FRF ar fi putut organiza fara probleme meciul cu Andorra pe gazonul din curtea de la Casa Fotbalului. Nu era nevoie decit de o singura poarta pentru oaspeti, pentru ca simpaticii amatori din Pirinei s-au masat inca din start in propria jumatate de teren cu tot efectivul.

Mai exact in propriul sfert, unde au creat o densitate de nu puteai arunca un ac. "Tricolorii" au gasit destul de greu cheia pentru a desface lacatul cu cifru format din 10 numere.

Seria suturilor la poarta lui Alvarez a fost deschisa de Niculescu in minutul 2, printr-o lovitura libera deviata de zid in corner. Florentin Petre a fortat apoi pe stinga, dar internationalul de tineret Cocis a irosit oportunitatea de a inscrie la debut (3).

Ratarile la poarta oaspetilor s-au succedat cu o cadenta halucinanta. Niculescu, Dica, Tamas, Mutu, Cocis si din nou Dica si-au incercat norocul. Faza si ocazia, cornere peste cornere.

"Lanterna" grupei a rezistat pina in minutul 28. Atunci a iesit la rampa Adrian Mutu. Atacantul lui Juventus Torino a inscris cu capul primul sau gol pentru "nationala" de la revenirea dupa povestea cu drogurile.

Tot Mutu avea sa intre in istorie 12 minute mai tirziu, printr-o reusita antologica. "Decarul" si-a trecut in cont golul jubiliar cu numarul 1000 din istoria echipei nationale.

ilmul jocului s-a cam rupt de aici, "tricolorii" reducind din turatia motoarelor cu gindul la importantul meci cu Cehia de pe 3 septembrie. Ce bun ar fi atunci acest 2-0 lipsit de stralucire!

Spioni cehi si finlandezi

Reprezentanti ai federatiilor Cehiei si Finlandei au fost prezenti in tribunele stadionului "Gheorghe Hagi" pentru a urmari si filma partida Romaniei.

Reprezentantul Finlandei, Fixten Bostron, a spus ca "spre deosebire de Finlanda, Romania inca mai are sanse de calificare". Altfel, suporterii, iritati de faptul ca "tricolorii" au deschis scorul destul de tirziu, au scandat in cor: "Pensionarii, pensionarii!".

Dorinel egal cu Hagi

Dorinel Munteanu a bifat aseara a 125-a selectie in tricoul nationalei, egalindu-l astfel pe Gheorghe Hagi, care detinea recordul pina in acest moment. Anuntul facut la statia de amplificare a smuls doar aplauze razlete din partea spectatorilor constanteni.

In acelasi timp la stadion isi facea aparitia Gheorghe Hagi, care nu a dorit sa faca nici o declaratie presei, intrind la oficiala cu zimbetul pe buze.

Stoican nu a fost nici rezerva

Desi s-a antrenat normal de cind a sosit la nationala, fundasul Flavius Stoican nu a fost trecut de selectionerul Piturca pe foaia de rezerve, pe banca luind loc jucatori cu un profil mai ofensiv.

La plimbarea de dimineata a nationalei, Stoican era cel mai abatut "tricolor", parind ca stie ca nu va evolua deloc impotriva Andorrei. Pe banca Romaniei nu s-a aflat nici un fotbalist care ar fi putut sa evolueze pe postul de fundas dreapta in cazul unei accidentari a lui Contra.

ADVERSARI / Macedonia - Finlanda 0-2

La o zi dupa ce a fost anuntat ca, din vara lui 2006, va fi inlocuit cu Roy Hodgson, Jyrki Heliskoski a cistigat, la Skopje, primul sau meci oficial pe banca "nationalei" Finlandei.

La pauza era deja 2-0 pentru nordici. Ambele goluri le-a inscris Alexei Eremenko jr (7 si 45), cel care a punctat si in Giulesti, pe 18 august 2004, la 2-1 pentru Romania.

Cu moralul la pamint si cu selectionerul Santraci la un pas de demisie, macedonenii n-au mai reusit sa revina. Finlandezii sint pe locul 4, la 7 puncte in spatele "tricolorilor". Cu ei vom juca la Helsinki, pe 8 octombrie.