Taubman: Autostrada Transilvania, obiectiv strategic pentru armata americana

de Codrin Taut     HotNews.ro
Marţi, 20 noiembrie 2007, 0:00


Boc si Taubman
Foto: HotNews.ro

Autostrada Transilvania ar putea fi pusa in slujba NATO si a armatei americane. Ambasadorul Americii a afirmat la Cluj ca pe langa avantajele economice pe care le genereaza autostrada construita de Bechtel, aceasta reprezinta si un important culoar pentru fortele armate.

“In cazul unei stari de urgenta, indiferent de gradul acesteia, orice sosea din tara trebuie sa poata fi folosita de catre armata. In cazul nefericit in care veti fi nevoiti sa transportati echipament militar in celalta parte a tarii, trebuie sa aveti la dispozitie o infrstructura care sa permita acest lucru”, a declarat Taubman.

Taubman, acelasi discurs ca in 2006

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii si-a adus aminte cu placere despre precedenta vizita la Cluj, efectuata in ianuarie 2006. Poate de aceea discutiile dintre primarul Clujului si Nicholas Taubman au avut aceiasi tema ca in 2006.

In cadrul intrevederii, Nicholas Taubman l-a avertizat pe Emil Boc ca Autostrada Transilvania va aduce pe langa beneficii si o crestere a infractionalitatii. Oficialul American a insistat asupra necesitatii prevenirii acestor fenomene.

Seful administratiei clujene a declarat ca in urma discutiilor cu oficialul american va fi semnat un acord pentru perfectionarea politiei comunitare clujene. Emil Boc nu a precizat data la care va finalizat documentul. Primarul Clujului a discutat si posibilitatea introducerii fibrei optice pe aliniamentul autostrazii.

"Cand autostrada va fi terminata, trebuie sa fim pregatiti sa facem fata provocarilor legate de criminalitatea care se dezvolta de-a lungul unei autostrazi, traficul de fiinte umane si problemele legate de greutatea mijloacelor de transport” a spus Emil Boc.

Intalnire indecisa cu mediul de afaceri

Ambasadorul SUA a declarat in cadrul unei intalniri cu oamenii de afaceri ca mai multe firme americane se pregatesc sa investeasca in Judetul Cluj. Taubman nu a precizat despre ce companii este vorba si nici data la care ar urma sa demareze investitiile in Romania.

Pesemne pentru a mai destinde atmosfera, Iosif Pop, fostul presedinte al Bancii Transilvania, i-a propus lui Nicholas Taubman sa ocupe funtia de director onorific al viitorului centru financiar pe care il construieste. Oficialul american a declinat politicos oferta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


266 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pai acu' aflam, dupa ce am semnat contractu'? (Marţi, 20 noiembrie 2007, 18:20)

    Piciu [anonim]

    Daca e strategica ptr ei nu inteleg de ce nu contribuie financiar??? Autostrada Transilvania e una din cele mai mari TZEPE care le-a luat Romania... de la licuriciu' ce mare...
  • 0 (0 voturi)    
    Despre autostrada si Irak! (Marţi, 20 noiembrie 2007, 18:27)

    VIRUSU' [anonim]

    Stimate domnule Ambasador al SUA in Ro, mister Taubman, explicati-le si CALTABOSHILOR cu papion cum stau lucrurile cu autostrada si Irak. Ca ei pricep greu si uita repede. Mai ales dupa ce s-au vazut cu sacii in carutza, nesimtitii.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Virusu' (Marţi, 20 noiembrie 2007, 19:38)

    Un comentator [anonim]

    Ce are autostrada, cu Irakul? Ce are NATO si SUA cu administratia Bush pe care Taubman o reprezinta? Sa incercam sa si gandim cand folosim tangentele computerului. Nu crezi?
  • 0 (0 voturi)    
    Sase, vin americanii... la Cluj (dupa 70 de ani).... (Marţi, 20 noiembrie 2007, 19:54)

    George Bush [anonim]

    Daaaa, autostrada e strategica pentru America. Pe aceasta autostrada - pentru care firma americana Bechtel obtine mult mai multi bani decat face lucrarea (desi da o parte din ei si la "baietii destepti" din Ro ca subcontractanti, ca sa-si mai cumpere amaratii niste Bugati ) - , se va transporta petrolul luat cu japca de firmele americane din Irak.
    Iar alte firme americane de renume - respectiv McDonalds - vor investi in Cluj. Cetateni ai Clujului pregatiti portofelele pentru hamburgeri. :)
    Alooo, nea Taubman, lasa vrajeala si "go home" ca esti degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    drumul spre Irak trece prin autostrada Transilvania (Marţi, 20 noiembrie 2007, 20:00)

    sempere [anonim]

    Nu vrem obiective "strategice" ale americanilor in SUA.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai vedeti aici de ce e importanta .... (Marţi, 20 noiembrie 2007, 20:08)

    Hman [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=yTbdnNgqfs8 si mai ales http://www.youtube.com/watch?v=29GhXsx7-Rs
    Interesant. E nevoi de putina rabdare si limba engleza dar merita.
  • 0 (0 voturi)    
    pt VIRUSU (Marţi, 20 noiembrie 2007, 20:30)

    zz [anonim]

    Cum sta treaba cu Irak-ul si cu autostrada.
    Voi cu soldatii acolo (unii dintre ei saracii mor - lu base ii pasa in cot), noi luam petrolul. In plus, mai faceti si o autostrada cu firma noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    strada ta auto (Marţi, 20 noiembrie 2007, 21:14)

    Baumanu Tau [anonim]

    Ce bine s-o simtit dom ambasador cu primarele care i-a sugerat chestia cu obiectiv strategic...chestie de molecule de palinca adevarata strecurate in conversatie elevata...
  • 0 (0 voturi)    
    Eu zic... (Marţi, 20 noiembrie 2007, 21:28)

    maria [anonim]

    ...sa declaram razboi americanilor si dupa ce ne ocupa sa ne predam, ca alta sansa nu mai avem sa scapam de nenorocitii astia corupti! Atunci vor fi si autostrazi strategice si n-o sa va mai plangeti de ce nu contribuie si SUA! Voi ce ati vrea ? Sa le furati si lor banii, ca de accesat diverse fonduri internationale (europene, etc) nu sunteti in stare ca nu aveti nimic in tartacuta! ? Sau ca asa s-au inteles "guvernantii" cu UE, adica noi sa cotizam corect, dar ei sa se faca doar ca ne dau; in realitate s-au vorbit sa-i finanteze pe finutu', plodutu' si restul romanilor sa moara de prosti (noi PLEBEII)! Ce mai ziceti daca aflati ca asa s-a facut din '90?!!
  • 0 (0 voturi)    
    Taubman abereaza (Marţi, 20 noiembrie 2007, 21:39)

    Nautilus [anonim]

    1. transporturile militare se fac pe calea ferata, unde e de 10 ori mai ieftin, nu pe autostrada
    2. "Bechtel trebuie sustinuta de statul roman si cel american, indiferent cat de prost face treaba" e mesajul pe care ar vrea sa-l transmita intr-un mod subtil, sa nu se prinda carnatzii care-l asculta :)

    ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    Bechtelu vostru bah! (Marţi, 20 noiembrie 2007, 22:48)

    tor [anonim]

    'In cadrul intrevederii, Nicholas Taubman l-a avertizat pe Emil Boc ca Autostrada Transilvania va aduce pe langa beneficii si o crestere a infractionalitati. '
    Infractionalitati sau infractionalitatii?
  • 0 (0 voturi)    
    De la Cluj la Irak 5 zile pe drum!!!! (Marţi, 20 noiembrie 2007, 23:05)

    Victor [anonim]

    Unii dintre voi cam delirati.Pana ajung americanii pe autostrada
    care ar trece prin Ro.in Irak,mor aia de foame sau impuscati de
    iranieni si Al Quaida.
    Voi de transport aerian nu ati auzit?
    Ptr.americani Time is money.
    Autostrada este mai degraba ptr.stationarile americanilor in Ro si Ungaria.Este usor sa vorbim din presupuse.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr Hman @ #6 (Marţi, 20 noiembrie 2007, 23:41)

    Sorin Aradean [anonim]

    Linkurile tale de Youtube duc intr-adevar catre un material demn de toata atentia, generat de o actuala "cirtitza" a sistemului, a carui relatari te fac sa intelegi mai bine increngatura de manipulari americane, toate cu miza economica, practicate fara rezerve la scara mondiala...

    Totusi, a face o paralela intre modul legal dar imoral in care americanii "trag pielea" de pe o serie de tari cu democratii fragile, indatorate in vecii vecilor de pe urma unor mega-proiecte de infrastructura pe de o parte, si Autostrada Bechtel, pe de alta parte, e dupa mine cel putin fortat, caci Romania are nevoie de autostrazi ca de apa. Aaaa, autostrada e excesiv de scumpa ? Posibil, dar nu americanii sint de vina, ci lipsa de profesionalism coroborata cu un posibil grad de coruptie (bine acoperita) a factorilor decizionali romani care au evaluat oferta.

    Oricum, chiar si asa scumpa, autostrada se va putea spune ca este un succes de proportii al UDMR-ului, care daca nu insista asiduu pe acest proiect (practicind chiar santajul politic in constituirea majoritatilor parlamentare), toate guvernele s-ar fi cantonat si pe mai departe in a promova investitii majore de infrastructura locate doar in Muntenia, Dobrogea, Moldova de Sud. (sper ca nu ma banuieste nimeni c-as fi maghiar sau filo-maghiar, ptr ca s-ar situa intr-o deruta totala)
  • 0 (0 voturi)    
    Americanii ! (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 0:47)

    Dan B. Charles [anonim]

    In sfarsit cand ati inteles ca America inseamna, munca eficienta, imaginatie practica, libertate, VOT UNINOMINAL DE 200 DE ANI, responsabilitate, tara unde de la al doilea razboi sau refugiat peste 50 de milioane si, un roman nascut in Giulesti si plecat din 1974, tara cu o forta ECONOMICA, greu de inteleasa de PADUCHII UMANI, cand , din nou repet ati inteles ca trebuie sa puneti mana la treaba cinstita, munca eficient si responsabilitate nu va mai place America.
    Acum intelegeti dece MAJORITATEA TARILOR EUROPENE au impresia ( din nefericire pentru oamenii cinstiti romani), ca romanul este las, puturos, hot si ignorant.?
    Blestemul comunist inca face ravagii in biata jefuit tara de monstri securisti-comunisti-terorist.
    Dragi paduchi comunisti inainte de a critica America, aratati cititorilor ce ati facut voi, personal sau un grup, asa de grozav si maret sa va dea dreptul de a face critici la adresa Americi.
    Dragi Paduchi comunisti, lasilor, DECE? nu declarti razboi Americi?
  • 0 (0 voturi)    
    Trash people (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 2:20)

    Ciprian [anonim]

    Move your asses back to your country!!! The whole world knows that you want to take advantage of "small" countries. Hey americam people, don't be blind on what your leaders do!!!
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada Nadlac-Calafat (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 2:27)

    eu [anonim]

    Oare cati bani ar fi fost incasati din taxa de autostrada
    Nadlac-Calafat ? Domnul Basescu zicea cand era ministru transporturilor ca o sa construim autostrada cand ne vor da banii afara din casa .Pacat atat gandea dansul atunci.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti cei care.... (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 9:04)

    gigi [anonim]

    Voi cei care sariti in sus cu sau fara rost. Prefer sa am o autostrada Transilvania, care sa strabada tara de la sud la nord, chiar daca pretul ei include si comisioanele politice si internationale. Cel putin am avea ceva. Acum avem pe cap de locuitor o pierdere de aproape 250 de euro in fiecare luna datorita Bancorex, FNI, SAFI, BIR, Dacia Felix si alte tunuri. Locuiesc in Tirgu Mures, am nevoie de 6 ore de drum neaglomerat pana la Bucuresti (360 km), in conditiile in care in ultimii ani, nu a fost o singura data sa strabat traseul si sa nu intalnesc cel putin o carcasa auto abandonata in urma vreunui accident.
    Asa ca judecati si voi, cat ar fi inters american si cat ar fi interes romanesc in constructia aceste autostrazi. Sa nu mai pomenim ca partea asta de tara este motorul economiei romanesti, implicit fraierul cel mai mare platiror de taxe la caltabosharii care ne guverneza.
  • 0 (0 voturi)    
    razboi americii - o propunere cu spini (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 11:23)

    cat pe ce patiti [anonim]

    Odinioara, copilul de suflet al Americii se zbatea in niste crampe economice teribile. O dezbatere de doua zile in Kneset s-a soldat cu acordul majoritar de a recurge la ultima masura disperata si a declara razboi Americii.
    "Americanii ne vor face praf tara, ne vor invinge, ocupa si, filantropi cum s-au dovedit in istorie, ne vor da ajutoare peste ajutoare sa ne reconstruim economia".
    Murmure de incuviintare, toti se felicita reciproc pentru hotararea inteleapta. Dar de colo, unul din ultimul rand de banci:
    "Si ce, daca noi castigam razboiul?".
  • 0 (0 voturi)    
    strategia (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 16:30)

    neimportant [anonim]

    este urmatoarea: ei iau banii de la noi pe care apoi ii cheltuie pe rachete cu care le dau in cap irakienilor pentru a pune mana pe petrol pe care il dau americanului cu galonul cu care polueaza americanul pe care il respiram noi uitandu-ne la autostrada. in rest, numai de bine...