In a doua zi a intrecerilor de la Campionatul Mondial de atletism de la Helsinki, Nicoleta Grasu s-a calificat in finala probei de aruncarea discului. Sportiva a obtinut al 5-lea rezultat din calificari, cu 62,06 m. Atletele Monica Iagar si Oana Pantelimon au ratat calificarea, sambata seara, in finala probei de saritura in inaltime. Iagar s-a clasat pe locul 12 in prima serie, cu 1,84 metri.

Pantelimon a fost a saptea in a doua serie, cu 1,91 metri. in finala s-au calificat sportivele care au trecut peste stacheta ridicata la cel putin 1,93 metri sau cele cu primele 12 performante. In proba de 20 km mars, Silviu Casandra a ocupat locul 19, cu timpul de o ora, 23 de minute si 46 de secunde. Mihaela Botezan a terminat pe pozitia a 23-a, penultima, la 10.000 metri.