Sondaj BCS: PD-35%, PSD-23%, PNL-14%

Votul la europarlamentare este unul politic

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2007, 0:00






Documente:
Sondaj BCS
(22.11.2007) PDF

La alegerile europarlamentare din 25 noiembrie, PD ar obtine 35% din voturi, urmat de PSD cu 23%, PNL-14%, PNG-5,6%, PLD-4,7, PRM si UDMR cu 4 procente, potrivit unui sondaj realizat de Biroul de Cercetari Sociale. Cercetarea a fost realizata in perioada 10-15 noiembrie 2007, pe un esantion 1424 de persoane.

  • In privinta intentiilor de participare la vot, cea mai mare cota o are PD-37,1%, urmat de PSD- 24,1%, PNL- 13%, PLD- 5,5% si PNG- 4,5%. Potrivit cercetarii, PD si-a mentinut trendul, PSD este intr-o usoara crestere iar PNL continua sa scada.

  • La capitolul incredere, Theodor Stolojan este pe primul loc, cu 38,8%, desi partidul e cotat cu 4,7%, urmat de Daniel Daianu, cu o cota de incredere de 29,6%,( dublul cotei partidului), in timp ce Renate Weber are 15,7%. Sorin Frunzaverde - cap de lista la PD- are 24,9% incredere, cu 10 procente sub cota partidului.

    Cocluzia ar putea fi ca intr-un procent foarte ridicat, votul este unul politic si nu pentru personalitati.

  • In privinta intentiilor de vot, in functie de hotararea de participare la alegeri, 41% sunt ferm hotarati sa mearga la vot iar 17% nu prea hotarati.

  • Mesajele si sloganurile electorale au ajuns la electorat in proportii de 3,2-6,7%. 28% dintre respondenti considera ca PD a avut cea mai buna campanie electorala, urmat de PSD cu 13% si PNL 11,4%.

    Update: Potrivit unui sondaj CSOP, PD ar obtine 38%, PSD-19,5%, PNL-12,9%, PNG-7,2%, PLD-6,2%.

    Rezultatele estimative la referendumul pentru votul uninominal si la alegerile europarlamentare de duminica vor fi anunatate in urma exit-pollurilor, realizate de Centrului pentru Studierea Opiniei si a Pietei.








  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    518 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      sondaj (Joi, 22 noiembrie 2007, 14:10)

      johny [anonim]

      eu cred ca pd si pld sunt mai sus.

      psd si pnl cred ca sunt mai jos.
    • 0 (0 voturi)    
      Hahahaha (Joi, 22 noiembrie 2007, 14:13)

      scharke [anonim]

      Daca mergem la metrou si intrebam 10 oameni cine e daniel daianu cati o sa dea din umeri? 9 spre 10?
    • 0 (0 voturi)    
      Desi sondajul este facut de PNL, acesta arata clar ca PNL scade vizibil! (Joi, 22 noiembrie 2007, 14:14)

      Eugene [anonim]

      PNL nu va depasi 7-8% din sufragii, iar PSD nu trece de 15%! PRM,PC si UDMR vor fi sub 5% iar PD si PLD vor totaliza impreuna peste 48%!!! Aveti putintica rabdare!
    • 0 (0 voturi)    
      Sondaj (Joi, 22 noiembrie 2007, 14:28)

      Un roman [anonim]

      PD-35%,+ PSD-23%,+ PNL-14%,+ PNG-5,6%,+ PLD-4,7, PRM-4%,+ UDMR-4% =90.3%

      Restul de 9.7% cu cine voteaza?
    • 0 (0 voturi)    
      Sondaj trucat... (Joi, 22 noiembrie 2007, 14:40)

      Anonim [anonim]

      Daca PD + PLD nu au impreuna 101% e clar ca e trucat....
    • 0 (0 voturi)    
      90.3 (Joi, 22 noiembrie 2007, 15:10)

      CoanaKiritza [anonim]

      @ 4- un roman
      ...ai uitat de PIN, Partida rromilor, P. Verde si alte "comete"?
    • 0 (0 voturi)    
      ce conteaza.... (Joi, 22 noiembrie 2007, 15:35)

      florin [anonim]

      Nici ei nu stiu de ce se duc europarlamentari, ce pretentii sa ai de la cei de ii aleg. Pun pariu ca 90% se gandesc ca e nevoie de europarlamentari romani foarte buni, pentru ca sa primeasca Romania mai multi bani de la UE... :-)))

      Si grav e ca si 90% din candidati cred la fel... :-)))

      Asa ca, sincer, ce conteaza cine ia mai mult in sondaje???? Sau chiar cine castiga...
    • 0 (0 voturi)    
      sondaj.... (Joi, 22 noiembrie 2007, 15:44)

      martin [anonim]

      eu cred ca PD ar primi 29-31% (multumita lui basina Basescu,) PSD 22% ,PNL 18%, PRM 6-7%
      UDMR 5-6% si restul sub 5%
    • 0 (0 voturi)    
      creste si PARTIDUL VERDE si FORTZA CIVICA (Joi, 22 noiembrie 2007, 18:14)

      FORTZA CIVICA [anonim]

      EU VOTEZ PARTIDUL VERDE ca sa-mi redea inapoi orasul , mie pietonului. M-am saturat de parasutele ce -si plimba fustitza cu Jeepul (culmea, IN ORAS nu la munte) si ne intoxica cu noxe cit ptr 5 Loganuri.
      VREAU MAI MULT transport public: METROU, autobuze si tramvaie moderne, piste ptr biciclete, etc
      PARTIDUL VERDE, prin activistii gen Greenpeace &co sunt cei mai credibili ca le vor face!!!
    • 0 (0 voturi)    
      hahahaha (Vineri, 23 noiembrie 2007, 1:14)

      Radu [anonim]

      cica "Votul la europarlamentare este unul politic", hahahaha, oare cum altfel ar putea fi un vot, agricol, zootehnic, veterinar?????
    • 0 (0 voturi)    
      sondaj (Vineri, 23 noiembrie 2007, 11:19)

      marius ispas [anonim]

      PLD 15%
    • 0 (0 voturi)    
      opinii (Vineri, 23 noiembrie 2007, 12:35)

      ion [anonim]

      « Capsunari»ce se pot lauda cu primul milliard ! http://www.youtube.com/watch?v=ZDJA03W2LQo&eurl=http://www.valean.eu/
    • 0 (0 voturi)    
      Observatie (Vineri, 23 noiembrie 2007, 15:58)

      Cristian [anonim]

      Desi nu ma pricep la tehnica sondajelor de opinie observ urmatoarele baliverne in textul hotnews :

      "La capitolul incredere, Theodor Stolojan este pe primul loc, cu 38,8%, desi partidul e cotat cu 4,7%, urmat de Daniel Daianu, cu o cota de incredere de 29,6%,( dublul cotei partidului), in timp ce Renate Weber are 15,7%. Sorin Frunzaverde - cap de lista la PD- are 24,9% incredere, cu 10 procente sub cota partidului"

      Din cate stiu eu increderea intr-un personaj este comparata intre cele doua variante: mai degraba ai sau mai degraba n-ai incredere. Poti compara personajele INTRE ELE la capitolul incredere.
      La partide, procentele se distribuie din 100%. Daca am avea 100 de partide toate cu 1% ? Teoretic e posibil. Dar daca un presedinte de la un astfel de partid ar fi, de exemplu, Alexandru Ioan Cuza? Sau un personaj cu mare priza la popor care are 90% cota de incredere?
      Si atunci ar mai compara hotnews caii cu magarii? Sa compari cota de incredere a unui personaj cu procentele partidului ar fi ca si cum ai sustine ca Mercedesul e masina proasta pentru ca are mai putine unitati vandute in Romania decat Loganul.