Basescu mizeaza pe PSD in cazul unui esec la referendum

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 23 noiembrie 2007, 0:00



Convocarea partidelor la Cotroceni, in cazul unui esec al referendumului, pare un nonsens cata vreme legea spune ca daca nu se prezinta noua milioane de cetateni, scrutinul nu este valid. Dar Traian Basescu a dat semnale ca are un plan de rezerva daca va esua vand totusi 6-7 milioane de voturi in favoarea sa.

Cheia planului sau se afla, potrivit unor surse de la Cotroceni, in Parlament si in prezenta la referendumul de duminica. Basescu spera, spun apropiatii sai, sa realizeze o majoritate parlamentara care sa sustina varianta sa de uninominal in doua tururi. Singura coalitie posibila este intre PD si PSD.

Liberalii sustin evident varianta sistemului de vot uninominal mixt, pentru care Guvernul si-a asumat raspunderea in Parlament. Iar PRM, UDMR si PC joaca pe fata impotriva presedintelui.


Purtatorul de cuvant al PSD, Cristian Diaconescu, spune ca utilitatea unei eventuale consultari cu partidele dupa referendum s-ar putea concretiza numai intr-un act normativ supus spre aprobare Parlamentului. Si secretarul general al PD, Vasile Blaga a facut vineri declaratii care sugereaza ca batalia pentru sistemul propus de Basescu va continua si dupa referendum, eventual in Parlament.

“Nu poti sa nu tii cont de vointa celor sase-sapte milioane de romani care vor fi de acord cu varianta sefului statului, mai ales ca este vorba de romanii cu cel mai inalt spirit civic, cei care merg la vot”, a declarat Blaga.

Vadim Tudor a anuntat deja ca nu va merge la consultarile de la Cotroceni, PC pare indecis, iar Calin Popescu Tariceanu il acuza pe adeversarul sau ca “si-a pierdut capacitatea de a juca rolul de moderator, de mediator in societate pe care i-l confera Constitutia”.

Ce se intampla daca referendumul trece

Daca referendumul va fi validat, iar propunerea presedintelui va fi votata in proportie covarsitoare, atunci va fi dificil pentru celelalte partide, mai putin PD si PSD - care sustin proiectul, sa se opuna in Parlament variantei de uninominal in doua tururi promovat de Traian Basescu.

Totusi, nici legea referendumului, nici Constitutia, nu obliga Parlamentul sa transpuna vointa poporului intr-o lege. Numai ca va fi un gest sinucigas pentru oricare partid i s-ar opune. Anul viitor vor avea loc alegeri locale in primavara si generale in toamna.

In timpul campaniei, seful statului a incercat sa demostreze ca Parlamentul este obligat sa tina cont de vointa poporului, interpretand doua articole din constitutie.

Articolul 2 prevede ca “suveranitatea apartine poporului roman, care o exercita prin organele sale reprezentative (...) precum si prin referendum” iar articolul 90 spune ca pesedintele poate chema poporul “sa-si exprime vointa cu privire la probleme de interes national”.

Din cele doua articole, Basescu a tras concluzia ca Parlamentul va fi obligat sa respecte vointa si suveranitatea poporului. Dar si aceasta interpetare va trebui validata printr-o hotarare a Curtii Constitutionale ca sa devina obligatorie.

Ce se intimpla daca referendumul este invalid

Daca referendumul nu trece, dar se inregistreaza 6-7 milioane de voturi in favoarea sistemului de vot propus de Basescu, seful statului trage nadejde sa obtina in sfarsit sprijinul PSD pentru un proiect de lege sustinut de PD si PLD in Parlament. Apropiatii presedintelui sustin ca situatia este diferita de esecul ultimei motiuni de cenzura.

Si atunci au avut loc negocieri cu Geoana, dar o mare parte din parlamentarii PSD (aripa Iliescu) au votat in favoarea Guvernului. Potrivit unor interpretari, PSD va trebui sa tina cont acum de votul popular, fiind vorba de sustinerea unei legi care i-ar putea aduce mai multa popularitate inaintea alegerilor de anul viitor.

La negocierile de la Cotroceni, PSD va solicita probabil sustinere pentru proiect de uninominal depus deja in Parlament ca sa evite un eventual proiect initiat de PD si PLD. Aici exista riscul unor neintelegeri majore, pentru ca fiecare va incerca sa-l convinga pe celalalt sa-i sustina initiativa. In plus, PSD si-a pierdut unitatea de monolit.

Acum cateva zile, aripa Hrebenciuc s-a aratat din nou dispusa la negocieri cu PNL privind o eventuala cooptare la guvernare. Dar negocierile post-referendum vor fi influentate in mod cert si de procentele obtinute de fiecare partid in urma alegerilor pentru Parlamentul European.

Este de presupus ca alegatorii care se vor prezenta duminica vor fi cei din nucleul dur, care vor vota si in primavara la locale si in toamna la generale.

Varianta castigatoare pentru PNL

Mai exista insa si varianta unei prezente reduse la referendum, Traian Basescu obtinand un milion-doua de voturi in favoarea propunerii sale. Aceasta situatie ar echivala cu o infrangere pentru ca seful statulului nu va mai putea invoca vointa cetatenilor pentru a-si impune proiectul, daca numarul de voturi obtinute va fi foarte mic.

In mod previzibil, PNL va calcula diferenta dintre voturile obtinute la referendumul din mai si voturile obtinute la cel de duminica incercand sa demostreze ca presedintele a pierdut masiv din popularitate. In situatia unui esec cu voturi putine la referendum, va fi infinit mai usor pentru liberali sa-si promoveze in Parlament propriul proiect.

Soarta uninominalului sustinut de Tariceanu. Si daca va pierde si daca va castiga, Traian Basescu se va bate sa-si impuna proiectul chiar daca se afla sub presiunea unui proiect de lege votat in Parlament prin asumarea raspunderii Guvernului. Basescu a mai castigat timp contestand proiectul de lege la Curtea Constitutionala iar pana cand judecatorii se vor pronunta vor mai trece cateva saptamani.

Dupa ce Curtea va da un verdict, Basescu are posibilitatea sa intoarca proiectul Guvernului in Parlament iar acolo, in cazul in care va obtine majoritatea visata, il va putea modifica in acord cu propunerea sa, adica vot uninominal in doua tururi de scrutin.

Toate aceste proceduri vor lua timp iar in acest interval, Guvernul ar putea pierde sustinerea de care s-a bucurat pana acum in Parlament mai ales daca va performa slab la europarlamentare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


157 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    AJUTOR!!! (Vineri, 23 noiembrie 2007, 20:38)

    Mihaela [anonim]

    Tocmai am citit pe site-ul MAE lista cu sectiile de votare din strainatate si nr de buletine de vot asigurate fiecarei sectii in parte...E incredibil,oameni buni:in Italia,de ex,unde neoficial sunt in jur de 500 mii cetateni romani(si neoficial in jur de 1 milion) sunt puse la dispozitie un nr total de...ATENTIE: 29370(DOUAZECI SI NOUA MII TREI SUTE SAPTEZECI)buletine de vot!!!!!!!!!!In Franta,unde sunt in jur de 200 mii de romani,au fost puse la dispozitie un nr total de 12760(DOUASPREZECE MII SAPTE SUTE SAIZECI) buletine de vot!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns: "Ajutor!!!!" (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:06)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    Mihaela, you can write your message in english or french and return to the european massmedia.
    pentru ca pe statul roman il doare in fund de romani oriunde s-ar afla ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde anume? (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:08)

    Joseph [anonim]

    @Mihaela
    Am cautat pe site, n-am gasit informatia ta. Unde anume se gaseste. Ar fi ciudat rau de tot sa fie asa.
  • 0 (0 voturi)    
    manevra PNL? (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:15)

    Alex86 [anonim]

    http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=34311&idlnk=&cat=

    prea putine buletine raportat la nr de cetateni
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns AJUTOR (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:18)

    Mihaela [anonim]

    Intrati pe www.mae.ro;undeva,in partea dreapta a ecranului scrie"Alegeri europarlamentare/Referendum uninominal"-dati click; apoi apar:"Alegeri pt Parlamentul European",respectiv"Referendum national pt introducerea votului uninominal".Dand click pe fiecare in parte,puteti gasi atat sectiile de votare din fiecare tara,cat si nr de buletine de vot puse la dispozitie fiecareia dintre sectii.Personal,nu am facut decat o suma a buletinelor de voturi corespunzatoare Frantei si Italiei si au iesit rezultatele relatate mai sus.E incredibil,sincer...
  • 0 (0 voturi)    
    sunt 600.000 buletine (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:24)

    popas [anonim]

    http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=34413
    Conform www.mae.ro vor fi trimise 600.000 buletine de vot... Foarte putine.

    Din cei 18 milioane de votanti cu cetatenie romana, 4 milioane sunt plecati departe de patrie pentru ca au fugit de nesimtirea politicienilor romani, care au condus tara asta intr-un dispret total...

    In strainatete vor vota maxim 600.000 votanti, iar 3.400.000 nu vor avea posibilitatea tehnica de a vota.
    Prin urmare, masa votantilor este 18.000.000 - 3.400.000 = 14.600.000.

    50% + 1 din cei 14.600.000 inseamna 7.300.000 + 1!!!!!

    Daca vor veni la urne 7.300.0001 votanti, referendumul este valid!
  • 0 (0 voturi)    
    2 intrebari (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:28)

    popas [anonim]

    Doua intrebari:

    1. De ce nu se voteaza la referendum pe parcursul a doua zile? Asa a fost la votarea noii constitutii! S-a votat sambata si duminica!

    2. De ce nu este permis ca referendumul sa fie valid doar cu voturile celor prezenti la vot??? Nu asa a fost la referendumul pentru destituirea Presedintelui???
  • 0 (0 voturi)    
    Polinominal (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:41)

    Basca [anonim]

    Incredibila varianta de rezerva a "capitaniei" este asocierea cu "ticalosii" de odinioara ... si asta tot in scopul acoperirii osului de la un capat la altul , de catre aceeasi gura ... cu care se manca rahat acu ctiva ani . Deci PSD=barja capiteniei ... cacum ar veni !
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu ma duc la referendum (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:42)

    kobavoice [anonim]

    duminica o sa ma duc la alegerile pentru PE, dar la referendumul initiat de Basescu NU o sa ma prezint. de ce? simplu!!!
    1. Traian Basescu a convocat acest referendum sa poata face campanie pe fata pentru PD si PLD (in special cel din urma), incalcand pe fata Constitutia.
    2. Traian Basescu nu este acel cavaler al dreptatii calare pe un cal alb. asa ca sa nu-mi vorbeasca el mie de lupta impotriva coruptiei, oligarhi si listaci...90% din parlamentarii PD sunt listaci, el este un individ corupt pana in maduva oaselor (dosarul Flota - nimeni nu ma va convinge ca statul a castigat de fapt in urma pierderii flotei, casa din Mihaileanu, plocoanele primite de la Casuneanu)
    3. nu este posibil ca un demnitar sa-ti scrie, oficial, si tu sa hahai si sa spui ca nici nu ai deschis corespondenta oficiala!!! daca va fi razboi, tot asa se va comporta???
    4. de unde stie Basescu cine va avea probleme cu justitia? simplu! dormiti linistiti, DNA lucreaza pentru prezident, lovind in adversarii sai politici
    5. daca nu iese referendumul cu vrea muschiu' lu' basescu, il repeta. sau cheama partidele la consultari...alo, bre Traian Mussolini, daca poporu' iti da flit, las-o moale...asta e...vox populi, vox Dei (nu intelege asta, da' poa' ii explica Patapievici:))) )

    din aceste motive, am ajuns cand il vad la televizor cu retorica lui populista si atacurile lui murdare sa schimb canalul sa nu mi se ridice tensiunea!!! stiu ca in aceasta tara sunt milioane de pitecantropi devotati 100% acestui individ, stiu ca ma vor injura pe forum, dar PRIN BOICOTAREA REFERENDUMULUI DORESC SA-I ARD UNA PESTE BOTUL ALA JEGOS!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    de NU ma duc la referendum (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:43)

    kobavoice [anonim]

    duminica o sa ma duc la alegerile pentru PE, dar la referendumul initiat de Basescu NU o sa ma prezint. de ce? simplu!!!
    1. Traian Basescu a convocat acest referendum sa poata face campanie pe fata pentru PD si PLD (in special cel din urma), incalcand pe fata Constitutia.
    2. Traian Basescu nu este acel cavaler al dreptatii calare pe un cal alb. asa ca sa nu-mi vorbeasca el mie de lupta impotriva coruptiei, oligarhi si listaci...90% din parlamentarii PD sunt listaci, el este un individ corupt pana in maduva oaselor (dosarul Flota - nimeni nu ma va convinge ca statul a castigat de fapt in urma pierderii flotei, casa din Mihaileanu, plocoanele primite de la Casuneanu)
    3. nu este posibil ca un demnitar sa-ti scrie, oficial, si tu sa hahai si sa spui ca nici nu ai deschis corespondenta oficiala!!! daca va fi razboi, tot asa se va comporta???
    4. de unde stie Basescu cine va avea probleme cu justitia? simplu! dormiti linistiti, DNA lucreaza pentru prezident, lovind in adversarii sai politici
    5. daca nu iese referendumul cu vrea muschiu' lu' basescu, il repeta. sau cheama partidele la consultari...alo, bre Traian Mussolini, daca poporu' iti da flit, las-o moale...asta e...vox populi, vox Dei (nu intelege asta, da' poa' ii explica Patapievici:))) )

    din aceste motive, am ajuns cand il vad la televizor cu retorica lui populista si atacurile lui murdare sa schimb canalul sa nu mi se ridice tensiunea!!! stiu ca in aceasta tara sunt milioane de pitecantropi devotati 100% acestui individ, stiu ca ma vor injura pe forum, dar PRIN BOICOTAREA REFERENDUMULUI DORESC SA-I ARD UNA PESTE BOTUL ALA JEGOS!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Mihaela (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:43)

    Hector [anonim]

    Numarul buletinelor de vot este intradevar mult mai mic decat numarul romanilor aflati legal sau ilegal in tarile respective dar cred totusi ca nu din rea vointa s-au trimis asa putine. Eu de ex am votat la alegerile generale la Viena. Pot sa spun ca neavand liste, procedura de vot este mai lenta decat in tara. Deci automat mai putini votanti isi pot expima optiunea. O solutie ar fi mai multe sectii de votare. Dar presupunand ca o sectie poate deservi 3000 de oameni, la 500 000 de romani ar trebui aprox 180 de sectii in Italia. E cam greu de realizat avand in vedere ca ar trebui inchiriate spatii, transportati membrii comisiei etc... deci o groaza de bani. Pe langa asta cred ca MAE se bazeaza si pe experienta de la referendumul anterior.
  • 0 (0 voturi)    
    solutie (Vineri, 23 noiembrie 2007, 21:53)

    gicacontra [anonim]

    Mihaela,
    nu te ingrijora!
    Restul de buletine au fost trimise catre Carabinieri, cei care le vor inmana personal si la domiciliul votantului odata cu mandatul de expulzare.
    Astfel va creste si procentul cu prezenta la vot.
    No offense!
  • 0 (0 voturi)    
    categorii de cetateni (Vineri, 23 noiembrie 2007, 22:23)

    stefan [anonim]

    Blaga: "...mai ales ca este vorba de romanii cu cel mai inalt spirit civic, cei care merg la vot"

    Excelent! Ne era suficient ca au impartit parlamentul in buni si rai, acum inpart si populatia tarii.

    Votati la referendum caci altfel sunteti cetateni de mana a II-a, din aia buni de Canal, Sighet sau Aiud.

    ...Congo spuneati?!