Jiul a mizat doar pe noroc si o repriza si-a facut iluzii, insa Sportul a jucat fotbal adevarat si a cistigat clar un meci pe care l-a dominat 90 de minute.

Ionut Chirila s-a temut de contraatacurile Sportului, dar n-a avut parte de ele nici un moment in meciul de ieri. De ce? Pentru ca "studentii" bucuresteni au stat in terenul minerilor 90 de minute.

Cu toate astea, partida a inceput de 1-0, insa doar pentru ca norocul a tinut in debut cu cei slabi. Piclesan a inscris beneficiind de devierea unui adversar, care l-a pacalit pe Stancioiu.

De aici incolo insa, pe teren s-a jucat doar la o singura poarta, cea a Jiului. Mazilu (15), Varga (20) si Nae (37) au ratat egalarea, nu si Tibi Balan, in ultimul minut al primei reprize. Capitanul oaspetilor a marcat insa un eurogol si a demonstrat de ce a fost convocat de Piturca la echipa nationala.

Dupa pauza n-a mai fost un meci de fotbal, ci unul de box. Sportul si-a lovit adversara cind si cum a vrut, Jiul terminind in genunchi o partida pe care a inceput-o avind mina lui Dumnezeu pe crestet si pe care trebuia in mod normal sa o sfirseasca prin aruncarea prosopului pe gazon.

Mazilu a facut legea in careul advers si a marcat de doua ori, dar lui Tibi Balan i s-a facut mila si a ratat doua imense ocazii (70 si 81), ultima data irosind un penalty aparat de Multescu.

Lui Chirila i s-a cerut demisia

Dupa ce gazdele au primit cel de-al treilea gol, aproape toti cei 5.000 de spectatori prezenti ieri dupa-amiaza la meci au inceput sa-l conteste pe Ionut Chirila.

"Demisia, demisia!", s-a scandat cu insistenta, iar fanii gazdelor au aplaudat minute in sir trupa lui Dan Petrescu! Patronul Jiului, Alin Simota, a urmarit doar primele 45 de minute din tribuna oficiala, el coborind in gura tunelului la pauza, pentru a vedea de acolo restul meciului.

Alianta Jiul-Pandurii

In tribuna oficiala a stadionului din Petrosani au fost ieri prezenti antrenorul si presedintele Pandurilor Tg. Jiu, Emil Sandoi si Marin Condescu.

Acestia au stat alaturi de patronul Jiului, Alin Simota, si s-au bucurat ca si ceilalti 5.000 de spectatori la golul marcat de Piclesan. Surse din ambele echipe sustin ca intre cele doua grupari mineresti s-ar fi stabilit o relatie strinsa de prietenie, care ar urma sa se concretizeze si prin schimburi de jucatori.

Varga si-a taiat jambierele

Daca in campionatul trecut Tibi Balan a purtat la citeva jocuri niste ciucuri la jambieri, in stilul celor pe care ii avea Alessandro Del Piero, la partida de ieri un alt fotbalist al Sportului a socat prin tinuta sa. Adrian Varga si-a taiat jambierele in zona gambelor in forma de cerc, lucru permis de regulament.