UE critică SUA pentru decizia unilaterală privind restricțiile de călătorie: Este o criză globală, nu este limitată la vreun continent

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2020, 12:58 Actualitate | Coronavirus


Ursula von der Leyen si Charles Michel
Foto: Profimedia Images
Liderii europeni au reacționat la interdicția de călătorie impusă de Statele Unite unui număr mare de țări UE, reclamând caracterul unilateral al deciziei și faptul că Donald Trump a luat-o fără consultarea lor.

”Coronavirusul este o criză globală, nu este limitată la vreun continent și necesită cooperare mai degrabă decât acțiuni unilaterale”, spun Ursula von der Leyen și Charles Michel.

Șefii Comisiei Europene și ai Consiliului European dezaprobă, astfel, că decizia SUA de a impune restricții de călătorie a fost luată unilateral și fără consultare.

Uniunea Europeană ia măsuri puternice pentru a limita răspândirea virusului, mai spun von der Leyen și Michel într-un comunicat de presă.

Președintele Donald Trump a declarat că suspendă, începând de vineri, toate călătoriile din majoritatea țărilor din Europa în SUA pentru următoarele 30 de zile pentru a frâna extinderea cazurilor de coronavirus în America. Decizia luată de Trump vizează mai exact 26 de țări din zona Schengen și face excepție pentru Regatul Unit al Marii Britanii.

Trump a instituit măsura la câteva ore după ce Organizația Mondială a Sănătății a declarat focarul drept o „pandemie” globală, numărul de pacienți infectați din SUA ajungând la 1.281 de cazuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8973 vizualizari

  • +8 (22 voturi)    
    Haha (Joi, 12 martie 2020, 13:04)

    Vade Retro [utilizator]

    E criza mondiala... tocmai pentru ca nu au fost introduse restrictii de calatorie inca de la inceputul crizei!
  • +6 (30 voturi)    
    mda (Joi, 12 martie 2020, 13:09)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Trump a vrut sa para smecher, sa mute parte din criza lui financiara in Europa...faza cu reducerea dobanzilor nu i-a iesit.. Dolarul pierde teren... EURO este surprinzator de stabil.

    Trump daca pierde putin in criza financiara + criza coronavirus => cu siguranta pierde alegerile.
  • +12 (18 voturi)    
    Criză globală (Joi, 12 martie 2020, 13:11)

    Tescovin [utilizator]

    Ce spune UE este că, fiind o criză globală, carantinele n-ar trebui să fie locale, ci una singură, globală. Din punctul ăsta de vedere UE poate sta liniștită - planeta Pământ face o treabă destul de bună în a limita această criză epidemică la dimensiunile planetei. Marțienii pot sta liniștiți.
  • -6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 12 martie 2020, 13:16)

    [anonim]

  • +3 (21 voturi)    
    Rezumatul situatiei (Joi, 12 martie 2020, 13:29)

    banel [utilizator]

    Trump acum cateva zile: COVID19 = common flu
    Trump azi: e naspa, restrictionam calatoriile dinspre Europa

    Imbecilii care il pupa in fund pe Trump: aplauze
    • +1 (9 voturi)    
      Imbecilii adevărați (Joi, 12 martie 2020, 15:18)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Trump a preluat datele din conținutul rapoartelor OMS, nu din rezumatele executive fardate. Și nu a spus common flu ci doar că în final, cînd vom avea date complete, cifrele se vor apropia. Acum doar o mică parte din cei infectați sînt depistați din cauza insuficienței kiturilor. Este foarte probabil ca și în Italia răspîndirea virusului să fie mult mai mare decît statisticile oficiale, pentru că nu a fost monitorizată la timp, ceea ce explică (alături de diferențele de medie de vîrstă) mortalitatea enormă care apare acolo.

      Poate că lucrurile nu stau chiar așa, dar un șef de executiv trebuie să se bazeze pe opinia specialiștilor.

      Gravitatea de care vorbește acum Trump ține mai mult de viteza cu care se răspîndește epidemia, nu de virulența bolii. Chiar dacă rata internărilor ar fi la jumătate din cea din Italia, o creștere exponențială a cazurilor ar satura spitalele americane înainte de sfîrșitul lui mai. Repet, chiar dacă boala în sine nu este tot atît de gravă ca ebola sau ca variola.

      Deci, mesajele lui Trump, formulate de specialiștii care îl consiliază, sînt pe două planuri: la nivelul cetățeanului, tot ce poate face el este să se ferească de infecție, mai ales dacă este într-o categorie de risc. La nivelul structurilor statului și de sănătate, să reducă coeficientul răspîndirii exponențiale a virusului pînă la un nivel compatibil cu capacitățile medicale ale SUA.

      Pentru că ceea ce s-a întîmplat în Italia, și, la o scară mult mai mare în China Comunistă (dar nu În Taiwan și în Singapore) și ceea ce stă să se întîmple la noi este că, în lipsa unor măsuri prompte, coordonate și respectate de igienă și sănătate publică, sistemul sanitar se prăbușește sub povara volumului de oameni care ajung să aibă pneumonii grave sau alte complicații severe, chiar dacă ei nu sînt decît o minoritate din cei infectați, probabil în jur de 10%.

      Sigur, este mai ușor să faci bășcălie că „iarna nu-i ca vara” decît să înțelegi semnificația unui mesaj politic.
      • -1 (1 vot)    
        Lui Trump îi e teamă mai mult pentru că... (Vineri, 13 martie 2020, 1:51)

        Popeye_the_Sailor [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        acum se va dovedi prostia pe care a făcut-o distrugând sistemul medical accesibil pe care îl începuse Obama. Sistemul de sănătate american e destul de mare, dar nu e accesibil oricui. Deși bănuiesc că nu vor refuza bolnavii cu coronavirus, vor fi destui care nu se vor prezenta la medic pentru că nu au asigurări medicale, iar aceștia vor răspândi virusul exponențial. Cam tot ce a făcut se duce de râpă de la un simplu virus: sistemul medical se va dovedi mult mai prost, bursele cu care se lăuda se prăbușesc (umflate doar de speculatori), de relațiile cu statele civilizate ale lumii s-a ales praful. Ce să mai zicem? Mandatul lui = o pată neagră în istoria Statelor Unite. Măcar vor înțelege ceva americanii din asta?
    • -3 (3 voturi)    
      sa nu (Joi, 12 martie 2020, 17:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui banel

      uitam ca trumpulica se simte excelent, fara sa faca vreun control specific, desi a avut 2 membri ai stafului sau (in acelasi avion si probabil in apropierea sa) cu covid-19.
      Astfel, vom avea, cu siguranta, tronul de imparat al planetei, ocupat de bebelusul planetar.
  • +2 (16 voturi)    
    normal (Joi, 12 martie 2020, 13:31)

    martel55 [utilizator]

    americanii se gandesc la cetatenii lor, europenii ca de obicei pun pe primul plan politica si ideologia, nu oamenii
  • +6 (18 voturi)    
    In timp ce... (Joi, 12 martie 2020, 13:46)

    ggiiggii [utilizator]

    liderii EU critica aceasta decizie( aceasi lideri care survolau sapt. trecuta granita Greciei puternic amenintati de hoarde de invadatori), tampitul ala de Trump a trecut la fapte si a facut ce ar trebui sa faca orice presedinte...adica sa isi protejeze tara si cetatenii.
    Puteti sa il numiti cum vreti pe Trump, dar cand este vorba de america si de americani....chiar face ceva si acei oameni se simt protejati.
  • +2 (18 voturi)    
    Motivatie (Joi, 12 martie 2020, 14:04)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Frumos, nene Trump, sa gasesti atat de repede vinovatii. Nu prea reiese din articolele de pe HN, insa a spus literalmente ca suspendarea vine intrucat UE nu a fost capabila sa stopeze raspandirea virusului, prin urmare trebuie protejat poporul american.

    Parca ieri zicea ca nu e criza, ci o farsa, iar alaltaieri ca in curand virusul se stinge intrucat vine vremea buna. Ce-i drept, vremea buna se mai lasa asteptata...

    Pacat ca UE nu s-a protejat de porcariile financiare lansate efectiv de americani, acum un deceniu, ba chiar s-au gasit destui care sa ii "ajute" cumparandu-le porcariile. La fel, in logica lui Trump ar fi trebuit sa fie suspendate calatoriile americanilor in de ex. tari africane, caci SUA nu a fost in stare sa opreasca SIDA (poate nu sunt atatea cazuri, dar boala e mult mai grava).

    Poporul american e intre cele mai puternice si nu trebuie protejat de europeni ci de demagogi precum Trump care nu ezita in a folosi pana si o pandemie in interes propriu.
  • -2 (10 voturi)    
    Gata, (Joi, 12 martie 2020, 14:06)

    Ozmo [utilizator]

    Azi se valideaza guvernul Citu. Presedintele vine in Parlament si declara stare de urgenta, Parlamentul aproba stare de urgenta si se inchide si Bucurestiul. Vorbim dupa ora 17. Sa fiti sanatosi !!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ti-am raspuns si la celalalt articol (de sport) (Joi, 12 martie 2020, 14:33)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      ca nu ai dreptate ! Nu sunt motive pt ceea ce crezi tu ca se va intampla !
      PS. Cum spuneai ? Vorbim dupa ora 17:00 ? Ok !

      PPS. Sanatate si tie !
      • +2 (2 voturi)    
        RE: RE: RE: (Joi, 12 martie 2020, 15:10)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Asa cum a mai spus o somitate inainte "Tovarasi stati linistiti la locurile voastre". Eminentele noastre cacanii ne conduc pe calea cea buna. Se vede deja o luminita la capatul canalului.
        Succesuri!
    • 0 (2 voturi)    
      Te-a inselat Iohannis ! (Joi, 12 martie 2020, 17:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      De altfel ce putea iesi din mintucile a doi ageamii politici notorii : Klaus si Ludo ?
  • +2 (2 voturi)    
    Tot astfel cum ti-am raspuns la articolul (Joi, 12 martie 2020, 14:40)

    Susufler0 [utilizator]

    de la rubrica de Sport a site-ului iti spun si acum : Nu ai dreptate ! Nu sunt motive pt ca Iohannis sa faca ceea ce crezi tu ca ar trebui sa faca !
    Cum spuneai ? "Vorbim dupa ora 17:00." Atunci asa sa fie !

    PS. Sanatate si tie !
  • -3 (5 voturi)    
    daca tot vorbesc de restrictii (Joi, 12 martie 2020, 14:59)

    misa2002_2006 [utilizator]

    sa faca bine si sa nu mai trimita cei 20.000 de soldati care ar trebui sa fie in Europa in luna aprilie!
  • 0 (6 voturi)    
    FU EU (Joi, 12 martie 2020, 15:01)

    EXEs [utilizator]

    atat, nu merita mai mult efort.