Fostul stelist a intrat in teren in minutul 55, cand scorul era deja 1-0 pentru giulesteni. Chiar in finalul primei reprize, Daniel Niculae inscrie un gol superb, stop cu piciorul drept intre doi fundasi urmat cu un sut cu stangul la coltul lung, iar portarul Popa nu a mai putut interveni.

Descatusarea elevilor lui Lucescu a venit insa dupa ce, in minutul 21, australianul Shroj l-a calcat pe glezna pe Ilyes si a fost eliminat. Inceputul celei de-a doua reprize a purtat marca Aliuta, fostul stelist reusind cateva driblinguri si pase care au ridicat in picioare suporterii din Giulesti.

Aliuta a fost primit cu aplauze inainte de meci, iar numele i-a fost scandat de cateva ori pe parcursul celei de-a doua reprize. Insa ceea ce parea a fi seara lui Aliuta s-a transformat in seara lui Niculae, care mai inscrie o data, in minutul 69, cu o bolta peste portarul Popa, iar scorul final, 3-0 pentru Rapid, a fost stabilit in minutul 90, de catre Ilyes.

Dezastrul echipei FC National putea fi mai mare daca, cu zece minute inainte de finalul meciului, Sabin Ilie nu ar fi ratat o lovitura de la 11 metri. "Am jucat foarte bine astazi. Am avut un adversar foarte periculos care se afla pe primul loc. Sincer, mi-a fost teama de acest meci. Scorul a fost mare, poate si din cauza eliminarii de la FC National.

Acum trebuie sa ne gandim la meciul cu FCM Bacau. Aliuta este la primul lui joc, inca e in perioada de adaptare, dar a facut multe lucruri bune pe teren. Ii felicit pe baieti ca au inteles ca fotbalul trebuie jucat cu sufletul", a spus Razvan Lucescu. De partea cealalta, Cosmin Olaroiu a declarat ca victoria Rapidului nu poate fi pusa sub semnul intrebarii.

"Am avut multe greseli pe parcursul jocului. Probabil, la al doilea gol primit, am cedat psihic. E greu sa rezisti intr-un meci de asemenea anvergura. Dupa pauza am avut cateva momente foarte bune. Fara golul din prima repriza, situatia ar fi fost cu totul alta. A fost o victorie meritata a Rapidului.

Nu sunt in masura sa judec arbitrajul, nici pe Balaj sau pe Craciunescu, dar am de reprosat eliminarea. Srhoj nu este un jucator violent. Mi-a spus ca nu l-a vazut pe Ilyes", a comentat Olaroiu. Prezent in tribuna la meciul Rapid-FC National, Anghel Iordanescu a ramas surprins de "adoptia" rapida a lui Aliuta.

"Am inregistrat faptul ca Aliuta a jucat si a intrat deja in gratiile suporterilor rapidisti. Cred ca pentru Aliuta faptul ca tribuna l-a sustinut va conta foarte mult.

Aliuta a fost iubit in Ghencea, este iubit si acum, in Giulesti, si m-a surprins ca suporterii l-au acceptat atat de repede", a spus Iordanescu, care a recunoscut ca, de la Rapid, are de urmarit 5-6 jucatori pentru loturile nationale.

In primele trei meciuri din campionat, patronul Rapidului, George Copos, a trecut de la declaratiile optimiste, dupa partida cu Steaua, la critici, dupa meciul cu CFR Cluj. Acum Copos a revenit la discursul care i-a adus titlul in epoca Rednic, adica un discurs prudent. "Sa nu uitam ca FC National a jucat in zece oameni. Cred ca aceasta echipa isi va spune cuvantul in campionat.

Nu putem spune ca Rapid este cea mai buna echipa de la acest inceput de campionat. Visam frumos, dar drumul pana la titlu este foarte lung", a precizat Copos, care a adaugat ca s-ar bucura foarte mult daca Dinamo-Steaua s-ar termina la egalitate.