FC National si Rapid au jucat sambata seara unul dintre cele mai aprinse meciuri in Divizia A. Rapidul a condus cu 3-0, dar FC National a revenit si a obtinut un egal. Soarta partidei a balansat de la o echipa la alta, dar 'bancarii' au pus punctul final intr-un meci care putea sa fi fost la fel de bine castigat de 'feroviari'.

Sambata seara, intr-unul dintre cele mai interesante meciuri ale etapei a 19-a a Diviziei A, FC National Bucuresti si Rapid Bucuresti au terminat la egalitate 3-3 (2-0), in deplasare, pe FC National Bucuresti.

Rapid a dominat prima parte a meciului, conducand la un moment dat cu scorul de 3-0, prin golurile marcate de Lucian Burdujan (12, 55) si Robert Ilyes (45+1).

FC National a revenit in joc marcand doua goluri in numai doua minute, prin Adrian Olah (70), dupa o lovitura indirecta din careu, si Ionut Savu (71).

Finalul a fost incandescent, cu rapidistul Vasilache (90+1) trimitand mingea in bara transversala, avand in picior un 4-2 care ar fi putut oferi trei puncte Rapidului. Vasilache a ratat singur cu portarul Cristi Munteanu.

Numai ca la faza imediat urmatoare, Olah a inscris golul egalarii (90+2). Olah s-a trezit cu mingea in careu trimisa prin doua devieri de jucatorii rapidisti, un cap pe spate si o pasa slab trimisa spre portar.

Olah, marcator a doua goluri pentru FC National, a declarat dupa meci: "Nu sunt eu eroul, ci toata echipa. Un meci greu, am avut in fata niste adversari foarte buni. FC National vrea sa joace un fotbal cat mai bun si incercam sa castigam fiecare meci. Aceasta a fost o partida care nu se vede asa de des in Divizi A. S-a juact 90 de minute."