Din 1997 Franta nu mai castigase in fata Angliei la ea acasa. Gheata a fost sparta dupa sapte ani, caci "cocosii" au invins cu 18-17, chiar in inima rugby-ului englez, Twickenham, in a doua etapa a Turneului celor sase natiuni. Prima repriza a fost la discretia englezilor si am avut chiar impresia ca Franta se indreapta catre un dezastru.

Numai ca dupa 17-6 pentru gazde la pauza, in repriza secunda am asistat, parca, la un alt joc.

Englezii au gresit mult, oferindu-i lui Dimitri Yachvili posibilitatea sa transforme lovitura dupa lovitura si sa marcheze toate cele 18 puncte ale formatiei sale! Englezii nu au mai reusit nici un punct, iar Hodgson si Barkley au exasperat publicul cu cele 6 lovituri de pedeapsa ratate din puncte de unde Wilkinson nu ar fi iertat niciodata.

Presa britanica de ieri il considera raspunzator pentru infrangere pe Hodgson, care cu trei minute inainte de final a irosit un drop-gol ce putea fi decisiv...

Antrenorul francez Bernard Laporte considera ca echipa sa nu a facut un meci grozav, la fel cum s-a intamplat si cu Scotia, in prima etapa. "In acest fel nu cred ca putem castiga turneul", a spus francezul, desi echipa sa este una din cele trei (alaturi de Tara Galilor si Irlanda) care au maximum de puncte. De cealalta parte, antrenorul Andy Robinson s-a suparat pe...

jocul oaspetilor! "Noi am jucat un rugby foarte frumos, iar francezii ce au facut? Au castigat meciul cu lovituri de pedeapsa! Foarte frustrant!"

Cu doua infrangeri pana acum, Anglia mai are doar sanse teoretice la castigarea trofeului. A treia etapa programeaza, pe 26-27 februarie, meciurile Irlanda - Anglia, Franta - Tara Galilor si Scotia - Italia.