Finala Ligii Nationale, meciul 7 / Steaua - SC Miercurea Ciuc 4-3

Steaua e campioana la hochei!

de     Gazeta Sporturilor
Sâmbătă, 5 martie 2005, 0:00

Ultimul meci al finalei Ligii Nationale de hochei, dintre Steaua si SC Miercurea Ciuc, a fost de departe cel mai echilibrat si tensionat. Gazdele de ieri au deschis neasteptat de repede scorul, chiar in secunda 50, prin Timaru.

Ciucanii nu s-au speriat si, dupa doar 3 minute, Elekes l-a pacalit destul de usor pe portarul Stelei, Catrinoi, egallind scorul. Tot in prima repriza, stelistii au avut doua mari ocazii intr-un singur minut prin Geru si Zabludovski.

Repriza secunda a debutat prost pentru gazde: ciucanii au preluat conducerea prin slovacul Fedor. A venit insa rindul stelistilor sa nu se cedeze, astfel incit, la mijlocul partii secunde, in numai doua minute, Timaru si Geru au speculat prompt erori ale defensivei ciucane si au preluat conducerea pentru Steaua. Patinoarul a devenit un vulcan.

Repriza a treia a fost de-a dreptul dramatica: ucraineanul Zabludovski a dus Steaua la 4-2 in minutul 51. Din acest moment s-a jucat pe contre, nervii s-au ridicat la maximum si printre spectatori.

Cel de-al treilea gol al oaspetilor, reusit de acelasi Elekes, in minutul 59, nu a facut decit sa ofere mici sperante celor 300 de suporteri veniti din Miercurea Ciuc. Bucurestenii au plecat repede spre vestiar, acolo unde asteptau surpriza promisa din partea stripteuzei.

Finala Ligii Nationale, meci 7: Steaua - SC Miercurea Ciuc 4-3 (1-1, 2-1, 1-1)
Marcatori: Timaru (2), Geru si Zabludovski pentru Steaua, Elekes (2) si Fedor, pentru Miercurea Ciuc

--------------------------------------------------------------------------------

"Cele doua echipe sint apropiate valoric, Steaua a cistigat insa pe merit! Noi am pierdut titlul la Miercurea Ciuc, acum o saptamina. Cind pierzi fara ajutorul arbitrilor, parca nu-ti mai pare asa rau. Alte sentimente am trait dupa finala Cupei Romaniei! Sper ca la anul sa redevenim campioni"
Janos Kurko, presedintele SC Miercurea Ciuc

Infuzie de VIP-uri
Hocheistii "militari" au fost sustinuti ieri seara de la fata locului de antrenorul Walter Zenga, de capitanul Stelei, Mirel Radoi, dar si de Mihai Stoica.

Marius Lacatus a venit impreuna cu sotia sa, Mariana, la 5 minute dupa Zenga, a luat loc tot la tribuna oficiala, insa la 10 metri distanta fata de actualul tehnician al Stelei. Numele lui Lacatus a fost in mai multe rinduri scandat de fanii formatiei din Ghencea.

Stripteuza a intrat devreme la vestiare
Surpriza pregatita echipei campioane, o stripteuza care sa infierbinte protagonistii finalei, a intrat la vestiarele echipelor devreme, inaintea ultimei reprize, pentru a se schimba si a se acomoda cu atmosfera din vestiar. Ea a fost insotita in permanenta de un bodyguard.

Patinoar arhiplin
Cu o ora inainte de inceperea partidei, arena "Mihai Flamaropol" se umpluse. La poarta au ramas insa multi spectatori cu bilet! De altfel, organizarea a fost deficitara, in patinoar multi oameni incercind sa ajunga la baie fara succes, fie din cauza blocajelor jandarmilor, fie pentru ca toaletele se aflau in locuri inaccesibile.

De altfel, intre citiva fani ai Stelei si fortele de ordine au avut loc incidente la inceputul reprizei a doua, pina la urma partile calmindu-se.

Prime-record
Steaua si SC Miercurea Ciuc au jucat aseara pe cele mai mari prime de pina acum in hocheiul romanesc. Stelistilior li s-au promis cite 1.000 de euro daca vor invinge, o mare parte din suma venind, se pare, de la patronul formatiei de fotbal, Gigi Becali. De partea cealalta, patronul ciucanilor, Janos Kurko, avea pregatiti cite 1.

200 de euro pentru fiecare hocheist in caz de succes.

Ciucan lovit de puc
In primele minute ale reprizei a treia, unul dintre suporterii formatiei din Miercurea Ciuc a fost lovit in timpla de pucul disputat in apropiere de jucatorii celor doua formatii. Fanul a avut nevoie de ingrijiri medicale, fiind dus de cei de la Ambulanta intr-unul din vestiarele de la patinoar.

Dupa cinci minute, harghiteanul a revenit in tribune, cu un imens plasture in locul loviturii.