Splendida si tensionata a fost aseara ciocnirea Diavolilor pe "Old Trafford". Cistig de cauza au avut cei milanezi (1-0), care au dominat clar ostilitatile, arestind deseori mingea. In celelalte meciuri ale zilei, Porto si Inter Milan au terminat la egalitate in timp ce Werder Bremen a pierdut acasa cu 0 - 3 in fata celor de la Lyon.

Inca din start au aparut surprizele. Sir Alex Ferguson n-a riscat cu titularizarea lui Van Nistelrooy, refacut dupa 3 luni pe tusa, preferind sa introduca al cincilea mijlocas, Fortune. Iar Carlo Ancelotti l-a pierdut pe Stam, accidentat la incalzire, revenind la clasica formula cu Cafu fundas dreapta.

Ca si cum absenta golgeterului Sevcenko nu i-ar fi fost suficienta!

Ritmul primei reprize a fost intr-adevar diavolesc. Ocaziile au alternat ametitor. Seria a fost deschisa de Seedorf. Bara transversala direct din lovitura libera (8) si panica in tribune. Dida a avut si el mari emotii. Scholes l-a iertat (11), trasind pe linga tinta o "diagonala" din pasa lui Fortune.

Asta imediat dupa ce Gattuso ii suflase din picior lui Giggs mingea de 1-0. Nici Fortune nu a fost mai inspirat in minutul 37 si a sutat alaturi de poarta parasita de Dida.

Deranjat ca Milan preluase controlul, Ferguson a apelat abia in ultima jumatate de ora la Van Nistelrooy. Presiunea a sporit, dar golul a picat in plasa engleza. Carroll a gafat (78), scapind in fata mingea sutata de la 25 de metri de Seedorf, si Crespo nu putea rata.

Sansa i-a ocrotit pe "rossoneri" pina la capat, cind Van Nistelrooy a irosit egalarea din trei metri!