Ploaia greoaie care a cazut asupra Bucurestiului s-a oprit cu cateva minute de inceperea meciului. Cu toate acestea, jucatorii celor doua echipe au evoluat de parca ar fi fost un amical pe stadionul “Aversa“. PRAFUITI.

Nici macar banner-ul afisat de fanii dinamovisti, pe care scria “Cum ar fi daca si noi am obosi?“ nu i-a sensibilizat pe elevii lui Andone care, pe langa faptul ca alergau haotic pe tot terenul, au presarat din belsug jocul cu solutii de cea mai slaba calitate.

De partea cealalta, nici stelistii nu au facut un joc mai bun, dar macar s-au multumit ca au dominat prima repriza, in care rivalii nu au miscat in front. Scorul dupa 45 de minute a fost 0-0 si parea sa ramana asa pana la sfarsit. DEZAMAGIRE.

Nici partea a douaa meciului nu a diferit, cei 22 de jucatori etaland acelasi joc plictisitor, care a enervat la culme ambele galerii si a starnit hohote de ras din partea majoritatii celor prezenti pe stadion. Per ansamblu, meciul de aseara a fost unul dintre cele mai slabe ale acestui sezon si, cu siguranta, cel mai prost “derby“ din ultimul deceniu.

Lipsa de solutii la mijlocul terenului i-a exasperat pe ambii tehnicieni, nici unul dintre ei reusind sa gaseasca solutii care sa dinamizeze jocul. IZBAVIRE.

Norocul Stelei s-a numit Andrei Cristea! Fostul bacauan a intrat in minutul 82, iar un minut mai tarziu, in urma unei faze in care a fost acuzat ca ar fi in ofsaid, a reusit sa inscrie si sa aduca bucuria pe chipul lui Walter Zenga si, bineinteles, pe cel al lui Gigi Becali.

Acum, patronul din Ghencea va avea motive sa se laude cu “Real Madridul Romaniei“ care, desi a invins in “Groapa“, nu se poate lauda cu un joc nici macar pe gustul pensionarilor. De amintit faptul ca aceasta victorie a reprezentat reconcilierea dintre Zenga si fanii stelisti, care l-au aplaudat minute in sir la sfarsitul partidei.