Actualizat acum

Primaria Capitalei: 80% din artere principale sunt "la negru" si circa jumatate din strazile secundare au fost deszapezite

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 februarie 2018, 10:06 Cold News


Primaria Municipiului Bucuresti afirma, intr-un comunicat de presa, ca 370 de utilaje de deszapezire si aproape 400 de operatori manuali au actionat pe parcursul noptii pe strazile din Capitala si ca 80 % din arterele principale sunt la aceasta ora "la negru".

Aproximativ jumatate din strazile secundare au fost deszapezite, potrivit sursei citate.

S-a actionat deficitar pentru deszapezirea statiilor RATB (autobuze, troleibuze si statiile de tramvai de pe trotuar), a capetelor de linii RATB, precum si a refugiilor pietonale ale statiilor de tramvai, se spune in comunicat.

De asemenea, s-a constatat ca majoritatea refugiilor de tramvai au fost deszapezite, dar nu s-a lucrat la spatiile destinate traversarii pietonale a strazilor si la trotuarele asumate de operatorii de salubritate prin programele de deszapezire. Astfel, operatorilor de salubritate li s-a solicitat sa-si dimensioneze corespunzator resursele si pe parcursul zilei de astazi sa curete zapada de pe trotuare, astfel incat pietonii sa poata circula in siguranta.

Acestia au fost, de asemenea, atentionati ca, in paralel cu actiunile de deszapezire a arterelor sa intervina in statiile si refugiile RATB unde s-a acumulat din nou zapada, afirma sursa citata.

De asemenea, politisti locali au actionat in vederea depistarii persoanelor fara adapost care erau expuse temperaturilor scazute. In urma activitatilor desfasurate au fost depistate un numar de 54 persoane fara adapost care au fost institutionalizate in centre sociale, iar alte 19 au refuzat institutionalizarea.

In acest moment, 558 de persoane fara adapost sunt cazate in centrele sociale ale Municipalitatii.











1569 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Este un neadevar (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:21)

    sistemulparasimpatic [utilizator]

    Este un neadevar.
    • +1 (1 vot)    
      primaria (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sistemulparasimpatic

      generala in frunte cu Firea sunt in capitala statului paralel.
      De unde or scoate minciunile gogonate???
      • +1 (1 vot)    
        dar trotuarele? (Miercuri, 28 februarie 2018, 16:22)

        Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        sau pietonii nu conteaza?
  • +10 (10 voturi)    
    Pe bune ?? (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:26)

    StefanN1978 [utilizator]

    Pai ia veniti pe marele bulevard Pallady sa vedeti ca 90 % din portiunile unde trebuie sa schimbi sensul de mers/ intorci sunt deszapezite doar pe 1 singura banda. Daca vrei sa faci stanga si altul care vine din sens invers face dreapta ( in intersectia cu bulevardul ) nu ai cum !!! Ca nu este loc decat de 1 singura masina. Desi intersectiile cu bulevardul sunt de 2 benzi pe fiecare sens. Asa ca nu ii mai umflati in pene , fata de alti ani nu se vede aproape nimic deosebit !
    • +1 (1 vot)    
      in plus (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui StefanN1978

      trebuie sa ai mare grija la derapajele care apar la cea mai mica schimbare de mers, chiar si sub 30 km./h viteza de deplasare.
      Pe Pallady nu cred ca au mai dat cu solutie ca in noptile anterioare.
  • +10 (10 voturi)    
    La primaria Bucuresti (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:27)

    doi si-un sfert [utilizator]

    totul e "la negru" ne spune doamna primar general...
  • +12 (12 voturi)    
    Un subiect preluat... (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:28)

    Totcesepoate [utilizator]

    Fie din 28 februarie anul trecut, fie din luna iulie 2017....
    Cine circula pe arterele principale azi, cu siguranta inoata, nu circula...
  • +15 (15 voturi)    
    a (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:31)

    adrian67 [utilizator]

    Poate deszapezite la negru ( adica fara factura ) ca in ceea ce priveste zapada, sunt la alb. In Militari, toate stradutele dintre blocuri sunt la alb cu picatele ( rahatei de la catei ). Sictir Fireo nu mai minti.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce vise frumoase! (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:51)

    asavreau [utilizator]

    Păcat că nu ne putem bucura.Dacă-i așa de ce nu se poate circula și totul este alb?Nu văd bine!Ciudații ăștia de la PSD!Când noi vedem totul în negru ei zic că-i alb.Acum zic că zăpada-i neagră!Clar,suntem paralel cu ei.
  • +6 (6 voturi)    
    Care capitala?! (Miercuri, 28 februarie 2018, 11:19)

    ecou [utilizator]

    Imi pun mari probleme cum ca, fara sa tiu, am nimerit in alta capitala! Probabil ca in Bucurestiul "duamnei" or fi strazile "la negru" (cam ca si contractele), insa in Bucurestiul pe unde merg eu azi dimineata se circula cu o medie de sub 20km/h pe bulevarde (Sos Giurgiului, Viilor, Buzesti n-or fi destul de principale?) acoperite de 3-5 cm de zapada framantata-pe o banda, ca pe cea din dreapta zapada era neatinsa de 2 zile
  • +4 (4 voturi)    
    Oare (Miercuri, 28 februarie 2018, 11:42)

    dealucaragiale [utilizator]

    Firfiruta a inceput sa vada negru in fata ochilor?!
  • +6 (6 voturi)    
    Firea mincinoasa (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:00)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    Vin cu masina din sectorul 3 - Salajan pana in Pipera si nicio bucata din acest drum (bd. Nicolae Grigorescu - 3 benzi, bd. Chisinau - 2 benzi, Doamna Ghica - 2 benzi, Petricani - 2 benzi). Banuiesc ca toate astea sunt strazi secundare??