Romania - Olanda 0:1 , golul lui Cocu
(26.03.2005) WMV
Romania - Olanda 0:2, golul lui Babel

Principalele faze ale partidei:

90+3' Arbitrul pune capat meciului. Romania mai are sanse minime de calificare la CM 2006

90' Schimbare - Castelen in locul lui Kuyt (Olanda)

86' Schimbare - Bucur in locul lui Ad. Ilie (Romania)

85' GOL OLANDA, 0-2! Contraatac scoala al olandezilor, care este finalizat de Babel cu toata opozitia lui Plesan!

82' D. Munteanu a executat o lovitura libera, dar Pancu si Ad. Ilie au ratat intilnirea cu mingea si Van der Sar a prins balonul

76' Un atac prelungit al Romaniei este terminat de Pancu, al carui sut a trecut pe linga buturile lui Van der Sar

74' Tripla ocazie a Olandei!! Kuyt a sutat din lateral dreapta, Lobont a respins, faza a continuat cu sutul lui Van Nistelrooy respins de portarul nostru si Kuyt a incheiat faza cu un voleu de la 8 metri peste poarta!

73' Schimbare - Maduro in locul lui Van Bommel (Olanda)

71' Cartonas galben - Van Bommel (Olanda)

69' Schimbare - A. Cristea in locul lui V. Moldovan (Romania)

60' Pancu a sutat din lovitura libera, mingea a trecut prin zid si s-a dus la citiva centimetri pe linga stilpul din dreapta lui Van der Sar!

58' Cartonas galben - Plesan (Romania)

53' Ogararu l-a gasit foarte bine pe Pancu la marginea careului advers, dar sutul jucatorului de la Besiktas a fost retinut de Van der Sar

48' V. Moldovan a scapat spre poarta olandeza, insa a fost ajuns si blocat de un fundas advers

46' A inceput repriza secunda

46' Schimbare - Plesan in locul lui Ghioane (Romania)

45+1' Arbitrul spaniol Cantalejo a fluierat finalul primei reprize

45' Cartonas galben - P. Marin (Romania), dupa un fault din spate la Kuyt

44' Babel a evitat o intrare dura a lui Ogararu si a sutat de la 25 de metri pe linga poarta lui Lobont

41' Contraatac frumos al Romaniei! Ad. Ilie a centrat pentru Moldovan, care a reluat cu capul pe linga poarta dintr-o pozitie dificila!

38' Babel a centrat in careu si Van Nistelrooy a ratat intilnirea cu mingea!

37' Van Bronkhorst a sutat peste poarta lui Lobont de la 20 de metri

35' Mare ocazie a Olandei! Kuyt a centrat de pe dreapta si Van Nistelrooy, singur cu Lobont, a reluat cu capul din 7 metri milimetric pe linga poarta!

31' Meciul este disputat, insa fazele de poarta au lipsit in ultimele 20 de minute

27' V. Moldovan a cazut in careu, dar arbitrul Cantalejo a considerat ca duel cu Mathjisen a fost corect

24' Schimbare - Babel in locul lui Robben (Olanda), care s-a accidentat la faza in care Lobont a blocat

22' Robben a scapat spre poarta noastra, dar Lobont a iesit excelent la 20 de metri si a blocat balonul cu corpul

13' O noua actiune periculoasa a Romaniei a fost incheiata de D. Munteanu, al carui sut a fost deviat in corner

10' Replica Romaniei! Dorinel Munteanu a executat o lovitura libera de pe dreapta, V. Moldovan a deviat cu capul, Van der Sar a scapat mingea in prima faza, apoi a revenit si a prins!!

1' GOL OLANDA, 0-1! Robben a executat o lovitura de colt si COCU a reluat cu capul in plasa!