Valentino Rossi, invingator in prima cursa de MotoGP din 2005

de     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2005, 0:00

Clasament MotoGP

La clasa Moto GP, peste 500 cmc, din cadrul Marelui Premiu motociclist al Spaniei de la Jerez de la Frontera, contand pentru Campionatul Mondial de motociclism viteza, pe primul loc s-a clasat italianul Valentino Rossi (Yamaha) 43 min 46 sec 156/1000 (medie orara 156,722 km). El a fost urmat de spaniolul Sete Gibernau (Honda) si de italianul Marco Melandri (Honda).

La clasa 250 cmc, a terminat invingator Daniel Pedrosa (Honda) urmat de argentinianul Sebastian Porto (Aprilia), iar la clasa 125 cmc a castigat italianul Marco Simoncelli (Aprilia), secundat de finlandezul Mika Kalio (KTM).
(Prosport)

Vulpoiul Rossi

In calificari a obtinut cel mai bun timp asa ca pleca din pole-position. Toata lumea credea ca Rossi o sa defileze la Jerez in prima cursa a sezonului. Pe finalul calificarilor de ieri si-a demonstrat forta si a facut un tur de senzatie aratind ca are o viteza in plus fata de adversari. In antrenamentele libere de dimineata insa o neatentie l-a costat si a iesit in decor avariindu-si motocicleta.

Rossi stia ca trebuie astepte in cursa. A asteptat aproape toata cursa. Jumatate din ea a stat in spatele lui Gibernau si a lui Hayden. Cealalta jumatate doar Gibernau i-a stat in fata. Rossi ramane Rossi si in ultimul tur a atacat decisiv.

In ultimul viraj Rossi are interiorul, iese larg si il scoate pe Sete in margine fortindu-l sa faca o "excursie" in decor.
"Il Dotore" a vrajit iar si a debutat cu dreptul in noul sezon.