Selectionata de rugby a Romaniei a invins cu 25-24 echipa Italiei, la capatul unui meci dramatic disputat sambata pe stadionul National din complexul Lia Manoliu, reusind prima victorie in fata azzurrilor dupa 10 ani.

Prima repriza a intalnirii a fost net dominata de "stejari", a caror superioritate a fost concretizata de trei eseuri reusite de Ionut Tofan (min.8), Costica Mersoiu (21) si Ovidiu Tonita (25). Tofan a reusit 2 transformari si o lovitura de penalitate. La pauza, tabela indica scorul de 22-5 pentru Romania.

Repriza a doua a fost echilibrata pana spre finalul meciului, cand italienii au reusit din minutul 74 o serie de 3 eseuri la rand, din care doua transformate, si au intors scorul in favoarea lor, 24-22. Cu un ultim efort, jucatorii romani au atacat buturile italiene, dar o actiune consistenta a fost oprita la doi metri de but.

Din lovitura de pedeapsa acordata, Ionut Tofan a marcat punctele care au adus victoria Romaniei cu 25-24.

Antrenorul Daniel Santamans a debutat la echipa Romaniei cu o victorie de prestigiu in fata Italiei, care evolueaza in Turneul celor Sase Natiuni.