La Frankfurt s-a pus punct celei de-a saptea editii a Cupei Confederatiilor, cu regalul final Brazilia - Argentina, cistigat clar, cu 4-1, de Selecao.

Cele doua echipe se intilnisera cu putin timp in preliminariile CM, Argentina cistigind atunci, pe teren prpriu, cu 3-1, victorie cu care a a obtinut matematic biletele pentru turneul final din 2006. Brazilia isi dorea cu ardoare revansa si a intrat pe teren decisa sa arate tuturor cine este regina Americii Latine.

Spectacol in galben-albastru

Ceea ce ar fi trebuit sa fie o finala s-a transformat in masacru. "Criminalii" s-au numit Adriano, Kaka si Ronaldinho, vedetele Braziliei, care au facut ce au vrut cu apararea argentiniana. Iar scorul de 4-1 a fost chiar rezonabil in comparatie cu ocaziile create de campionii lumii.

Cind Adriano l-a facut mat in minutul 11 pe Lux cu unul dintre trasoarele sale recunoscute, toata lumea a asteptat reactia de orgoliu a lui Riquelme si compania. Dar, Kaka si-a anesteziat rivalul de continent dupa numai cinci minute si Brazilia era inca de atunci invingatoare.

Publicul a avut parte de un spectacol in galben-albastru, adica suta la suta brazilian.

Pina la pauza s-au jucat de-a soarecele cu pisica, aminind pentru a doua parte o noua portie de goluri. Acestea au fost servite cu executii superbe de Ronaldinho si din nou Adriano, de aceasta data printr-o lovitura de cap.

Ploaia torentiala s-a transformat si in ploaie de goluri, pentru ca la 4-0, Aimar a mai sters din umilinta, inscriind in poarta lui Dida. Prea putin insa pentru ceea ce se astepta de la echipa lui Jose Pekerman.

Mai bogati cu 2,2 milioane de euro

Pentru acest succes Brazilia a plecat acasa mai avuta cu 2,2 milioane de euro, in timp ce invinsii au primit 1,94 milioane.

Adriano a iesit golgeterul turneului cu 5 reusite (doua cu Germania si Argentina, unul cu Japonia), atacantul de la Inter facindu-l pe patronul clubului milanez, Massimo Moratti, sa declare ca nici pentru o suta de milioane de euro nu va face greseala sa-i dea drumul. sorin.dumitrescu@prosport.ro