Bacauanii se tin tare. Dupa sase etape, au parasit o singura data invinsi terenul de joc. Egalul de ieri, 0-0, cu Apulum ii aduce pe moldoveni pe un nesperat loc trei. Farul confirma forma buna dovedita la inceput de campionat si castiga meciul de pe teren propriu cu nou promovata Poli Iasi, cu 2-1.

APULUM 0-0 FCM BACAU

Baietii lui "tata Seche" se tin tare. Dupa sase etape, au parasit o singura data invinsi terenul de joc. Inaintea meciului cu Apulum, Lovin si Baciu, care jucasera etapa trecuta cu Rapid, i s-au alaturat lui Andrei Cristea la Steaua, dar Bacaul putea sa cistige la Alba Iulia.

Cursaru (17, 37) a ratat fara jena, aratindu-se departe de forma ce-l propulsa, cu vreo trei sezoane in urma, la CNN, iar Gheorghiu (4) si Trofin (49) s-au straduit sa-l imite, facindu-l respectat pe stadion pe Cotora, portarul ardelenilor.

Moldovenii au intilnit ieri o echipa ce seamana tot mai bine cu o corabie ce ia apa: fiecare val o clatina, iar la bord domneste disperarea. De trei etape, presedintele Consiliului de Administratie, Emanoil Savin, cere demiterea lui Gherman. Ieri, publicul de pe stadionul "Cetate" a priceput de ce.

In lipsa de idei si fara patru oameni de baza in formula de start, respectiv Maier, Galdean, Iurisniti si Jercalau, Gherman a cautat salvarea aruncindu-l in lupta pe "Motan", a carui iesire la incalzire, cu 10 minute inainte de pauza, a fost intimpinata cu urale de spectatori.

Insa Maier n-a izbutit cu mult mai mult decit Stanciu, cel care in prima repriza, complet debusolat, a trimis cu capul din 8 metri nu inspre poarta lui Bogdan, ci in directia complet opusa.

Popovici: "Jucam pentru Bacau, nu pentru Steaua!"

Antrenorul Bacaului, Cristi Popovici, a declarat ca e multumit ca jucatorii din echipa lui se transfera in Ghencea, acolo unde au ajuns deja Ciocoiu, Cristea, Lovin si Baciu. Tehnicianul a mai spus ca etapa viitoare, cind in orasul moldovean vine Dinamo, "vom juca pentru Bacau, si nu pentru Steaua". Popovici a apreciat ca echipa lui ar fi putut sa cistige ieri.

"Am avut mai multe ocazii decit gazdele. Am pierdut printre degete doua puncte", a declarat tehnicianul. y Dan Henegar

Publicul a cerut demisia lui Gherman

Spre finalul meciului, citeva zeci de spectatori au scandat "De-mi-si-a!", cerind capul antrenorului Stelian Gherman. La conferinta de presa, tehnicianul a anuntat ca nu renunta. "Nu o sa plec de la echipa. O sa discut cu domnul Malusel situatia mea.

Pe Maier am vrut sa-l introduc titular, dar mi-a spus ca nu rezista", a precizat Gherman, care a mai marturisit ca a acceptat compromisuri pentru a reveni in Divizia A, referindu-se la situatia financiara precara a lui Apulum. Totusi, inaintea conferintei de presa, Gherman s-a confesat in vestiar jucatorilor: "Daca nu se rezolva problema banilor, eu plec!". y Dan Henegar

FARUL - POLI IASI 2-1

Constantenii au inceput meciul cu o teama in suflet. Daca invingeau Iasiul obtineau cite 400 de dolari drept prima, daca ratau victoria erau amendati cu aceeasi suma. Si elevii lui Grigoras au parut crispati in prima repriza. Actiunile de atac au curs spre poarta moldovenilor, insa nici una n-a fost concretizata.

Dupa pauza si-a intrat in rol Mihai Gurita. Providential! Doar 120 de secunde i-au trebuit atacantului sa puncteze decisiv, de doua ori, primele sale goluri din acest sezon. Decisiv pentru Farul, pentru linistea lui si a colegilor sai si pentru ca suporterii ieseni de pe stadion sa ceara demisia lui Simionas.

Ce a fost dupa minutul 54? Atacuri in valuri ale "marinarilor", care au dezechilibrat apararea oaspetilor. Si doar reusita, tirzie, a lui Romulus Miclea, cu citeva secunde inainte de final.

Primarul Iasiului renunta la club

Presedintele Consiliului de Administratie, Gheorghe Nichita, a anuntat ca va renunta la finalul turului la functia pe care o ocupa in cadrul clubului. Actualul edil sef al Iasiului nu este suparat pe echipa, principalul motiv al plecarii sale fiind acela ca gruparea moldoveana se va transforma la iarna in societate pe actiuni.

Viitorul sef al Consiliului de Administratie va fi din 2005 omul de afaceri Maricel Popa. y Ovidiu Minea - Iasi