Victor Hanescu este primul roman calificat in turul secund al turneului de tenis de la Bucuresti, dupa ce ieri l-a invins, pe zgura de la Arenele BNR, pe spaniolul Fernando Verdasco, principalul favorit al intrecerii, cu 7-6 (4), 7-6 (3).

Partida dintre Verdasco si Hanescu din primul tur al turneului de 375.000 de euro a inceput sub semnul echilibrului, ambii tenismeni castigandu-si serviciul pana la scorul de 5-5. Romanul a reusit breakul si parea ca se indreapta spre un lejer 7-5, insa si-a pierdut cu usurinta avantajul serviciului si a trimis meciul la tie-break, pentru ca la faza decisiva sa se impuna categoric: 7-4.

Pierderea primului set, dar si o accidentare acuzata la gamba piciorului stang, precum si nervii creati de zumzetul tribunelor l-au scos din ritm pe spaniolul ajuns favorit principal la Bucuresti dupa forfaitul lui Andrei Pavel.

Iar avantajul lui Hanescu, 2-1 si 3-2, parea a fi decisiv in stabilirea invingatorului acestei partide, numai ca pauza in care Verdasco a primit ingrijiri medicale l-a scos din mana pe al doilea tenismen roman al momentului, care si-a pierdut avantajul luat in debut de set, ducand meciul din nou la tie-break.

Din nou Hanescu a fost jucatorul cu nervi mai tari si si-a trecut in cont partida decisiva, cedand doar trei puncte.

Victoria in fata lui Verdasco i-a adus lui Hanescu, sfert finalist anul trecut la Openul Romaniei, un cec in valoare de 6.150 de euro si trei puncte ATP. In turul secund, Victor Hanescu va juca impotriva invingatorului din partida Victor Ionita - Stefan Koubek, care s-a disputat aseara.