Ultimul derbi al acestei editii de campionat a avut doua invinse. Dinamo si Rapid au terminat la egalitate, scor 2-2, o partida in care remiza le supara pe amandoua, dar face fericita rivala de moarte, Steaua. Meciul dintre suporterii celor doua formatii a inceput cu o ora inainte de infruntarea de pe gazon.

Rapidistii si dinamovistii s-au luat la harta in repetate randuri pe strazile din jurul arenei, fortandu-i pe jandarmi sa imparta cateva bastoane pe spinare. Rapidistii au incasat-o si dupa intrarea pe stadion, cand un grup de fani giulesteni condus de liderul de galerie Gigi Corsicanu a avut o scurta incaierare cu fortele de ordine.

Dupa ce in tot turul, in tribunele din Stefan cel Mare a batut vantul, duminica seara, derbiul a scos din case peste 12.000 de fani alb-rosii. Dornici sa se apropie de titlu dupa ce au asezat si Cupa in vitrina, suporterii dinamovisti au afisat un banner prin care cereau al 18-lea titlu de campioana: "Anul trecut am pariat pe voi, anul acesta pariem pe 18 rosu".

Pe teren, cei care au mizat mai mult au fost rapidistii, care au dominat aproape in totalitate prima repriza. Dinamo a avut nevoie de un contraatac, in minutul 13 si "alb-rosii" au intrat in avantaj la pauza prin golul lui Claudiu Niculescu.

Rapidul si-a revenit dupa pauza, cand Ciprian Vasilache a egalat (55), dar acelasi Claudiu Niculescu a fructificat un nou contraatac (60) si Dinamo visa la o victorie cat un titlu de campioana. Minutele de prelungire ale partidei, insa, au fost funeste pentru Dinamo.

Atacantul giulestenilor, Lucian Burdujan, a speculat o gafa monumentala a lui Lucian Goian si Rapidul a egalat in minutul 91, aducand-o pe Steaua foarte aproape de titlu. Desi au obtinut un punct in ultimele minute ale partidei, rapidistii aratau la final ca la inmormantare. "Degeaba am jucat bine, degeaba am inscris, trebuia sa castigam.

Am fost mai buni", a spus autorul primului gol giulestean, Ciprian Vasilache. In schimb, tehnicianul rapidist Razvan Lucescu vede partea buna a acestei remize. "A fost un meci care la prima impresie pare ca a fost controlat de Dinamo, pe care ni l-am facut singuri greu prin cele doua greseli comise in aparare la golurile lui Dinamo.

Dupa toate aceste etape, singura satisfactie este ca am luat patru puncte atat Stelei, cat si lui Dinamo", a spus Lucescu. Profund dezamagiti de victoria pierduta printre degete cand asteptau fluierul de final al arbitrului, dinamovistii au un motiv de suparare privind la avantajul pe care Steaua l-a obtinut, astfel, in fruntea clasamentului. "Le-am facut un cadou stelistilor azi.

Cele doua goluri ale mele practic nu au valorat nimic. In proportie de 70-80 la suta titlul s-a transat in aceasta seara", crede Claudiu Niculescu. Concluzia derbiului de duminica a fost desprinsa de presedintele LPF Dumitru Dragomir: "Dinamo si Rapid l-au facut pe Gigi Becali campion. Gigi ar trebui sa le multumeasca. Asa e la fotbal cand se joaca in mod corect".