Valencia trage de timp. Portarul Palop intirzie fiecare degajare si-si aduce rudele in gura tribunei. Nu ne aflam la finalul meciului, ci in minutul 10 al unui joc in care Steaua pornea cu sansa a doua. Iar spaniolii cu un morcov pentru care vor da socoteala suporterilor lor.

Curajul unui antrenor

Zenga a asezat echipa temerar, cu trei oameni avansati, Oprita - Dinita - Cristea, si cu Dica la 20 de metri de poarta oaspetilor. Oricum ofensiva din start, Steaua a fost impinsa si de suflul tribunelor, iar in minutul 4 "capul" lui Dica a sarutat bara cu ruj de noroi!

Primele 25 de minute spaniolii au stat in jumatatea proprie. Steaua, echipa si tribune, parea un animal de prada. In minutul 35, Oprita a desenat citeva serpentine ude prin iarba, i-a aruncat in decor pe fundasii spanioli si i-a strecurat balonul lui Cristea. Ramas singur cu Palop si cu fractiunea de secunda libera, pustiul Stelei a prelungit mingea in portar! Ocazie imensa si 25.

000 de oameni isi prind fetele in palme!

Cristea se razbuna

Repriza a doua incepe tot cu Oprita sudindu-si mingea de gheata si luind-o la fuga printre "lilieci". Dincolo, doar varful Corradi pare primejdios. Fotbalul pedepseste frica Valenciei.

In minutul 50, o minge ajunge cu sansa la Dinita, apoi la Cristea, de data asta Andrei isi pastreaza cumpatul, il intoarce pe Navarro si inscrie, mutind falia seismica in Ghencea: 1-0!! Superjoc! Campiona Spaniei se clatina. Imediat, tot Cristea mingiie cu capul o minge de gol. Mii de tigari se aprind pe stadion.

Valencia nu are puterea sa atace, dar si Steaua pare obosita dupa un efort eroic si exaltat. Pare numai! Cristea fuge pe extrema, ca Lacatus pe vremuri, si trage ca un nebun, direct in plasa! 2-0, cine e campioana Spaniei?!

Majoratul lui Dorinel Munteanu

Valencia inscrie, dar golul e anulat pe motiv de ofsaid. Steaua ataca fara limite. Numai e fotbal, e furie colectiva. Ultimele 10 minute se scurg chinuitor pentru toata lumea. Se intra in prelungiri. Ziaristii spanioli il privesc pe Ranieri si-si ascut pixurile. Daca e eliminat, se intoarce acasa cu trenul, la clasa a doua. Si se opreste imediat dupa Trieste, ca emigrantii estici.

Oaspetii muta jocul in jumatatea Stelei, iese Cristea, e avansat Radoi, Oprita munceste ca un rob, Dorinel implineste parca 18 ani si Steaua duce din nou mingea spre poarta oaspetilor.

Dorinel a fost incurajat pe tot parcursul jocului. Chiar si cind a ratat penaltyul, tribunele i-au scandat numele, ca un cor generos si solidar

La ei intra Aimar. Stadionul se cutremura de fluieraturi. Prima repriza de prelungiri e gata. Vine linia dreapta. Steaua obtine doua cornere. Echipele sint stoarse. Romanii scapa pe contraatac, trei contra doi, dar Oprita nu-l vede liber pe Dica! La faza urmatoare, Mista trage putin pe linga. Chemati ambulanta! Arbitrul fluiera finalul. Inchid laptopul.

S-a terminat fotbalul, unde a cistigat Steaua, si incepe statistica.

"Intotdeauna merge mai departe cine merita"

"Ma intrebati daca acesta e ultimul meci? Nu stiu, cred ca trebuie sa-i puneti intrebarea pesedintelui. Raspunsul meu nu conteaza"

"Nu ne scuza starea terenului. Terenul a fost acelasi si pentru adversar"

"Le voi spune fanilor un singur lucru: baietii au luptat si au pierdut"

Claudio Ranieri

"Cind Dorinel a ratat penaltyul am facut un singur lucru: m-am dus pe banca si mi-am pus sapca rosie!"

Walter Zenga

Zenga s-a temut de reactia publicului

La inceputul jocului, Walter Zenga s-a salutat cordial cu omologul sau de pe banca Valenciei, Claudio Ranieri, cei doi discutind citeva minute. Dupa terminarea incalzirii celor doua echipe, fostul mare portar a marturisit celor din jur ca a fost multumit de reactia publicului.

Zenga avea emotii din aceasta cauza, temindu-se de un comportament ostil, dar a rasuflat usurat cind a constatat ca tot stadionul i-a ovationat pe jucatori la intrarea pe teren.

Spaniolii s-au inchinat in fata tehnicii romanesti

Cu doua ore inainte de inceperea partidei, in momentul in care au iesit pe teren sa verifice starea gazonului, oficialii Valenciei au trait un spectacol care le-a smuls strigate de mirare. Motivul? Citiva ingrijitori ai terenului tusau cimpul de joc cu ajutorul a doua scinduri si a unei maturi scurte.

Evenimentul i-a determinat pe unii dintre membrii staff-ului lui Ranieri sa-si faca semnul crucii si sa afirme ca "asa ceva nu am vazut niciodata".

Dorinel si Radoi l-au incurajat pe Cristea dupa ratare

Imediat dupa ratarea lui Cristea din minutul 35, cind a scapat singur cu Palop, primul care l-a consolat pe virful Stelei, intins pe gazon, a fost Dorinel Munteanu. Imediat, a venit la Cristea si capitanul Mirel Radoi. "Era mai bine daca incercai s-o dai peste el. Dar lasa, nu-i nimic, data viitoare!", i-a spus Radoi fostului bacauan.

Armata Ultra nu mai exista!

La inceputul jocului, seful galeriei, Gheorghe Mustata, le-a spus fanilor aflati in peluza opusa tabelei sa nu mai scandeze traditionalul: "Cine sare, Armata Ultra!", deoarece acest grup nu mai exista. "Este numele istoric al galeriei Stelei, dar factiunea aceasta s-a desfiintat", a spus Mustata la o portavoce.

Primul banner acuzator, la pauza

La pauza a fost afisat primul banner acuzator la adresa conducerii steliste, cu trimitere la patronul Gigi Becali: "Banii n-au valoare / Faptele conteaza / Stelistii se nasc / Nu se inventeaza". Seful dispozitivului de ordine de la stadion a precizat ca are informatii ca in tribune se afla anumiti indivizi care sa-i impiedice pe fani sa protesteze.