Steaua a reusit aseara, in Ghencea, o performanta de rasunet, reusind sa elimine, in 16-imile de finala ale Cupei UEFA, pe CF Valencia, detinatoarea trofeului, castigatoarea ultimei Supercupe a Europei, campioana la zi a Spaniei si echipa anului 2004 in viziunea FIFA! "Militarii" au bifat aceasta calificare la exact 18 ani de la Supercupa Europei, castigata pe 24 februarie 1987 la Monte Carlo,

in fata lui Dinamo Kiev, scor 1-0, echipa ucraineana fiind si un posibil adversar in optimile de finala (a jucat aseara cu CF Villarreal in deplasare, 0-0 in tur; spaniolii conduceau la inchiderea editiei cu 2-0).

Desi a pornit cu sansa a doua, in ciuda momentului mai putin fast prin care trece CF Valencia, Steaua a reusit sa recupereze in 90 de minute diferenta de pe "Mestalla", prin "dubla" lui A. Cristea, fotbalist impus de patronul Gigi Becali in prima echipa, dupa ce Neaga a fost transferat in Coreea de Sud, iar Ciocoiu trecut pe "linie moarta".

Acelasi Cristea mai ratase de doua ori, o data la 0-0, singur cu A. Palop, si o data la 2-0, cand a trecut milimetric pe sub o minge centrata de Oprita. Steaua putea marca inca din debut, insa Dica a nimerit bara in minutul 3, dominand autoritar prima repriza. Golurile au cazut insa dupa pauza. La primul, A. Cristea, lansat de Radoi, l-a intors pe D. Navarro si a marcat pe langa A.

Palop, iar la al doilea ex-bacauanul a sutat cu sete sub bara! Abia la acest scor a replicat si Valencia, insa cu un gol anulat pentru ofsaid. Spaniolii au dominat finalul celor 90 de minute, au fost mai proaspeti in prelungiri, dar Zenga a mutat bine, scotand din teren toti cei trei atacanti cu care a inceput partida! Totusi, Oprita a avut o ocazie imensa pentru 3-0, la fel cum si F.

Aurelio si Rufete au trecut pe langa golul care ar fi adus calificarea "liliecilor". Loteria penalty-urilor i-a zambit Stelei, desi Valencia avea avantaj dupa primele trei serii de executii (ratase D. Munteanu, cu un sut plasat, nu prea puternic insa, parat de A. Palop).

Culmea, doi dintre cei mai importanti fotbalisti ai Valenciei, Baraja si Di Vaio, au sutat peste transversala ultimele doua penalty-uri, in timp ce Bostina si Dica au marcat cu executii superbe. In plus, la suturile lui Radoi si Lovin, mingea a ajuns in plasa dupa ce s-a intalnit cu bara (!), fiind clar ca norocul i-a ajutat aseara pe cei indrazneti.

Altfel, de remarcat atitudinea galeriei steliste, care si-a incurajat permanent echipa, in ciuda "derapajului" de la pauza, cand jumatate din stadion l-a huiduit pe Zenga in timp ce cealalta jumatate a scandat numele italianului.

Zenga si-a trecut si el in cont primul succes major din cariera, una destul de scurta, de antrenor, in timp ce Gigi Becali, dupa un razboi-fulger cu suporterii si cu presa, se vede in fata unei alte probleme majore: achitarea primelor de 130.000 de dolari promise fiecarui fotbalist in cazul calificarii!