Sase goluri s-au marcat in partida de miecuri dintre Chelsea si Bayern. O victorie cu 4-2 pentru englezi, 'dubla' Lampard, penalty transformat in ultimul minut de nemti pentru un meci tensionat in retur. Se poate mai mult?

Chelsea conducea pe final cu 4-1, soarta acestui sfert de finala parind pecetluita. Insa arbitrul Rene Timmink a indicat lovitura de la 11 metri pentru nemti in ultimul minut de joc, la un contact minim intre Ballack si Carvalho. Scor final 4-2, iar Bayern are inca o licarire de speranta pentru retur.

Aceasta contoversa nu poate umbri insa meciul de clasa jucat miercuri seara si performata lui Chelsea, care a reusit sa bata lejer una dintre cele mai tari echipe din Europa, fara prezenta lui Jose Mourinho pe banca.

Scorul de 0-0 a durat pe tabela numai patru minute. O centrare lunga a lui John Terry a fost deviata cu capul de Duff spre Cole, iar sutul acestuia s-a oprit in plasa lui Oliver Kahn, deviat de Lucio.

Desi gazdele si-au mai creat numeroase ocazii de gol prima repriza s-a incheiat cu 1-0. Nimeni nu prevedea o ploaie de goluri in partea secunda. Schweinsteiger a intrat in locul lui Hasan Salihamdzic la pauza si a adus egalarea pentru Bayern.

Apoi Lampard si-a inceput recitalul, marcand doua goluri in 10 minute in poarta lui Kahn. A urmat golul lui Drobga si reusita lui Bayern din penalty, care anticipeaza un meci fierbinte in retur.

Sevcenko ingenuncheaza Interul

Andrei Sevcenko a marcat la revenirea pe teren pentru a-i oferi lui AC Milan o victorie pretioasa, cu 2-0, in fata lui Inter, in 'sferturile' Ligii Campionilor.

Revenit dupa cinci saptamani de pauza cauzata de o accidentare la spate, Sevcenko a marcat in minutul 74 cu o lovitura de cap complicand calculele lui Inter, multumita pana atunci de diferenta de numai un gol.

Antrenorul lui Inter, Roberto Mancini, a decis trei schimbari fata de meciul precedent jucat in Liga Campionilor. I-a retras pe Giuseppe Favalli si Ivan Cordoba si i-a cerut lui Obafemi Martins sa il inlocuiasca pe Adriano, tartorul lui Porto din 16-imi.

Scorul a fost deschis de Jaap Stam in ultimele secunde ale primei reprize, dar AC Milan a trecut nemeritat in avantaj. Olandezul a trimis in plasa cu o lovitura de cap la centrarea lui Andrea Pirlo din lovitura libera. Gol din ultima faza a primei reprize, dupa ce pana atunci Inter presase continuu.

Portarul Dida a fost cel care a tinut poarta lui Milan goala, gratie unor parade de exceptie ce il pot indica drept cel mai in forma portar din lume, dupa Gianluigi Buffon (Juventus). Interventia sa din minutul 10 la lovitura libera a lui Sinisa Mihajlovic a fost unul dintre momentele cheie, parca un efect vizual pe computer...

Entuziasmul lui Inter s-a mentinut si dupa pauza, dar Milan a jucat in continuare pragmatic, oprind fiecare incercare a nerazzurilor. Mancini a raspuns si l-a aruncat in lupta pe Christian Vieri, omul care ajutase la o victorie cu Milan acum trei ani. Degeaba.

Mihajlovic l-a mai incercat o data pe Dida, fara succes. AC Milan a inceput sa atace spre final, Kaka si Sevcenko incepand sa puna presiune. Acest lucru s-a vazut, iar Sevcenko a marcat golul de 2-0 cu 16 minute inainte de final.