Ajuns aproape de 35 de ani, americanul Andre Agassi nu are nici o intentie de retragere, dar nici nu mai participa la turnee asa cum o facea in urma cu 4-5 ani.

Foarte atent cu programul lui, in parte pentru ca vrea sa-si petreaca mai mult timp alaturi de sotie, Steffi Graf, si de cei doi copii, Andre joaca numai la turneele cu adevarat importante, iar atunci cand o face impresioneaza cum a stiut sa o faca de fiecare data.

Australian Open este primul turneu oficial al lui in acest an si Andre seamana foarte bine cu super-jucatorul care a facut deliciul iubitorilor tenisului. Americanul a avut trei meciuri usoare in primele trei tururi, cu victorii la Kindlmann, Schuettler si Taylor Dent, si un meci aparent greu, cu suedezul Joachim Johansson, marea speranta a tenisului scandinav.

Le-a castigat, insa, fara probleme, si dupa ce si-a facut incalzirea, Andre Agassi a anuntat ca este gata pentru marele "razboi" si vorbeste despre revansa. Anul trecut, la US Open, tot in sferturile de finala, Agassi a pierdut in cinci seturi in fata elvetianului, meciul lor fiind desemnat de specialisti drept cel mai frumos de la ultimul turneu de Grand Slam al anului 2004.

Mai mult ca sigur ca si meciul din acest an va fi la fel de frumos si, desi specialistii spun ca Federer este favorit, putina lume se indura sa parieze pe acest meci. De altfel, o asemenea partida, cea mai buna reclama pentru tenis, trebuie vazuta fara emotii, pentru a fi gustata din plin.

Din aceeasi "clasa" a jocurilor senzationale a fost si meciul de ieri dimineta in care s-au intalnit australianul Lleyton Hewitt si spaniolul Rafael Nadal. Un meci de aproape patru ore, intins pe durata a cinci seturi, l-a readus in prim- plan, daca mai era nevoie, pe Hewitt.

Desi accidentat si condus cu 2-1 la seturi de tanarul spaniol, Lleyton a avut puterea sa duca meciul in decisiv si sa se impuna cu 6-2 in cel de-al cincilea set. El trebuie, acum, sa se refaca foarte repede pentru ca il asteapta un alt meci maraton in sferturile de finala, faza in care il va intalni pe argentinianul David Nalbandian, unul dintre cei mai bine pregatiti jucatori din circuitul ATP.