Steaua a invins ieri TSKA Sofia, cu 2-1, intr-un meci superb, jucat "mai bine ca-n '97", scrie Gazeta Sporturilor. Dinamo insa va avea viata grea in retur, spun cei de la Prosport, dupa ce apierdut cu 3-1 in fata echipei Partizan Belgrad.

Mai bine ca-n ‘97

TSKA Sofia a venit la Bucuresti cu faima unei echipe extrem de puternice de la mijloc in sus, dar fragila in aparare. Acest lucru s-a vazut si din asezarea lui Ferario Spasov, care a aglomerat mijlocul cu 5 oameni, incercind sa tina Steaua departe de poarta lui Ivanov. Masura de siguranta n-a tinut insa mult.

Dupa 10 minute, Steaua a deschis scorul printr-o reusita individuala. Autor Neaga, care a preluat superb o minge la 16 metri si a tras perfect la coltul lung. Echipa lui Zenga avea avantajul unui gol, trebuia doar sa-l gospodareasca. Lucrurile mergeau bine, dar o faza inceputa dintr-o greseala a lui Oprita in preajma careului lui TSKA a adus mingea la Ianev pe stinga.

Ce a urmat a fost un cosmar. Bulgarul l-a intors pe Ogararu, a tras la coltul scurt, iar Hamutovski a trecut pe sub minge: 1-1 in minutul 27! Golul i-a blocat pe stelisti, care si-au revenit abia in minutul 40, cind capul lui Paraschiv a lovit bara, mingea s-a plimbat pe linie, iar fundasii bulgari au respins intr-un tirziu.

Dupa pauza, Zenga l-a scos pe inutilul Oprita si l-a introdus pe Cristea. Surprinzator insa, ritmul echipei noastre a scazut treptat. Numai ca Dica s-a dovedit iar salvatorul Stelei, reusind in minutul 79 un gol cu capul dupa o centrare marca Dumitru.

2-1 si jocul a erupt pur si simplu. Falemi a tras peste, Cristea a fost blocat in ultimul moment, insa echipa lui Zenga nu a mai inscris. Rezultatul de aseara ofera mai multe sanse de calificare Stelei decit in 1997. Atunci, ros-albastrii faceau 3-3 in Ghencea si cistigau cu 2-0 la Sofia.

La conferinta de presa, Zenga avea mina unui om satisfacut: "Am inceput bine, am marcat repede, dar am luat gol la primul lor sut pe spatiul portii. Au urmat 10 minute critice. Am luat gol acasa, deci trebuie sa dam si noi acolo. Steaua nu poate juca la 0-0, vom ataca la Sofia. De la TSKA mi-a placut Ianev, cel mai bun fotbalist de banda pe care l-am vazut eu".

Spasov a venit, in schimb, cu capul in pamint: "Atmosfera creata de spectatori a fost senzationala. Noi n-am stat prea bine pe teren in repriza a doua si am fost dominati clar, chiar daca adversarul nu si-a creat ocazii mari. Nu ne facem iluzii, dar daca s-ar fi facut 3-1, totul era terminat pentru noi".

Razboi si pace la Belgrad

Ceea ce a inceput ca o batalie, cu romanii in avantaj, s-a transformat intr-o victorie a sirbilor, care si-au apropiat calificarea. “Ciinii” vor avea viata grea in returul din “Stefan cel Mare”.

Parca pentru a-si exterioriza ranile razboiului, suporterii lui Partizan transforma la fiecare meci stadionul intr-un teatru de lupta. Intregit de jandarmi, a caror imagine si miscare continua seamana a tactica militara. Ieri, “razboiul” fotbalistic de la Belgrad a pornit cu premise diferite de cele politice, sirbii fiind atacatorii.

Boya ca unic virf pur, dar sprijinit de Cirici, Vukcevici si Ilici, schimbindu-si permanent locurile in linia a doua, si Emeghara, de pe flancul sting, au crescut incet-incet presiunea, initial fara vreun folos real. Cirici a scos o minge dintre doi dinamovisti in minutul 19, i-a pasat lui Boya, dar acesta a introdus balonul in poarta din ofsaid.

A fost singura ocazie adevarata pina la jumatatea primei parti, cind “ciinii” au muscat pe neasteptate.

Tames a inventat o pasa pentru Danciulescu, care nu putea rata doar cu Kralj in fata (24). Doar citeva secunde a durat uluirea gazdelor. Cirkovici a centrat de pe stinga, Boya a lasat pentru Cirici, care a nimerit doar bara lui Gaev, batut. Portarul i-a multumit lui Andone pentru titularizare patru minute mai tirziu.

Galamaz, cu misiunea grea de a-l pazi pe Boya, a cedat atunci, provocind un penalty. Tomic a executat destul de bine spre stinga lui Gaev, dar acesta s-a intins providential si a salvat. Dinamo putea cistiga razboiul daca Danciulescu si Niculescu nu-l nimereau succesiv pe Kralj din careu in minutul 45.

In partea a doua, Vermezovici a schimbat tactica. L-a introdus pe Grubjesici, mult mai ofensiv, in locul indolentului Cirici. Roadele n-au intirziat, acesta creind mai multe culoare in apararea si asa slabita a “ciinilor”. In 30 de secunde, scorul s-a intors.

In minutul 54, Boya a lansat un-doiuri consecutive, ultimul fiind pasa de gol pentru Tomici, care a razbunat penalty-ul ratat, cu contributia adormitului Galamaz. Desi Dinamo a reluat de la centrul terenului, parca a facut-o Partizan, Alistar servindu-l pe Boya, care doar cu portarul nu rateaza (55).

De aici, sirbii au avut posesia, dar tinarul Grubjesici nu e Boya si nimereste doar bara din fata lui Gaev (74). Dinamo a parut a se multumi in aceste conditii ca scapa doar cu o batalie pierduta, dar a cedat aproape si razboiul. La doar trei minute de la intrare, Brnovici a prins un sut excelent, din bara, mingea a ricosat in nefericitul Gaev si apoi in poarta.

“Ce-i in sufletul meu numai eu stiu”, a spus antrenorul Ioan Andone la final, dar a avut puterea sa vorbeasca despre meci.

“Ei au riscat mult, i-am surprins, dar numai o data. Daca mai dadeam un gol, aveam sanse mari de calificare. Asa e destul de greu, dar avem sanse, sincer cred asta, dar nu cum am sperat dinainte.

Am vrut sa facem egal sau, in cel mai rau caz, sa pierdem la un gol”, a spus “Ando”, care crede ca momentul cheie al meciului a fost jumatatea de minut in care sirbii au intors scorul.

“E inadmisibil la nivelul acesta cum s-a intimplat. Atacantul pune contra si cade fundasul, apoi tot atacantul continua si da gol. Singuri ne-am facut mai mici”. Andone a comentat si evolutia citorva jucatori: “Gaev a facut un meci bunicel. Pe Tames nu l-am mai vazut demult sa faca un joc asa slab si el e foarte important.

Margaritescu face destul de bine faza defensiva, dar trebuie sa dea si pase bune. Galamaz a fost bun pina la gol, a gresit mai putin”.

La final, Andone a incercat sa se incurajeze singur: “Rezultatul nu e bun deloc, dar am inscris, asta este foarte bine. Noua ne trebuie doua goluri acasa, Steaua daca ia unul a pierdut calificarea. Nu trebuie sa iei gol acasa.”

_________________________________________________________________

Steaua risca suspendarea terenului

Bulgarul Ianev a fost lovit in repriza a doua de o bricheta aruncata din tribune, avind nevoie de ingrijiri medicale pentru a relua jocul. Imediat, s-a creat un meleu intre cele doua banci, suporterii stelisti azvirlind pe gazon si o sticla de apa plata.

Arbitrul portughez a sesizat incidentul si a vrut sa retina obiectul strain. Rica Neaga a avut insa o idee salvatoare, deschizind sticla pentru a bea din ea. El i-a aratat "centralului" prin semne ca recipientul ar fi fost aruncat de pe banca tehnica.

Cei doi observatori trimisi de UEFA in Ghencea au notat in raport incidentul, astfel ca Steaua risca suspendarea terenului pentru urmatorul joc din intrecerile internationale.

La conferinta de presa, Zenga a spus ca "imi cer scuze bulgarilor pentru ceea ce s-a intimplat".