Dupa 22 de ani de asteptare Romania se califica in sferturile de finala ale Cupei Davis. Atunci, o echipa in care greul il duceau Ilie Nastase si Florin Segarceanu invingea Chile cu 5-0.

Acum, la capatul a trei zile dramatice, compatriotii nostri, Andrei Pavel, Victor Hanescu, Gabriel Trifu si Razvan Sabau au invins cu 3-2 puternica echipa a Belarusului, semifinalista acestei competitii anul trecut. Punctele decisive au fost aduse de Andrei Pavel, 6-1, 7-6, 4-6, 6-3 cu Max Mirnyi, si de Victor Hanescu, 7-6, 6-4, 7-6 cu Vladimir Voltchkov.

Dupa ce Andrei Pavel a dus scorul la 2-2, a intrat pe teren Victor Hanescu care a jucat cel mai important meci al carierei sale. Impins de la spate de un public fenomenal cum nici la meciurile de fotbal nu am vazut, Hanescu a inceput meciul destul de emotionat, ne-a speriat putin cand si-a pierdut serviciul si i-a permis jucatorului din Belarus sa se distanteze la 4-2.

Dar, cu un efort suprem, a egalat situatia la 5, a ajuns la tie-break pe care l-a castigat fara nici o emotie, cu 7-2, la 1-0 pentru el Hanescu deborda de incredere in fortele-i proprii, reuseste foarte repede un break si trece la conducere. Greseste, insa, o data, Voltchkov isi ia break-ul inapoi, dar nu-l tine mult pentru ca isi mai pierde o data serviciul si Victor avea, deja, 2-0 la seturi.

Incepe setul trei si gandurile ni s-au intors la prima zi, cea de vineri, ziua in care romanul, desi a pierdut in patru seturi in fata lui Max Mirnyi a reusit un set trei de senzatie. Asa avea sa fie si setul trei din meciul de ieri, un set in care Victor a salvat trei mingi de set si a ajuns pentru a doua oara, sa joace un tie-break.

A inceput ezitant, l-a lasat pe belarus sa conduca cu 2-1 si 4-2, dar in cele din urma s-a facut dreptate. Dupa ce a ratat o prima minge de meci, pe serviciul lui Voltchkov, Victor a ajuns acolo unde si-a dorit: servea pentru meci. Miile de oameni din sala, milioanele de telespectatori din fata televizoarelor isi tineau respiratia, dar Victor nu greseste.

Serveste impecabil, controleaza punctul perfect si Romania este calificata. Terenul este invadat de jucatorii romani, de suporteri si prieteni. O sticla de sampanie apare de nicaieri, ii sare dopul si calificarea este sarbatorita in stil de Formula 1.

Pentru prima oara dupa 22 de ani ne calificam in sferturile de finala ale Cupei Davis, iar Andrei Pavel, Victor Hanescu, Gabriel Trifu, Razvan Sabau, antrenati de Adrian Marcu si Florin Segarceanu, sunt noii eroi nationali ai Romaniei.

Toata lumea a uitat de Steaua si de Valencia, romanii ies pe strazile Brasovului ca sa-i sarbatoreasca pe jucatorii de tenis si toti asteapta, cu emotie, sa vada care ne este adversarul din sferuturile de finala, acesta fiind decis azi noapte, cand in America SUA a incercat sa intoarca soarta meciului in care erau condusi cu 2-1 de Croatia.

Andrei Pavel/Gabriel Trifu, un dublu care nu mai sperie pe nimeni

La 1-1 dupa prima zi, toata lumea spunea ca meciul de dublu de sambata o sa faca diferenta, de unde si interesul urias aratat de cei peste 1.500 de brasoveni care au venit la Sala Sporturilor "D. Popescu-Colibasi".

Dezamagirea le-a fost, insa, crunta, pentru ca ceea ce se astepta sa fie, daca nu o victorie a romanilor, macar o lupta care sa ne multumeasca orgoliul, s-a transformat intr-o victorie la pas a celor din Belarus.

Andrei Pavel, care se incapataneaza sa faca pereche cu Gabriel Trifu, desi toata lumea vede ca acesta din urma a pierdut contactul cu lumea buna a tenisului mondial si cu topurile ATP, a facut ieri unul dintre meciurile sale slabe. Serviciul nu i-a mers, a gresit in momente importante, iar tie-break-ul primului set l-am pierdut exact pe serviciul lui.

Practic, fiecare din cei patru jucatori si-a castigat serviciul, numai Andrei, nu. Cu cele doua mini-break-uri castigate pe serviciul lui Andrei, Max Mirnyi si Vladimir Voltchkov au ajuns repede la 4-1 si 6-1. A servit Trifu, s-a facut 6-3 pentru Belarus dar, imediat, adversarii nostri de sambata si-au castigat serviciul si, automat, primul set.

Din acest moment a devenit clar pentru toata lumea ca ei controleaza jocul. Au castigat setul cu 6-3, setul trei cu 6-4 si in doua ore si jumatate, avantajul a trecut de partea celor din Belarus. Dupa meci, Andrei a recunoscut ca serviciul a fost cel care l-a tradat. "Am avut probleme cu serviciul inca de la inceput pentru ca nu a mers la fel de bine precum a functionat vineri.

Cand am vazut cat de nesigur sunt si ca, mai mult, nici nu pot sa castig cu serviciul asta, a aparut frustrarea. Am pierdut primul set si de acolo s-a rupt totul. Acum nu-mi ramane decat sa repar totul maine (duminica - n.r.). Nu conteaza daca pot sau nu, eu trebuie sa aduc egalitatea".

Cneazul, demon si inger<>/b<

Daca sambata, la dublu, Andrei a jucat slab, contribuind la infrangerea suferita de perechea noastra, ieri, la simplu, a castigat impresionant meciul de simplu cu Max Mirnyi, restabilind egalitatea

"Nu am dormit bine, nu am mancat bine, m-am gandit numai la meciul asta", au fost primele cuvinte spuse de Andrei Pavel la cateva minute dupa ce "aruncase in aer" Sala Sporturilor din Brasov. 1.700 de oameni in picioare aplaudau reusita de senzatie a compatriotului nostru care, desi presat de scorul de 2-1 pentru Belarus, l-a invins fara prea mari emotii pe Max Mirnyi.

Cel mai bun jucator belarus al momentului, omul care a adus primul punct pentru echipa sa in prima zi, n-a avut nici o sansa ieri in fata unui Andrei care a jucat ca-n vremurile bune. Romanul a inceput in forta primul set, a reusit un break, si pana sa se prinda Mirnyi conducea cu 4-1.

Max nu a avut nici o replica, si-a mai pierdut o data serviciul si "Cneazul" incheia conturile cu un elegant 6-1. Euforie in sala, euforie in sufletul compatriotului nostru, ceea ce putea sa-l coste. Mirnyi lasa in urma tot ceea ce se intamplase in primul set, isi schimba putin tactica si, foarte repede, ajunge sa conduca cu 3-0.

Andrei are o tresarire de orgoliu, isi reaminteste cum trebuie jucat Max si, in mai putin de un sfert de ora, restabileste egalitatea. Este 3-3 si din acest moment toata lumea isi castiga serviciul. Se ajunge in tie-break, unul dintre momentele in care se vede clasa unui mare jucator. Andrei stie asta si vrea sa ne arate ca el este un jucator de "Top 10".

7-0 sec pentru Pavel si publicul este in delir. In timpul acesta, in vestiar, Victor Hanescu se pregatea sufleteste pentru ca era clar pentru toata lumea: el si Voltchkov vor decide castigatoarea si echipa care se califica in sferturile de finala. In sala, insa, lucrurile se complica putin.

Mirnyi, care vede cum avantajul pe care il avea echipa sa dupa primele doua zile se topeste usor-usor, arunca in lupta ultimele resurse si, cu un efort care avea sa-l coste, impinge meciul in setul patru. Ce nu stia belarusul, dar o stiam noi si o stia si Andrei, era ca meciul acesta nu putea fi pierdut.

Relaxat, asa cum ii sta bine unui jucator de 31 de ani, Andrei repune stapanire pe joc, serveste bine, loveste impecabil cu reverul si, imediat, ajunge la 3-1. Pana la 5-3 pentru Andrei, cu romanul la serviciu, nu se mai intampla nimic special. Aceasta daca ignoram cele trei mingi de meci pe care le-a ratat Andrei pe servicul lui Mirnyi la scorul de 2-5 si 0-40.

N-a fost atunci, avea sa fie un game mai tarziu. Andrei a servit pentru meci, a alternat loviturile de exceptie cu doua duble greseli, a salvat o minge de break si, dupa fix doua ore si 39 de minute, a egalat situatia la general. 6-1, 7-6(0), 4-6, 6-3 pentru Andrei si Romania - Belarus era 2-2.

"Acesta a fost un meci castigat cu multa vointa", a spus Andrei, "mai ales ca m-a durut putin piciorul inainte de meci. Am avut emotii doar in setul patru, cand am ratat cele doua mingi de meci dar, acum, sunt foarte fericit".