Victoria Romaniei in fata Canadei, scor 4-1, in meciul de mentinere in Grupa Mondiala a Cupei Davis, tine capul de afis al ziarelor nord-americane. "Una dintre dorintele pe care Dancevici si le-a pus cu ocazia zilei sale de nastere a fost naruita de Andrei Pavel, nr. 15 mondial, care l-a invins, cu scorul de 6-2, 6-4, 6-2", noteaza site-ul tenniscanada.ca.

Publicatia "Montreal Gazette" considera ca Andrei Pavel a practicat un joc foarte bun in partida care a hotarat echipa castigatoare din confruntarea Romania - Canada. "Pavel, in varsta de 30 de ani, a avut nevoie de o ora si 41 de minute pentru a-l invinge pe Dancevici, clasat pe pozitia nr. 207 in clasamentul ATP.

Pavel a adoptat un joc tactic, cu veniri dese la fileu, care i-au adus puncte pretioase. In setul trei, Dancevici a salvat doua mingi de meci, fara a reusi, insa, sa schimbe soarta partidei. Pavel a reusit un joc foarte bun, care nu ne-a dat nici o sansa, cu care i-a incantat pe cei aproximativ 3.000 de spectatori", scrie sursa citata. Site-ul cbc.

ca noteaza ca Andrei Pavel nu a intalnit nici un obstacol in a consfinti victoria Romaniei, in timp ce publicatia "National Post" considera ca "echipa de Cupa Davis a Canadei a fost incapabila sa se mentina in Grupa Mondiala a competitiei". Dupa ce a pierdut confruntarea cu Romania, cu scorul general de 1-4, echipa Canadei va evolua, in 2005, in Grupa I Americana.

Aceasta a fost prima prezenta a Canadei in Grupa Mondiala a Cupei Davis, dupa 1992, calificarea fiind obtinuta in septembrie 2003, dupa ce a invins, la Calgary, echipa Braziliei!