In ciuda revenirii in teren, dupa doua luni de absenta, a atacantului sau francez David Trezeguet, Juventus a fost eliminata joi seara de Atalanta Bergamo in optimile de finala ale Cupei Italiei.

Pe "Delle Alpi", Juve nu a reusit decat un 3-3 (Natali 3 aut, Zalayeta 33, Trezeguet 79/ Lazzari 10, 43, 90), in meciul-retur in fata lanternei rosii a Seriei A - o singura victorie in 17 partide -, care se impusese in tur cu 2-0.

Juventus, lidera a campionatului si detinatoare a recordului de victorii in Cupa Italiei (9), a condus scorul in trei randuri, insa adversara sa a egalat de fiecare data, ultimul gol marcandu-l in minutul 90, cu o tripla a lui Andrea Lazzari, deja autorul celor doua goluri din meciul-tur.

Alte rezultate: Siena - AS Roma 1-5 (in tur: 2-1; meciul-retur a fost intrerupt timp de o ora si un sfert, in minutul 35, la scorul de 2-0, din cauza vizibilitatii reduse cauzate de ceata si de fumigenele aruncate din tribune; Lazio - Cagliari 2-3 dupa prelungiri (in tur:1-2); Udinese - Lecce 3-4 (in tur: 5-4).