Actualizat acum

Cod portocaliu de ger in peste jumatate de tara, incepand de luni: Temperaturile vor fi comparabile cu minimele record inregistrate in aceasta perioada / Cod galben de ger in toata Romania, de duminica dimineata

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 februarie 2018, 13:04 Cold News


Ger in toata tara
Foto: ANM
Administratia Nationala de Metorologie a emis un cod portocaliu de ger, valabil in peste jumatate de tara incepand de luni ora 03.00 pana joi ora 10.00.  In Moldova, estul Transilvaniei, Oltenia, Muntenia si Dobrogea valul de frig se va intensifica, gerul va fi persistent chiar si pe parcursul zilelor, cand valorile termice vor fi comparabile cu recordurile inregistrate in aceasta perioada. 

Temperaturile maxime vor fi frecvent intre -12 si -8 grade, cele minime se vor incadra in general intre -22 si -12 grade, iar rafalele vantului vor accentua senzatia de frig. 

Din dimineata zilei de luni, 26 februarie, aria ninsorilor se va extinde. In sud si sud-est acestea vor deveni local abundente si vor fi viscolite, in special in Muntenia, Dobrogea si sudul Moldovei.

De asemenea, ANM a emis si un cod galben de val de frig, valabil de duminica, ora 03.00, pana joi ora 10.00, in toata tara.

Valul de frig va cuprinde treptat toata tara si va fi in intensificare, astfel ca se vor inregistra temperaturi cu peste 10-15 grade mai coborate decat valorile normale pentru aceasta perioada din an.

Temperaturile maxime vor fi negative in toate regiunile si va fi ger dimineata si noaptea, la inceput cu precadere in jumatatea de nord, apoi si in restul teritoriului, iar intensificarile temporare ale vantului vor amplifica senzatia de rece.

Din seara zilei de sambata (24 februarie) si pana duminica noapte (25/26 februarie), in zona Carpatilor Meridionali si de Curbura, in Muntenia, Oltenia, sudul Banatului si Dobrogea vor fi ninsori temporare, care in sud-vest vor deveni moderate cantitativ. Vantul va avea intensificari in medie cu 45-50 km/h in majoritatea zonelor, iar in partea de sud-est a teritoriului rafalele vor atinge local 55-65 km/h, mai noteaza meteorologii.


Citeste mai multe despre   








8070 vizualizari

  • -21 (33 voturi)    
    Unde esti tu, global warming, (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 15:54)

    JustinHS [utilizator]

    Ca punand mana pe ei,
    Sa-i imparti in 7 cete,
    Mincinosi, stupizi, misei...
    • +11 (21 voturi)    
      Incalzirea (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 16:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      globala nu este stabilita dupa o saptamana de ger in Romania.
      Nu fii Trump.
      • -8 (10 voturi)    
        Mdeah... (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 19:21)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Da dupa ce? Dupa cei 20 cm de nea din Sahara? De ce esti un gas bag obama commie?
    • +6 (6 voturi)    
      Confunzi vremea cu clima, (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:25)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      du-te aici si citeste, inteligentule:
      https://www.google.ro/search?q=differences+between+weather+and+climate&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gws_rd=cr&dcr=0&ei=pIORWvqUCoLDwAKwjqPoDQ

      Mai urmeaza sa-mi spui ca ai votat cu PSD-ul, ca sa fii prost 100%.
    • +2 (2 voturi)    
      daca esti varza (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:33)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      meri de te culca. mai citeste si tu care sunt fazele unei incalziri globale, n-o lua pe zile! sunt fenomene care au loc in ani si ani(zeci, poate sute) schimbarile sunt alternante..una din faze este chiar un val de frig arctic. Ai citi vreodata de mica glaciatiune din sec 17-18? Sunt convins ca nu, vorbesti fix ca un ..... atoate stiutor! stai in banca ta, nu mai scoate nasul pe net ca te faci de kko!

      cumva esti din tabara care sustine ca pamantul este plat, este? fkin tard
    • +3 (3 voturi)    
      Aha (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:44)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      Nu prea intelegi matale notiunea de "global"...
    • +4 (6 voturi)    
      tipic (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 19:17)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      Tu esti unu din ala cu IQ mai mic decat numarul de la pantof, banuiesc ca nu stiai ca incalzirea globala duce la o noua era glaciara. Poti sa te incalzesti cu idea ca nu esti singurul care iroseste oxigenul degeaba, un senatori in USA a adus un bulgare de zapada in sedinta congresului ca sa demonstreze ca incalzirea globala e o minciuna.

      Mai ales, termenul nou agreat de catre meteorologi este schimbarea climatului.
    • +2 (8 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 19:50)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      Esti provocator sau prost? Dupa una dintre cele mai calde si secetoase ierni, tot nu se vede incalzirea? Cresterea cu 2-3 grade a mediei temperaturii planetei inseamna schimbari dramatice. Sincer, sa imiti un trump, care cum a vazut zapada hahaia ca idiotul, nu e chiar o onoare! Si stii cum se zice, prost nu e omul care nu stie, e ala care nici nu vrea sa invete!
    • +5 (5 voturi)    
      Faptul ca tu ai mancare in frigider (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 22:39)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui JustinHS

      Nu inseamna ca nu e foamete in lume. Faci confuzie intre local si global.
  • -1 (3 voturi)    
    Ciuma Rosie (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:02)

    florinos [utilizator]

    Te uiti la harta asta si vezi ce judet a votat cu PSD, cu mici exceptii.
  • +1 (1 vot)    
    tu ai (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 17:34)

    StefanN1978 [utilizator]

    habar ce inseamna pana la urma incalzirea globala ? AI impresia ca la cresterea temperaturii globale, singura repercursiune sunt temperaturi mai mari ? Pune mana si citeste o carte de fizica clasele 9-12 , ca sa ai idee de atmosfera terestra. Fenomenele meteo extreme sunt doar crema de pe aceasta problema. Dimineata ai +12 grade iar noaptea te trezesti ca ninge si ai -5 grade.
  • +2 (6 voturi)    
    Ha ha ha (Sâmbătă, 24 februarie 2018, 20:32)

    DinuDus [utilizator]

    Nasol ! Ger iarna ! Sunt de vina rusii !