Unicul gol a fost marcat de Gligorov, in min. 67, din lovitura libera, mingea strecurandu-se printr-un careu aglomerat in poarta lui Hutan. Macedonia era in inferioritate numerica in acel moment, dupa eliminarea lui Kirovski (49), dupa lovirea lui Ciupe.

Prima repriza nu a consemnat ocazii clare de gol, putand fi amintite sutul lui Stojkov (18), prins de portarul Hutan, lovitura libera a lui Keseru (22), retinuta de Tofiloski, precum si sutul slab al lui Ilijoski (38), fara probleme pentru Hutan.

Partea a doua a meciuliui a fost una mult mai interesanta, cu mai multe sanse de gol. Un sut nu foarte reusit al lui Ilijoski (58) este deviat de Goian, iar Hutan salveaza in ultimul moment. Keseru reia cu capul peste transversala, din 7 m (61), dupa care a venit golul lui Gligorov (67), din lovitura libera.

Imediat (69) a avut o buna situatie si Prepelita, dar sutul sau, de la 10 metri, a fost respins de Tofiloski.

Un minut mai tarziu s-a produs accidentarea grava a lui Ciupe, care s-a lovit picior in picior cu un adversar si a fost scos cu targa de pe teren, fiind transportat la spital. El are piciorul rupt.

In final, Stojkov a scapat singur de la 40 de metri (80), dar Hutan a aparat, pentru ca peste cinci minute, Prepelita sa nu obtina decat un corner la un sut din careu.

Dupa un meci excelent cu Olanda, castigat cu scorul de 2-0, echipa de tineret a Romaniei a facut un pas gresit, dar pastreaza sanse de calificare in continuare.

Au evoluat echipele:

Macedonia: 1-Darko Tofiloski - 2- Bojan Markoski, 3-Vlade Lazarevski, 4-Vance Sikov, 5-Daniel Ivanovski - 8-Nikola Gligorov, 6-Goran Popov, 11-Borce Manevski (17-Aleksandar Stojanovski, 71), 7-Blaze Ilijoski- 9-Aco Stojkov (capitan), 10-Hristijan Kirovski. Antrenor: Mirsad Jonuz.

Romania: 1-Sebastian Hutan - 2-Raul Ciupe (18-Adrian Cristea, 71), 3-Lucian Goian, 5-Gabriel Tamas (capitan), 4-Mihai Nesu - 8-Banel Nicolita (13-Romeo Surdu, 85), 7-Andrei Prepelita 6-Radu Marginean - 10-Razvan Cocis, 11-Lucian Burdujan (16-Costin Curelea, 46), 9-Claudiu Keseru. Antrenor: Florin Marin.

Arbitri: Anthony Zammit, la centru; Ingmar Spiteri, Alan Camilleri, arbitri asistenti (toti din Malta).

Cartonase galbene: Marginean (38), Prepelita (62), Curelea (76), Sikov (89).

Cartonase rosii: Kirovski (49).

1. Romania 6 4 0 2 14- 6 12 puncte

2. Cehia 5 3 2 0 13- 3 11

3. Olanda 5 2 2 1 6- 3 8

4. Macedonia 5 2 1 2 8- 9 7

5. Armenia 6 1 1 4 1-14 4

6. Finlanda 5 1 0 4 2- 9 3