Prudenta a dominat debutul coridei de pe "Bessa". Spaniolii au pornit la lupta ca niste matadori vlaguiti. Dupa citeva pase la portar, s-au avintat pe flancuri, pe dreptul mai ales, la umbra. Si s-au izbit de reteaua de marmura surubarita de Rehhagel. Ca in partida cu Portugalia (2-1), tehnicianul german a mizat pe marcajul om la om si pe apararea in linie, cu patru fundasi.

Grecii s-au lipit de adversari ca umbrele. Niste umbre intreprinzatoare, care au secerat picioarele ibericilor.

Jenati de antifotbalul practicat de eleni, spaniolii pareau ca danseaza flamenco pe coji de nuca. Contre pe margini, atacuri gituite la centru. Din cind in cind, pocneau din castaniete la urechile lui Nikopolidis. Maiestatea Sa Juan Carlos tocmai adormise in tribune. Cind s-a produs o explozie tipica fotbalului latin.

In minutul 28, la o pasa gresita a lui Kapsis, printul Raul tisneste in careu, agata balonul si paseaza inapoi cu calciiul spre infantele Morientes. "Decarul" spaniol a nimerit plasa fara sa clipeasca.

In repriza a doua grecii s-au aratat mai indrazneti in ofensiva. In minutul 66 un balon expediat in diagonala de Tsartas il gaseste pe Charisteas, care il impinge dincolo de linia portii, pentru 1-1. Grecii nu doreau mai mult. Spaniolii nu puteau mai mult. La faza golului, Raul a executat singurul pas de dans intr-un spectacol demn de somnul regal.