Vlad Mixich: Vreți să nu se închidă complet marile orașe din România? Să nu fim loviți de o criză economică mai dură decât acum 10 ani? Depinde de FIECARE dintre noi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2020, 10:22 Actualitate | Coronavirus


Vlad Mixich
Foto: AGERPRES
​Vreți să nu se închidă complet marile orașe din România? Vreți să nu fim loviți de o criză economică mai dură decât cea de acum 10 ani? Vreți să nu ne trezim cu spitalele blocate în așa măsură încât și o operație pentru apendicită va fi trecută pe lista de așteptare? "Depinde, până la urmă, de noi. De FIECARE dintre noi" - este mesajul lui Vlad Mixich, expert în politici de sănătate, în contextul crizei coronavirusului.


5 sfaturi esențiale de la Vlad Mixich pentru această perioadă:


  • 1. Respectăm cu strictețe regulile de igienă.
  • 2. Rărim cât se poate ieșirile în spațiul public.
  • 3. Explicăm preoților de ce sunt de evitat slujbele ținute în spații închise. Și nu pentru că nu suntem creștini, suntem!, dar grija față de cei vulnerabili nu e un păcat.
  • 4. Ne anulăm călătoriile.
  • 5. Și, poate cel mai important: explicăm fiecărui vecin, prieten, coleg de ce sunt importante regulile de mai sus.

"Depinde, până la urmă, de noi. De FIECARE dintre noi", este mesajul lui Vlad Mixich.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25873 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    poate acum mai mult ca niciodata (Vineri, 13 martie 2020, 10:27)

    Captain Obvious [utilizator]

    avem sansa sa recuperam din distanta pe care o avem fata de celelalte state. sau sa ne distantam enorm...
    ce alegem ?
    • +1 (15 voturi)    
      Pai cam ce crezi d-ta... (Vineri, 13 martie 2020, 11:21)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ...ca va alege romanul ? O tara in care sunt adulati smecherii,manelistii,becalistii,soferii ce merg cu "benveul" pe linia de tramvai si care intra cu el in mare,"vulpitele" si emisiunile de la ora 5,cam ce poate alege o astfel de tara ? De 30 de ani alegem psd&co,crezi d-ta ca ne schimba un virus ? Ar fi cea mai fericita epidemie din istorie...
  • +30 (36 voturi)    
    n-ai cu cine... (Vineri, 13 martie 2020, 10:31)

    qwerasdf [utilizator]

    am inca vecinii care isi arunca gunoaiele pe geam de la etaj, vecini care nu strang rahatul lasat de catei, vecini care infunda ghena cu obiecte mai mari decat deschiderea tubulaturii...

    pe astia nu-i civilizezi cu vorba buna. Amenda + bataie, o solutie foarte rapida. Nu stai dupa ei sa faci educatie 30 de ani.
    • +3 (15 voturi)    
      mama natura ne da o mana de ajutor (Vineri, 13 martie 2020, 11:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Pentru cei care sunt certati cu igiena personala, acest coronavirus ar putea fi ultima lectie de viata...
  • +13 (29 voturi)    
    Urmariti-i ca pe hughenoti (Vineri, 13 martie 2020, 10:34)

    xolv [utilizator]

    Dar birturile. salile de pacanele, casele de pariuri, saloanele de infrumusetare ?? La biserica se ajunge de doua ori pe an si de 2-3 ori in viata..
    • +2 (38 voturi)    
      Mda, ca nuca-n perete (Vineri, 13 martie 2020, 10:44)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Chiar nu era biserica de trecut la 3. Decredibilizeaza tot mesajul catre mase.
      Sint 2 oameni acum probabil in biserica, cu tot cu ala care vinde lumanari. Si intr-o frizerie gasesti mai multi oameni. Ce sa mai zicem de mall-uri, restaurante, cafenele/terase samd.
      • -6 (18 voturi)    
        Crede si nu cerceta.. ;) (Vineri, 13 martie 2020, 11:09)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ids

        30 de babe duminica la biserica, 30 de babe luni la terapie intensiva.

        30 de tineri duminica la restaurant, 28 de tineri care tusesc o saptamana si le trece.. ceilalti 2 sunt fumatori inraiti si ajung la spital cu insuficienta pulmonara. ;)
      • +11 (15 voturi)    
        @ids (Vineri, 13 martie 2020, 12:03)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui ids

        E o alta forma fara fond preluata de o parte a pseudo-intelectualitatii de la confrati mai din vest. In Italia catolicii sint practicati, merg la slujbe seara si merg si duminica, tot satul, de la batrani la copii.
        La noi nu gasesti 30 de babe in biserica, cum zicea cineva mai jos, decat de Pasti sau la ceva sfinti mari. Comparatia cu tinerii care nu fac forme grave e chiar monstruasa, pt ca ei pot fi purtatori.
        De fapt asa se speculeaza pe canale media in Italia ca s-a intamplat; tinerii au continuat sa iasa in cluburi w/endul trecut, iar cand s-au intors au transmis. Familiile italiene sint inca apropiate, locuiesc impreuna mai multe generatii, si in fiecare exista bunic/bunica de varsta inaintata in capul mesei.
  • +1 (23 voturi)    
    Afişe şi flyere (Vineri, 13 martie 2020, 10:39)

    MenInBlack [utilizator]

    Mesajul este exceptional şi vital. Trebuie urgent tipărit şi afişat în spaţiile publice.

    Ar fi de dorit o circulară din partea Ministerului de resort către consiliile judeţene şi primării potrivit căreia acest mesaj să fie tipărit şi afişat în puncte vizibile în toate localităţile, magazine, gări, aeroporturi dar şi flyere răspandite de serviciile Poştei Romane.

    O criză a paturilor de spital ar fi catastrofală şi trebuie evitată din timp. Limitarea circulaţiei şi igiena ne pot salva de la dezastru. Prea mulţi încă ignoră aceste aspecte.
    • 0 (8 voturi)    
      Mesajul e destul de slab... (Vineri, 13 martie 2020, 23:49)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      ...și în niciun caz „excepțional”, deci nu merită să stricăm hârtia pentru a-l tipări.
  • -9 (31 voturi)    
    care criza? (Vineri, 13 martie 2020, 10:41)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pai din 1990 RO e in criza continua si colaps, anarhie si pauperizare si 70% saraci si emigratie economica de Lumea a 3-a. Cu sau fara Covid.
    • +1 (23 voturi)    
      De cand a ajuns (Vineri, 13 martie 2020, 10:49)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      acest domn mare sfatuitor in boli contagioase?E cumva doctor?.Avem de la cine sa ne informam CORECT!Am trecut ,ca natiune,pirn doua razboaie mondiale ,un cutremur devastator plus o revolutie.Atunci ca si acum am fost varza.Nu are rost sa dezvolt.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu din 1990... (Vineri, 13 martie 2020, 11:22)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ...ci din 1945.Atunci a inceput apocalipsa Romaniei.
  • +15 (19 voturi)    
    corect (Vineri, 13 martie 2020, 10:44)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Da oamenii sunt oameni. Numai pedepsele ne fac sa ne abtinem. Si afara la fel in proportii diferite...Sa vedem cati isi platesc amenzile alea uriase.
  • -3 (11 voturi)    
    Regula nr. 6 (Vineri, 13 martie 2020, 11:01)

    ww [utilizator]

    Ca sa aratam ca nu suntem doar niste sclaveti imbecili, ne intrebam zi de zi, intrebam autoritatile, organizam masive miscari de strada in toate tarile afectate pana obtinem un raspuns la intrebarea: CUM A APARUT FLAGELUL ACESTA? Pentru ca daca la mijloc e o culpa/premeditare umana, atunci trebuie sa existe si vinovati pentru crime impotriva umanitatii, sanctiuni si despagubiri pentru victime si pierderi.
    Putem continua si cu alte intrebari: cum si de unde au aparut nazismul si comunismul? Cine a facut revolutia franceza si pe cea din Rusia? De ce a fost nevoie de doua razboaie mondiale pentru a se obtine actualul status-quo (o lume sinistra cu sfere de influenta luate direct din romanele lui Orwell)? De ce 5-10% din populatie detine 90-95% din averea lumii? Etc.
    Cine stie, poate raspunsurile duc in aceeasi directie.
    • 0 (10 voturi)    
      Alta intrebare (Vineri, 13 martie 2020, 20:54)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Cine a fost idiotul care a permis primei maimute sa coboare de pe copac? Cu asta au inceput toate problemele...
    • 0 (2 voturi)    
      Te agiti degeaba ! (Sâmbătă, 14 martie 2020, 9:28)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Un flacon cu virus varsat in instalatia de ventilatie a unui metrou si pandemia e lansata. Pe cine acuzi?!
  • +7 (9 voturi)    
    Vise, taica (Vineri, 13 martie 2020, 11:08)

    Vudu [utilizator]

    Trebuie sa fii poet sa crezi ca doar prin vorba buna se poate limita raspandirea virusului.
    Sunt nenumarati care s-au intors din zonele de risc si nici nu au luat in calcul izolarea. Plus cei care au mintit.
    Doar niste masuri foarte dure pot stopa raspandirea astfel incat sa nu ajungem intr-un colaps al spitalelor.
    Alta sansa nu avem. Opresti transportul public, etc.
    Si amenzi exagerat de mari.
    • +6 (8 voturi)    
      Ar fi cazul (Vineri, 13 martie 2020, 14:23)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Vudu

      ca armata sa se faca utila si sa arate ca nu degeaba are privilegii nenumarate. Sau in situatii de acest fel se ascund prin cazarmi?
      • +6 (8 voturi)    
        Nu au voie (Vineri, 13 martie 2020, 20:59)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui unins

        sa impuste civili. Nici macar pe cei infestati.
        • +7 (7 voturi)    
          Credeti ca (Vineri, 13 martie 2020, 21:18)

          unins [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          au uitat dupa doar 30 de ani?
  • +4 (6 voturi)    
    Vise, taica (Vineri, 13 martie 2020, 11:12)

    Vudu [utilizator]

    Trebuie sa fii poet sa crezi ca doar prin vorba buna se poate limita raspandirea virusului.
    Sunt nenumarati care s-au intors din zonele de risc si nici nu au luat in calcul izolarea. Plus cei care au mintit.
    Doar niste masuri foarte dure pot stopa raspandirea astfel incat sa nu ajungem intr-un colaps al spitalelor.
    Alta sansa nu avem. Opresti transportul public, etc.
    Si amenzi exagerat de mari.
  • +5 (15 voturi)    
    Gargara (Vineri, 13 martie 2020, 11:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Spatii de carantina care arata ca niste grajduri Ofiteri MAI care mint si imbolnavesc luema, Aeroporturi fara un mimim control... Intr-o tara de infractori nu depinde de FIECARE dintre noi, dimpotriva...Depinde de TICALOSII care conduc de 30 de ani tara, din pricina carora 4 milioane de romani au fost nevoiti sa isi ia lumea in cap. Si de HOTII care ii voteaza pe acesti TICALOSI
  • -2 (14 voturi)    
    Preoţii !!! (Vineri, 13 martie 2020, 11:34)

    MenInBlack [utilizator]

    ...să îndemne pe credincioţi să se roage în inimă, acasă.

    Dacă au credinţă, se vor vindeca, dacă nu, nici dacă se ating de preot nu vor face decăt să răspandească boala, fie în temple, fie în aer liber...
    Unii vin la biserică direct de acasă de unde e izolat la domiciliu nepotul venit din Italia, alţii au trecut deja pe la birt aseară. unde s-au întalnit cu părinţii şi bunicii celor izolaţi... mare-i prostia...
  • +5 (17 voturi)    
    total nepregatit mixici (Vineri, 13 martie 2020, 12:10)

    mmmircea [utilizator]

    pacat, promitea ca jurnalist, dar se pare ca singura sa calitate reala e ca e parte a poporului ales, care-i asigura automat functii banoase fara sa-i ceara nicio expertiza la schimb. Dovada e fix decalogul in 5 puncte pe care l-a emis ca expert in politici de sanatate.
    • +11 (13 voturi)    
      Decalogul (Vineri, 13 martie 2020, 15:03)

      schimbu3 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      e intotdeauna in 10 puncte...
  • +1 (17 voturi)    
    Intrebare pt dl Vlad Mixich (Vineri, 13 martie 2020, 12:40)

    stani [utilizator]

    Cat de des mergeti la biserica?
    • +10 (12 voturi)    
      Remember '96 (Vineri, 13 martie 2020, 16:25)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui stani

      „Credeți în Dumnezeu, domnule Iliescu ?...”
  • -1 (13 voturi)    
    Turnesol (Vineri, 13 martie 2020, 16:36)

    MenInBlack [utilizator]

    Dragă D-le Dr.... acest moment e bine de reţinut... Se poate observa caracterul încă medieval al acestei naţii, dar şi lipsa raţiunii. Suntem foarte departe de normalitate şi nu din cauze externe. Creiere de plastic, de generaţii îndoctrinate cu grijă... Cine să mai cumpere lumanări dacă li se luminează mintea ?
    • +5 (7 voturi)    
      MIB esti o dovada in + (Vineri, 13 martie 2020, 21:39)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      ...a ceea ce spui. Iohannis iese pe TV si spune sa nu politizam aceste momente, tu iti continui rafuielile ideologice cu biserica. Indoctrinare!?
  • -1 (5 voturi)    
    Cheacanaule : intoarcete la origini (Sâmbătă, 14 martie 2020, 0:07)

    Miky113 [utilizator]

    fa-te voluntar pentru teste kur-vid19, 4000euro la cursul zilei, si apoi vino si da lectii de dictie alaturi de barbika vianca oushanu, ++upgrade tunning.
    Lassaaanneee, vorba lui jiji