Romanul si-a retras echipa de pe teren, in minutul 80 al meciului de verificare cu Grasshopper, din cauza arbitrajului.

Saptamina aceasta s-a dovedit pina acum ghinionista pentru familia Lucescu.

Dupa ce, marti seara, giulestenii antrenati de Razvan Lucescu au fost invinsi cu 1-3 de prim-divizionara elvetiana Yverdon, miercuri, tot in Elvetia, echipa tatalui sau, Sahtior Donetk, s-a inclinat cu 0-2, in fata lui Grasshopper Zürich.

In plus, meciul din tara ciocolatei s-a incheiat prematur, Lucescu senior decizind sa-si retraga echipa de pe teren, in minutul 80, nemultumit de arbitraj, anunta site-ul swissinfo.org. Altfel, Mircea Lucescu a inceput cu Razvan Rat si Ciprian Marica titulari, ambii inlocuiti pe parcursul meciului, primul in minutul 26 cu Daniel Florea, cel de-al doilea, la pauza, cu Moldovan.

Flavius Stoican si Cosmin Barcauan nu au fost convocati pentru aceasta partida. Pe de alta parte, desi echipa fiului tehnicianului de la Sahtior a inregistrat doar doua remize si o infringere in primele trei meciuri, Lucescu jr. nu a devenit inca ingrijorat. „Nu tin cont absolut deloc de aceste meciuri.

Turneul este menit doar sa ne puna pe picioare intr-o perioada in care, de obicei, noi eram in vacanta. I-am si fortat pe baieti la antrenamente, iar atunci cind esti obosit nu ai prospetime, nu ai motivatie in asemenea jocuri. De aceea nu pun mare pret pe rezultatele din acest turneu", s-a justificat Razvan Lucescu.

In perspectiva mansei intii a primului tur preliminar al Cupei UEFA, din Andorra, suporterii giulesteni au organizat o excursie cu autocarul, care va costa 150 de euro.