Suflarea visinie astepta ca Rapid sa faca spectacol la cel de-al 1600-lea sau meci disputat in primul esalon. Lucrurile n-au stat insa deloc asa, pentru ca, lucru verificat, impotriva lui Sorinaccio e foarte greu sa cistigi, nici vorba sa faci focuri de artificii!

Probabil ca pitestenii n-au gasit loc de parcare in Giulesti si au tras autocarul de-a curmezisul in fata portii lui Preda.

Misiunea oaspetilor a fost usurata intr-un fel si de faptul ca Razvan Lucescu a experimentat o formula de echipa fara cinci dintre titularii din victoria, 3-0, obtinuta joi, in fata lui Vardar Skopje.

Feroviarii s-au urnit extrem de greu, motiv pentru care si-au trecut in cont prima ocazie abia in minutul 30, cind Mara l-a incercat pe Preda cu un sut din cadere.de la 14 metri.

Citeva secunde mai tirziu, l-a imitat D. Niculae. Tribuna a suierat la centrarea inselatoare a lui Mara (37) si a oftat la capul lui Flavius Moldovan (45) direct in portar, actiune care a pus capac unei reprize incilcite si urita ca Baba Cloanta.

Lucescu a simtit pericolul si a operat toate scimbarile in primul sfert de ora din repriza secunda. Vasilache a impulsionat jocul, Burdujan a fortat golul, dar a nimerit doar transversala (63).

Fericirea a adus-o Ilyes (68), dar punctele visate de giulesteni s-au dus pe apa Simbetei in minutul 83, cind Ciprian Tanasa a egalat, nesperat, dind un aer amar sarbatorii rapidiste.

Niculae are din nou entorsa

Daniel Niculae a calcat gresit la o faza din partea a doua a jocului, suferind o entorsa. Atacantul Rapidului a mai avut doua entorse la glezna dreapta in ultimele sase luni. Niculae a fost substituit de Lucian Burdujan, parasind terenul cu o punga de gheata la picior.

Flavius Moldovan contestat

Flavius Moldovan a fost considerat responsabil pentru golul marcat de Ciprian Tanasa in minutul 82. Moldovan a luftat la 16 metri, moment din care a iesit cornerul care a dus la marcarea golului egalizator.

Cu steagul Italiei in pe piept

Jucatorii rapidisti au surprins asistenta evoluind in tricouri pe care erau inscriptionate steagul Italiei si sigla Fiat. Firma italiana de automobile este noul sponsor al gruparii giulestene, care va avea atit pe tricouri cit si pe sorturi insemnele Fiat.

In urma cu doua sezoane, dupa ce a cistigat campionatul intern, Rapid a evoluat cu steagul Romaniei.