Rusoaica, in varsta de numai 17 ani, a incheiat in stil de mare campioana cel mai bun an din istorie, invingand-o pe Serena Williams cu scorul de 4-6, 6-2, 6-4, in finala Turneului Campioanelor. Ca o coincidenta, Sarapova a invins-o pe Serena si in finala din acest an a turneului de la Wimbledon.

"Nu pot sa cred ca am castigat", a spus rusoaica, care a cazut in genunchi imediat dupa ce lovitura ei de dreapta i-a adus victoria. In ceea ce o priveste oe Williams, aceasta sustine ca s-a luptat cu o durere abdominala pe parcursul intregului meci, lucru care a impiedicat-o sa joace la adevarata ei valoare.

Inceputul meciului a fost echilibrat, cele doua jucatoare mergand cap la cap pana la scorul de 4-4. Atunci, Serena a reusit breakul care I-a adus primul set. In setul doi, Serena incepe mai bine si reuseste breakul in chiar gameul doi, astfel ca scorul devenise 2-1 pentru americanca, care urma sa serveasca.

Dar Sarapova revine spectaculos si nu mai pierde nici un game pana la finalul setului, astfel ca rusoaica egaleaza scorul de pe tabela, 1-1 la seturi. La scorul de 5-2 pentru rusoaica, in al doilea set, Serena a parasit terenul pentru a primi ingrijiri medicale. Dupa meci, fostul numar 1 mondial a spus ca a simtit dureri la nivelul abdomenului inca din primul game.

"Atunci m-am gandit ca as putea pati ca sora mea Venus, care la Wimbledon, in 2003, a avut probleme cu muschii abdominali si a lipsit din circuit sase luni", a spus Serena. Acest lucru insa nu a impidicat-o pe jucatoarea de culoare sa inceapa setul trei in forta, astfel ca scorul a urcat repede la 4-0 pentru ea.

"Mi-am dat seama ca are probleme pentru ca serviciul ei nu mai era asa de puternic, dar loviturile de dreapta si rever au fost deosebit de periculoase", a afirmat Sarapova, care a castigat sase gameuri la rand si a castigat un meci care o trimite pana pe locul patru in ierarhia WTA.

Pentru victoria din Turneul Campioanelor, Sarapova a incasat un cec in valoare de 1,3 milioane de dolari, dar si o masina Porche, din partea sponsorului, rusoaica urmand sa doneze automobilul pentru a ajuta victimele de la scoala din Beslan.