CSM ancheteaza cum au ajuns la TVR imaginile cu Remes si Muresan

de D. Mihai     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2007, 0:00






Documente:
Pozitie CSM
(11.10.2007) DOC

Consiliul Superior al Magistraturii a hotarat, joi, declansarea unei anchete in legatura cu modul in care au ajuns la televiziunea publica imagini care ii incrimineaza pe Decebal Traian Remes si Ioan Avram Muresan. Aceasta decizie a fost luata la o sedinta la care a participat si ministrul Justitiei, Tudor Chiuariu.

De asemenea, comsiile de cultura ale Parlamentului se reunesc, luni, pentru a discuta despre temeiurile legale ale demersului jurnalist facut de televiziunea publica

TVR 1 a difuzat miercuri, in jurnalul de la ora 19.00, o inregistrare video cu momentul in care ministrul Agriculturii, Decebal Traian Remes, primeste de la fostul ministru al Agriculturii, Ioan Avram Muresan, plicul in care procurorii sustin ca s-ar afla cei 15.000 de euro mita de la omul de afaceri Gheorghe Ciorba.

Televiziunea publica a redat si doua inregistrari audio ale unor convorbiri telefonice pe care Muresan le-a avut cu Ciorba si respectiv Remes.

Reactii la difuzarea imaginilor de catre TVR

Presedintele Comisiei de control parlamentar, Radu Stroe: "Ne vom interesa si noi luni, cand vor incepe lucrarile Parlamentului, sa vedem in ce masura SRI a avut o participare la aceasta operatiune, daca din sfera SRI au ajuns documentele acolo".

Presedintele Comisiei de cultura a Senatului, Adrian Paunescu: "Nu e un semn bun ce s-a intamplat din punct de vedere al neutralitatii. Pentru un gazetar este tentant, dar televiziunea publica nu poate face orice. Exista niste limite".

Vicepresedintele PSD Cristian Diaconescu: "Orice televiziune ar fi difuzat acest material". El a adaugat ca aparitia in presa a unor mijloace de proba din dosare instrumentate de DNA arata ca in sistemul judiciar prevaleaza mai mult lupta mediatica.

Presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu: "Comisiile de cultura se vor sesiza si ii vor audia pe sefii TVR, care trebuie sa dea explicatii".

Pesedintele-director general al Societatii Romane de Televiziune, Alexandru Sassu, a declarat, miercuri seara, la Antena 3, ca a aflat de pe agentiile de presa despre imaginile difuzate de televiziunea publica. "Consider ca trebuia sa fiu informat, chiar daca nu era obligatoriu. Singurul lucru pe care am apucat sa il cer a fost sa fie invitata si cealalta parte. Muresan a fost contactat telefonic, iar Remes nu a raspuns" - a adaugat Sassu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


109 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Guvern de hoti (Joi, 11 octombrie 2007, 12:28)

    mircea [anonim]

    - De ce nu investigheaza CSM cum de reuseste Tariceanu sa adune ca ministri numai indivizi dubiosi care pagubesc statul?

    - De ce nu investigheaza CSM cum de Guvernul face o ordonanta care sa blocheze justia in cazul ministrilor?

    - De ce nu investigheaza CSM cum de Chiuariu care este (inca) ministru de justitite apara drepturile coruptilor si nu Justitia?

    CSM ar trebui sa faca multe si poate are trebui sa inceapa cu scoaterea justitiei din noroiul moral in care se afla. Nu au resuit sa prinda nici un mare corupt dar sunt preocupati de ce au vazut romanii in direct cum ia mita un ministru numit de tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    se urmareste bagatelizarea faptei (Joi, 11 octombrie 2007, 12:32)

    Florin [anonim]

    Lupta anticoruptie este momentan ce-a mai importanta tema, Toate mediile difuzeaza si indeamna lumea de a nu lua mita.
    Adica angajati de rand nu au voie sa ea mita, da MINISTRI ce au? au voie sau nu?
    Se incearca prin inculparea institutiilor care lupta contra coruptiei sa li se inchida gura, D-l Chiuariu este un Ministru care trebue sustina dorinta poporului si nu a-l cativa moguli care-i baga bani in buzunar.
    Poate-i este frica ca va aparea la TV si vre-un video cu D-lui, cine stie, el sigur :-).
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu se cauta sa se afle cine i-a suflat lui Remes ca este urmarit? (Joi, 11 octombrie 2007, 12:36)

    RazvanM [anonim]

    Adica se incearca acoperirea unui hot, da' nu se incearca descoperirea tradatorilor din institutiile statului?
  • 0 (0 voturi)    
    I-auzi ce zice Nea Nicu (Joi, 11 octombrie 2007, 12:45)

    george paun [anonim]

    Trebuie pedepsiti cu totii ca au dat pe goarna cu filmuletul, iar Remes sa fie repus in functie si sa primeasca inca 100 litri de palinca ca sa-i treaca si sa-l cheme si pe nea Nicu ca-i baiat salon. Hai noroc!
  • 0 (0 voturi)    
    AUTODENUNT!! (Joi, 11 octombrie 2007, 12:48)

    infractor [anonim]

    Ma declar vinovat ca m-am uitat la materialul ultrasecret. (difuzat la tvr).
  • 0 (0 voturi)    
    halal (Joi, 11 octombrie 2007, 12:49)

    xyz [anonim]

    mai bine ar fi facut deja propunerile pentru comisia prezidentila a carei lipsa blocheaza activitatea justitiei
  • 0 (0 voturi)    
    penalii (Joi, 11 octombrie 2007, 12:49)

    fermierul [anonim]

    f*t*i in gura pe Quariu si pe cei din CSM care au ca principala preocupare de ce a aflat populatia ce putregaiuri ne conduc
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtire fara limite (Joi, 11 octombrie 2007, 12:53)

    mbasa [anonim]

    Culmea! Se cauta vinovati inca, de parca QI
  • 0 (0 voturi)    
    il vor ancheta pe presedinte? (Joi, 11 octombrie 2007, 12:59)

    Clau [anonim]

    Ca e evident ca DNA nu avea de ce sa dea publice probele.
    Iar cealalta parte care avea cunostinte de probe este Presedintia. Din cauza comisiei prezidentiale care trebuia informata (conform legii). Altfel spus, nu inteleg de ce se baga justitia (adica CSM) acolo unde e lupta politica? Vrea CSM sa decina instrumentul din mana lui Qariu?
  • 0 (0 voturi)    
    deci asta era problema, dom'le! (Joi, 11 octombrie 2007, 13:08)

    Lucian* [anonim]

    Chestie curat-murdara a la maestrul Caragiale, tradare tradare dar sa stim si noi! Nu de alta dar sa nu se mai intample ca le pleaca contribuabilii fara sa mai aibe posibilitatea sa plateasca nici o mita.
    Mare pierdere!

    Daca nu transpirau probele in public isi mai dadea Remes demisia sau am fi asistat dupa vreo 2 ani la un nou NUP?
  • 0 (0 voturi)    
    vina (Joi, 11 octombrie 2007, 13:10)

    teo [anonim]

    Deci,e de vina,in opinia csm,poltistul care a prins hotul,nu hotul care fura.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine... (Joi, 11 octombrie 2007, 13:10)

    Claude [anonim]

    CSM sa ancheteze cum de stia Remes si Muresan in zilele acelea ca sint obiectul unei cercetari penale..
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca a facut bine tvr (Joi, 11 octombrie 2007, 13:14)

    seb81 [anonim]

    pt ca daca nu ar fi fost si aceste imagini in mod sigur ajungea sa se musamalizeze actul de mita si remes prime ceva cu suspendare, insa asa a vazut o tara intreaga ce s-a intamplat.
    Ce mi se pare extrem de grav este modul in care abuzeaza baseascu de sri si-si ataca inamicii, curios cum nu e nimeni din PD afectat...sincer inca consider o prostie ceea ce nu a facut poporul roman, sa iasa sa voteze indepartarea acestui presedinte cameleon...
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare (Joi, 11 octombrie 2007, 13:20)

    Alexander [anonim]

    Uite cum se indeparteaza atentia publicului de la mita... prin anchetarea tvr. bunnn. imi place. ati putea ancheta si autorizatia de functionare a cafenelei unde s-a intalnit remes cu muresan.
  • 0 (0 voturi)    
    Va doare nu-i asa? (Joi, 11 octombrie 2007, 13:36)

    lol [anonim]

    Si v-a deranjat, nu-i asa, ca a aparut inregistrarea? Tare mult v-ar fi placut sa ramana totu in interioru tribunalului. Ce mielusel era Remes acum 2 zile cand zicea ca nici nu l-a cunoscut vreodata pe Ciorba.
    Sincer Remes esti saracie rau ..ptr 15 mii de euro si-o palinca hahaha. Iti dedic melodia "Groparul"
  • 0 (0 voturi)    
    halal justitie (Joi, 11 octombrie 2007, 13:41)

    judex [anonim]

    Bravos natiune! In loc sa condamnam hotii sii coruptii si sa luam masuri de eficientizare a justitie, CSM-ul este mai interesat de cum a ajuns flagrantul la TV. Din banii cui sunt platiti astia de la CSM?
  • 0 (0 voturi)    
    Desvaluirile in presa a coruptiei din guvernul Tariceanu (Joi, 11 octombrie 2007, 13:42)

    Popescu Emilian [anonim]

    Chiar asa,ce treba are Procurorul general cu TVR1 la solicitarea CNA-ului. Au facut rost de acest material,foarte bine si l-au difuzat.Si bine au facut.
    Acesti corupti peste tot declara ca ei nu sunt vinovati si bine mersi isi vad de treaba fura cat pot.
    Ce treaba are Chiuariu cu Procurorul Grnrral si cu DNA,acewtia sa fie lasati in pace sa-si faca datoria.
    Dar ministrul Justitiei Chiuariu de unde a stiut acum vre-o doua saptamani in urma cand a dat in presa raportu CSM care era secret de stat si cand a anuntat ca DNA pregateste dosare de cercetare penala pentru inca 3 ministri pintre care si Remes.De unde stia Chiuariu ?
    Oare cand ii vine randul si lui Tariceanu ?
  • 0 (0 voturi)    
    De vina nu este Spagarul , ci acela care arata ilegalitatea !? (Joi, 11 octombrie 2007, 13:45)

    Mircea Stefan [anonim]

    Adica pina la urma nu este important ca un hot ne fura, ca este spagar, ci este grav ca informatiile si imaginile au devenit publice ?
    Deci furati linistit, totul este sa nu stie lumea ce hoti conduc tara!
  • 0 (0 voturi)    
    incredibil (Joi, 11 octombrie 2007, 13:51)

    ileana [anonim]

    Ce preocupari are CSM..
    Probabil dosarul asta, o sa aiba un parcurs mai rapid decat cel de luare de mita, al lui Remes..
    Astia n-au auzit de surse?
    Mai bine ar vedea cine a facut filajul/inregistrarea si cate copii avea omu'...
    Lupta politica pe dracu..imaginile au fost cumparate .
  • 0 (0 voturi)    
    PROSTIE (Joi, 11 octombrie 2007, 14:22)

    sorin [anonim]

    Problema este nu ca se fura ca in codru de ministrii nostrii dragi. Problema este ca se afla. Sa fie nene tacere. Sa nu mai stie romanul cu ce se ocupa cei votati de el.
    Auzi incalcarea drepturilor omului la un pungas ca remes.
    Dar incalcarea drepturilor celor douazeci si doua de milioane de romani de a fi informati nu conteaza?
    Punem de un comunism sadea cu media sub controlul biroului doi. Sa nu mai scrie jurnalistii decat ce este voie de la stapanire.
    Halal tara, halal politicieni, halal comentatori politici ... Si se mai intreba unii de ce se pleaca din Romania ca de pe un vapor ce se scufunda. S-au saturat oamenii de minciunile servite zilnic, de mizerie, de coruptie si in principal de P R O S T I E.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa, asa, ca Basescu l-a pus pe idiot sa fure (Joi, 11 octombrie 2007, 15:08)

    RazvanM [anonim]

    Moshule, de unde iei bucatile astea de gandire solidara cu talharii?
  • 0 (0 voturi)    
    anchete CSM&CNA (Joi, 11 octombrie 2007, 15:37)

    o voce [anonim]

    Tot speram ca acestea sunt doar simple ''intoxicari'' de presa. Se pare ca nu e asa...
    Sunt cateva aspecte:
    1. CSM nu se sesizeaza asupra faptului ca un membru al Colegiului ( Ministrul Justitiei!!!) face publice date confidentiale din dosare aflate in derulare.
    2. CSM nu se sesizeaza ca un membru al Consiliului ( tot MJ!!!) recunoaste public faptul ca a ORDONAT si DIRECTIONAT o ''inspectie'' cu tinta clara ( si rezultat previzibil) impotriva unui procuror.
    3. CSM nu se sezizeaza ca un membru al Guvernului ( acelasi MJ!!!) initiaza si semneaza o OUG din pozitia de persoana cercetata. Mai mult, in filmul prezentat la TVR apare confirmarea clara a scopului real al acestei OUG (care numai caracter de ''urgenta'' nu are).
    4. CSM se intereseaza de sursele de informatii ale jurnalistilor!!!!

    Domnilor Magistrati din Romania, aveti o mare problema daca acesta este Consiliul SUPREM al dumneavoastra!!!! Pe cand o luare de pozitie?? Altfel, si tacerea este un raspuns, nu-i asa??
    Sincer vorbind, as fi tare bucuros sa se afle ca ''sursa'' este din CSM. Ar fi dovada ca nu toti membrii Consiliului sunt lipsiti de coloana vertebrala.
    5. CNA va face cercetari pt a afla de unde are TVR informatia!!!!
    Domnilor Jurnalisti, puteti accepta aceasta ingerinta???
    6. Faptul ca postul national a fost ''ales'' pentru a difuza acest film, spune de asemenea foarte multe despre ''increderea'' in posturile TV private....
  • 0 (0 voturi)    
    A fura = OK; a da in vileag hotia = CRIMA (Joi, 11 octombrie 2007, 16:05)

    V [anonim]

    Parca vad ca o sa ii pedepseasca exemplar pe cei care au permis cu ..asa nerusinare aparitia imaginilor cu porcul ala primind mita, la tvr, in schimb HOTUL, porcul de remes, va primi fluierand alt post banos platit de la stat. Tara de mafioti
  • 0 (0 voturi)    
    justitia la tv este circ ieftin (Joi, 11 octombrie 2007, 19:58)

    l. Matei [anonim]

    Justitia se face in sala de judecata cu probe solide, nu pe sticla televizorului prin circ ieftin pentru prostime. Imi aduc aminte de circul cu Iacubov incatusat, cu Tender in arest, cu Marian Iancu, cu Patriciu. A fost condamnat vreunul? Politicul a dat putin circ la prostime si asta a fost tot. Eu am nevoie ca cei care sunt platiti gras din impozitele mele chiar sa faca dreptate si sa-si duca treaba pana la capat, nu doar sa sperie unii adversari politici. Apropos - de ce nu a intervenit un procuror in momentul cu plicul, sa-l puna pe masa si sa filmeze banii? Insemna ca procurorul de caz este un prost si il platesc degeaba pt ca ceea ce a realizat el este numai o condamnarea politica a lui Remes, ori datoria lui era sa obtina condamnarea penala a acestuia dar nu a dus treaba pana la capat.
    La fel de corupt ca si Remes consider ca este si acel functionar al statului care a vandut probe din dosar unei televiziuni al carei rating a crescut vertiginos (automat si veniturile din publicitate).
    Sper ca Parchetul s-a autosesizat si ca in curand ii vom afla pe cei care au sustras probele din dosar si le-au dat spre difuzare.
    Va pun o intrebare simpla - daca cel care avea filmul se ducea mai intai la Remes si cerea un anumit pret pe acel film?
    Sau chiar a si fost, dar Remes nu a fost de acord cu pretul cerut si atunci "Pac la Rasboiu ! " (sau la Culceroiu).
  • 0 (0 voturi)    
    CSM actioneaza dupa preferinte si interese ordinare. (Joi, 11 octombrie 2007, 20:16)

    psd-os-ul [anonim]

    Membrii CSM asteapta cu gura cascata pomenile legislative oferite de guvern prin modificarea unor legi.

    Sunt lipsiti de scrupule si de aceea n-au nici o rusine sa se expuna. Mai bine spus, puterea lor de judecata este atat de redusa incat nici nu-si dau seama cat de usor se dau de gol.

    Nu s-au repezit sa atace ordonanta de urgenta 95/2007, prin care Tariceanu si Chiuariu au suspendat activitatea comisiei si sunt propusi judecatori (contrar prevederilor constitutiei), in schimb se pregatesc cu regulamentul de numire a acestor judecatori (cu toate ca Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania a cerut implicarea CSM impotriva ordonantei, prin sesizarea curtii constitutionale ).

    Tot pentru menajarea guvernului, CSM nu a luat nicio masura fata Chiuariu, dupa ce acesta a facut publice datele raportului lagat de DNA, in schimb acum o fac pe revoltatii. Astia sunt in stare de orice numai sa blocheze apropierea de coruptii din aceasta tara, deoarece ei sunt implicati direct, ii protejeaza si ingroasa randurile mafiotilor din justitie. Toata justitia este la pamant din cauza acestor nulitati lipite de scaune si nu mai vor altceva decat sa obtina modificarile legilor cu complicitatea guvernului, incat sa obtina mandate foarte lungi si sa-si poata numi judecatorii preferati, in functii de conducere , prin care sa-si poata exercita influenta. CSM intruchipeaza frica de DNA, o reprezinta, este scutul rezistentei fata de orice apropiere de corupti. Datorita membrilor CSM , judecata coruptilor si a altor infractori protejati de ei, nu se va putea concretiza in solutii de condamnare.

    Ei se opun oricaror incercari de formulare a acuzatii pentru a nu-si deconspira prea curand protectia de tip mafiot. Cu cat dosarele vor fi mai intarziate, cu atat ei nu apuca sa-si dea masura ineficientei activitatii de judecata. De aici toate tergiversarile, schimbarile de competenta si de legi, inclusiv prin judecatorii cc.
    CSM distruge orice sansa de justitie.