Partida de Liga Campionilor AC Mlan - Inter a fost suspendata marti seara in minutul 73 din cauza obiectelor aruncate din tribune la scorul de 1-0 pentru gazde. Desi s-a incercat o reluare, in cele din urma meciul a fost abandonat, dar AC Milan este in semifinale.

Sticle, petarde, torte au fost cele mai folosite obiecte aruncate catre poarta portarului de la Milan, Dida. Merk a luat imediat decizia, de a intrerupe meciul.

Milan, dupa ce a castigat in prima runda cu 2-0, a inscris si in acest meci prin Andrei Sevcenko, in minutul 30. Scorul general ajunsese la 3-0 pentru AC Milan. Imediat dupa ce Esteban Cambiasso a avut un gol nevalidat in minutul 73, meciul a fost intrerupt.

Arbitrul german Markus Merk a luat decizia de a suspenda meciul datorita unor torte ce il "bombardau" pe Dida.

Partida a fost reluata dupa o pauza de mai bine de 15 minute, la ora 23:40. Fanii au continuat sa arunce cu obiecte din tribune, iar arbitrul Merk a decis ca partida sa fie abandonata definitiv, urmand apoi sa faca un raport legat de aceste grave incidente.

AC Milan este in semifinalele Ligii Campionilor, la capatul unui meci de uitat. "Euroderby, final rusinos", titra marti noapte Gazzetta Dello Sport.