Presedintele Basescu, invitat special la TVR 1

Basescu: Daca au candidati buni, chiar si partidele mici pot fi reprezentate in Parlament

de V. O.     HotNews.ro
Marţi, 20 noiembrie 2007, 0:00


 
Minoritatea maghiara din Romania va fi super-reprezentata
 
 
Traian Basescu la TVR
Presedintele Traian Basescu si-a aparat marti seara, in cadrul emisiunii “Vot pentru vot 2008” de la TVR1, proiectul de vot uninominal ce va fi supus referendumului la 25 noiembrie.

Presedintele a afirmat ca sistemul pe care il propune el, spre deosebire de cel sustinut de guvern, produce un echilibru al responsabilitatii intre politicieni si alegatori si a spus ca partidele mici vor intra in parlament daca vor avea candidati buni.

Vezi aici fragmente din inregistrarea video:
  • de ce referendum (fragm. 1)
  • ce garantii are cetateanul (fragm. 2)
  • ce se intampla dupa referendum (fragm. 3)
  • invalidare? (fragm. 4)

    Seful statului a criticat, totodata, postul public de televiziune pentru faptul ca nu s-a implicat suficient in informarea romanilor privind referendumul.

    Aparitia presedintelui Basescu la TVR a fost neasteptata si a fost anuntata doar pe site-ul postului public de televiziune. Luni, reprezentantii TVR anuntasera ca seful statului va putea explica, pe post, cetatenilor pozitia sa privind uninominalul vineri, 23 noiembrie.

    Cum a incercat Basescu sa-i convinga pe romani sa voteze sistemul sau de vot uninominal:

  • E important ca romanii sa-si formuleze optiunea in mod democratic. Ei sunt nemultumiti de clasa politica asa cum se prezinta ea in prezent.

  • Este prima data cand un referendum nu se organizeaza pentru politicieni, ci pentru romani, am considerat ca trebuie sa li se dea posibilitatea sa aleaga regula dupa care se scrie legea.

  • Am convingerea ca cel putin pentru moment e inca un deficit de informare in privinta faptului ca romanii pot sa stabileasca regula dupa care sa fie alesi parlamentarii.

  • In toata aceasta campanie n-am spus niciodata votati Partidul Democrat. In schimb consider ca e obligatia mea, ca initiator al referendumului sa explic romanilor ca au ocazia sa decida ei in locul politicienilor. Referendumul e al romanilor, nu al partidelor politice.

  • Motive pentru un vot pozitiv la referendum: varianta pe care o propun romanilor e radicala. Responsabilitatea se imparte intre candidat si romanii care il voteaza. Avantajul variantei mele este ca alegerile parlamentare devin o competitie ca la primari, intre oameni, nu liste.

  • Varianta Pro Democratia are deficiente majore - nu rezolva problema curatarii clasei politice, e incompleta, parlamentarii sunt alesi chiar si cu foarte putine procente in primul tur, dupa care pentru a doua jumatate se redistribuie voturile.

    Aceasta inseamna ca vor intra in Parlament inclusiv parlamentari care figureaza pe o lista si care nu vor fi votati individual de electorat.
    Partidele decid ce client politic intra. Practic, exista o problema de reprezentativitate.

  • In varianta pe care o propun eu este o responsabilitate impartita intre partidul care vrea sa obtina multe voturi pentru candidatul sau si alegatorul care spune da. Sigur ca sistemul nu este perfect, dar sansa de a gresi a celor multi care simt omul e mult mai mica.

  • Intrebat despre posibilitatea ca baroni locali acuzati de coruptie sa intre in Parlament: N-am vazut prea multi oameni care, dupa ce in mod credibil au fost acuzati de coruptie, sa mai fie alesi. Sunt primari care au 2-3 mandate si primari care dupa primul mandat nu i-a mai ales nimeni.

  • In prezent, criza de credibilitate a clasei politice e majora - ca si in Franta anului 1958, cand a fost introdus sistemul uninominal luat drept model pentru proiectul supus votului la referendum. Daca mai mergem o legislatura ca pana acum, cea mai importanta institutie va ajunge la un nivel extrem de mic de incredere si democratia va fi in mare pericol.

  • In privinta argumentului ca prin varianta sa nu ar mai fi reprezentati toti romanii: Noi avem o constitutie care din acest punct de vedere ne protejeaza. Toti romanii se vor regasi in Parlament intr-un fel sau altul. Din punctul de vedere al minoritatilor, avem in constitutie obligatia ca toate minoritatile oficial recunoscute sa fie reprezentate.

    Minoritatea maghiara din Romania va fi super-reprezentata. Partidele mici care acum nu intra, daca au un om bun intr-o circumscriptie electorala, vor ajunge in Parlament.

  • Acest sistem nu permite introducerea pragului electoral. Mai multe partide nu vor intra pe propunerea Pro Democratia si asumata de guvern decat prin propunerea mea. Singura conditie, pentru a intra prin votul uninominal supus referendumului - sa aiba oameni valorosi.

  • Nu mai putem ramane in situatii incerte din punctul de vedere al codului electoral

  • Eu spun Parlamentului ca e un parlament care si-a incheiat misiunea in aceasta structura, pentru ca asa cred romanii si asa cred si eu.

  • Sentimentul pe care il am privind alegerea directa il am si ca presedinte, dar il am de cand am fost primar si ar fi fost si mai puternic, daca as fi fost primar inainte sa fiu ministru.

  • Daca referendumul nu va fi validat, cred ca cea mai mare obligatie a Parlamentului este sa scoata legea depusa inca din 2005 de PSD si sa o adopte in Parlament, in locul celei promovate de guvern.

  • Daca cineva va gandi ca un vot zdrobitor dat de romani in favoarea introducerii votului uninominal va fi ignorat, de a doua zi vom avea probleme serioase privind democratia, iar parlamentarii vor fi spulberati la alegerile din 2008.

  • Daca serviciile publice de televiziune si radio isi faceau onest treaba fata de romani, romanii erau informati foarte bine la ora aceasta si stiau ca vor putea stabili regula pentru politicieni. Pe fond, foarte putini oameni politici vor sa ajunga sa fie selectati de popor. Din acest motiv nu a fost dorinta printre partide sa vina la posturile publice sa discute despre referendum.






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    843 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      prima stire (Marţi, 20 noiembrie 2007, 20:32)

      crp [anonim]

      Si care e smecheria?
      Un simpatizant PNL
    • 0 (0 voturi)    
      Sassu isi bate joc de Basescu (Marţi, 20 noiembrie 2007, 20:35)

      Ion [anonim]

      Ce porcarie. Pai nu trebuia sa se duca vineri la TVR? Una e audienta de vineri, intre 6 si 12 % seara, si alta e audienta marti, dupa o emisiune de cacao de europarlamentare.
    • 0 (0 voturi)    
      in seara asta este invitat (Marţi, 20 noiembrie 2007, 21:13)

      axel [anonim]

      presupun ca invitatia asta nu anuleaza mesajul prezidential de vineri!

      Oricum de toata jena ca nu am vazut pe tvr declaratia lui basescu de mai devreme! Am dat special de pe realitatea pe tvr si supriza era o emisiune cu pensionari si cu ministrul economiei care le radea pur si simplu in nas! El gras, frumos, zambitor si bietii pensionari slabi, incovoiati, imbracati simplu si cu o multime de intrebari de bun simt pentru ministru. La intrebari li s-au afisat zambete sfidatoare si raspunsuri vagi. Oameni buni, eu il linsam acolo in studiou. Nu e normal ca un doctor stomatolog dupa 34 de ani de munca sa primeasca 6 milioane lei vechi pensie lunara! Bineinteles ca ministrul s-a spalat pe maini spunand ca el nu stie, depinde de cum se calculeaza etc etc .... Pai e simplu domle, omul ala avea 34 de ani de stomatologie ... cum sa traiasca din 6 mil acum? Ce sa stam si sa mai vedem? E EVIDENT!
    • 0 (0 voturi)    
      ROATA SE INVARTE (Marţi, 20 noiembrie 2007, 21:16)

      DE RASUL LUMII! [anonim]

      Asa e? I-a dat voie Sassu presedintelui Romaniei ,sa apara in fata romanilor pe postul public? Ei da, poate ca Sasu isi pregateste demisia si doar asa a acceptat sa-l vada pe Basescu la el in televiziune ca doar CNA i-a dat acceptul sa-l mai vada si alegatorii pe Basescu la TVR! Unde , dupa boicotarea lui Culcer ,Basescu(de altfel presedintele Romaniei)a devenit persoana non-grata! E un inceput, domnule director al TVR caruia va platim abonamentul!
    • 0 (0 voturi)    
      Vai de noi! (Marţi, 20 noiembrie 2007, 21:32)

      maria [anonim]

      sasu sau cum dracu-l cheama musca mana care l-a hranit! e mare scula pe bascula acum: salariu mare, hotii cat cuprinde si se mai substituie si lui Dumnezeu, hotarand ce si cand avem voie sa vedem la televiziunea populara! HUO!!!
    • 0 (0 voturi)    
      TVRi (Marţi, 20 noiembrie 2007, 22:01)

      alix [anonim]

      ..desteptii de la TVR transmit emisiunea abia la ora 23.00 pe TVR International. Hmmm. De ce oare nu in direct? :)
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu minte! (Marţi, 20 noiembrie 2007, 22:40)

      Bogdan [anonim]

      "partidele mici vor intra in parlament daca vor avea candidati buni"

      FALS..

      Partidele mici vor intra in Parlament NUMAI ACOLO UNDE AU CANDIDATII CEI MAI BUNI.

      Deci nu mai sunt mici.

      Explicatile lui Basescu sunt pentru prosti. In Canada partid cu 15% la scara nationala nu are loc in Parlament. Partid cu 25% pe provincie, nu are reprezentati in Parlament din acea provincie.
      Partid cu 37% la scara nationala are majoritatea absoluta.


      Basescu pur si simplu minte.
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele (Marţi, 20 noiembrie 2007, 22:42)

      Bozaru [anonim]

      STIE FOARTE BINE CE SPUNE MARINARUL: "Ar fi iesit de sub urmarire penala Nastase, Tender, Patriciu, Mazare, Nagy, Chiuariu, Serban Mihailescu, Remes, Seres, Pacuraru si altii".
      CE CURAJ FENOMENAL TREBUIE SA AIBA OMUL ASTA PENTRU A SPUNE ADEVARURILE ASTEA INCOMODE... CINSTE LUI. Nenorocitii de listaci, s-au pus cu cine nu trebuie si l-au intaritat. Nu-i vad bine cu un om atit de istet si atit de indirjit. Stiau ei de ce si-au tras legi in favoarea infractorilor. In timp ce Basescu este dat dracului, ei sunt singuri si neajutorati in fata lui...
    • 0 (0 voturi)    
      puneti NASUL B1TV ca prima stire ca merita si emisiunea de azi (Marţi, 20 noiembrie 2007, 23:04)

      telespectator [anonim]

      Spectacolul cu parlamentari continua.
    • 0 (0 voturi)    
      EXOTICA ROMANIA (Marţi, 20 noiembrie 2007, 23:24)

      Hofigal [anonim]

      Cam asa suna spotul publicitar al agentiilor de voiaj din UE : "V-ati saturat de concedii plictisitoare in locatii calde si exotice? V-ati plictisit de aceleasi mari si munti? Va invitam in ROMANIA, Tara tuturor posibilitatilor: presedinte-gaozar, presedinte-pasarica, primar-bordurar, ministri-caltabosari, ministri-palincari, boculetzi-pupinbasishti si pentru exotismul locatiei le putem combina in presedinte-palincar, politicieni-pasarici sau alte variante atragatoare tursitilor! Va oferim clipe de vis intr-un sejur full options!"
    • 0 (0 voturi)    
      pentru crp, Nr 1 (Marţi, 20 noiembrie 2007, 23:43)

      Y [anonim]

      smecheria e sa faci ceva, asa, doar sa zici ca ai facut : pui Presedintele sa vorbeasca la o ora cand oamenii care muncesc dorm si zici ca ai facut ceva. De ce nu la 2 noapte ? Ce-i greu de inteles ? numai daca nu vrei, nu realizezi evidenta strategiei lui Sassu, care vine de mai de^parte si de mai sus. Se vede cu ochiul liber si toata lumea o stie. E clar, domnule simpatizant ? (uite ca mai exista si simpatizanti PNL !)
    • 0 (0 voturi)    
      TVRi (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 0:02)

      Nelu Nelu [anonim]

      Televiziune de cacao! Ne da ce vor borfasii din Bucuresti!
      Jegurilor, ne-am saturat de voi!
      La fel si meciul cu Bulgaria!
      Rushineeee!!!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 1:02)

      un copil [anonim]

      deci nici eu nu l-am vazut pe pirat la tvr. noroc ca mi-a explicat hotnews ce minunatii a spus. acum pot sa dorm linistit, matrozul vegheaza pt mine.
    • 0 (0 voturi)    
      boicot tvr (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 9:09)

      Dowager [anonim]

      Daca va intereseaza, Basescu este boicotat sistematic de TVR. Corespondentii din teritoriu se tem sa-l filmeze si de aceea nu s-a dat nimic despre el toata saptamina. Ordinele le da Madalina Radulescu, pilotata de Mura Frinculescu (omul lui Voiculescu angajat consilier editorial de Sassu), cea care conduce de fapt stirile prin prietena ei Madalina (venita tot de la Antena). Base a fost invitat marti pentru vineri nu au vrut sa modifice programul,adica sa renunte la emisiunea de divertisment O data-n viata, si nici sa scurteze Jurnalul. Presedinta Comisiei pentru timpi de antena este...Mura.
    • 0 (0 voturi)    
      Reversul medaliei... (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 11:23)

      Valentin Malaescu [anonim]

      Sa-mi explice si mie cineva cum isi va mai pastra Parlamentul caracterul de institutie reprezentativa suprema, in conditiile in care, in urma aplicarii variantei de vot propuse de presedinte, undeva in jur de 40% dintre cetateni nu vor mai fi reprezentati in Legislativ. Practic optiunile lor politice nu vor mai avea nici o valoare. Cei care nu vor vota candidatul castigator isi vor vedea, practic, votul aruncat la gunoi. Pe ei cine ii va reprezenta in Parlament? Teoretic e posibil ca ei sa reprezinte chiar 49% din electorat... Ar avea toata legitimitatea sa conteste un Parlament constituit ignorandu-se complet votul lor. In aceste conditii, cum ramane cu cresterea credibilitatii Legislativului, unul dintre dezideratele pe care afirma initiatorul referendumuluii ca le-ar urmari?
    • 0 (0 voturi)    
      Reprezentare... (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 13:11)

      Edic [anonim]

      Ca tare reprezentati au fost cetatenii pana acum !
      Parlamentarii si-au reprezentat doar interesele personale.
    • 0 (0 voturi)    
      PRESEDINTE NECONSTITUTIONAL ! (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 14:22)

      popescu ion [anonim]

      DL.PRESEDINTE NU TREBUIA SA SUPRAPUNA REFERENDUMUL PENTRU UNINOMINAL PESTE EUROPARLAMENTARE.ELECTORATUL ESTE SI ASA DESTUL DE AMETIT.IN PLUS A CONVOCAT ACEST REFERENDUM DOAR PENTRU A PUTEA SA FACA CAMPANIE PRO PD-PLD.NU CA L-AR FI INTERESAT LEGEA VOTULUI UNINOMINAL!
    • 0 (0 voturi)    
      punctaje punctaje (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 15:43)

      worker [anonim]

      ma distreaza cum e alcatuit articolul.... mai ales argumentele pro uninominal basescu... asa mai seamana cu un puctaj iesit dintr-un cabinet de partid... mama mama... dragut copy paste :)
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu minte cu nerusinare (Miercuri, 21 noiembrie 2007, 22:18)

      alex [anonim]

      acest om nu are limite. vai de cei care ii cad in plasa.
    • 0 (0 voturi)    
      pt bogdan si pt valentin malaescu (Joi, 22 noiembrie 2007, 12:39)

      lucian [anonim]

      cum vine treaba cu mintitul?... si tu minti, nu?... singur recunosti ca daca au candidati foarte buni, intra in parlament... deci a-i adaugat "foarte" ... safie asta o problema asa mare... adica sa nu fie asemenea candidati?... atunci la ce sa intre in parlament?, nu ne-am saturat de balci?...
      pt valentin
      tu cum ai ajuns la asemenea procente?... si teoretic este destul de greu sa se intample... de ce vezi numai partea proasta?.. de unde stii tu optiunile alegatorilor?... chiar daca raman doar doua partide, dupa ultimile sondaje tot au mai mult de 60 % impreuna... iar daca dispar pin, png, asta chiar nu supara pe nimeni... daca au oameni buni, sau foarte buni, n-au decat sa intre in parlament si sa stie ce voteaza, nu am nevoie de un partid care sa le impuna votul, avem nevoie de legi bune si respectate, cati alegatori crezi ca ar fi avut avut lavinia sandru? dar irina loghin? dar dolanescu? dar...?
      chiar crezi ca se supara cineva ca raman pe dinafara niste voturi, care raman in orice sistem de vot, dar vom avea un parlament format din oameni mai bine pregatiti, care sa raspunda in fata alegatorilor si care pot fi trasi la raspundere...