CFR Cluj a pierdut returul finalei Cupei Intertoto disputat cu Lens. Dupa prima repriza Lens conducea cu 1-0, prin golul marcat de Hilton ('38). In a doua repriza au marcat Coulibaly ('76), Cousin ('78 din penalty) si Dorinel Munteanu ('89). In tur, la Cluj, CFR - Lens, 1-1.

Partida nu a fost televizata in Romania. Fanii formatiei clujene au putut asculta in direct comentariul reprizei secunde la Radio Romania Actualitati.

Nici in Franta meciul nu a fost televizat, postul M6 preferand meciul Marseille - Deportivo (in tur 0-2), considerat mult mai interesant, atat prin prisma rezultatului din tur, cat si datorita faptului ca echipa de pe Coasta de Azur are mult mai multi fani in Franta decat Lens.

Principalele momente ale partidei (preluare ProSport)

Min. 90+4: Arbitrul israelian fluiera finalul partidei

Min. 90: Arbitrul de rezerva arata 4 minute de prelungire

Min. 89. GOOOOL CFR Cluj: Dorinel Munteanu executa magistral o lovitura libera pentru CFR Cluj si inscrie

Min. 81: Dubla schimbare in tabara francezilor, ies Hilton si Assou-Ekott si intra Gillet si Carriere

Min. 78. GOL RC Lens: Daniel Cousin transforma un penalty acordat in urma unui fault al lui Dorinel Munteanu asupra lui Dindane

Min. 76. GOL RC Lens: Coulibaly profita de o balbaiala a apararii, intra in posesia balonului si il executa pe Tudor

Min. 72: Mare ocazie pentru Lens: Hilton intra in careu, se indreapta spre Tudor, insa isi prelungeste prea mult balonul, iar portarul roman ii sufla mingea

Min. 71: O noua schimbare la CFR Cluj, iese Turcu si intra Oncica

Min. 71: Anca este cazut in careu dar nu se acorda nimic

Min. 65: Romanii ies de multe ori pe contraatac, insa nu reusesc sa sparga puternica defensiva a francezilor. CFR Cluj beneficiaza de un corner, insa mingea este trimisa prea lung si iese in afara terenului

Min. 64: Lens nu renunta la atacuri si are o noua ocazie prin Aruna Dindane, care primeste o pasa de la Assou-Ekotto dar suteaza pe langa poarta

Min. 62: Cartonas galben pentru Panin in urma unei interventii neregulamentare la Assou-Ekotto

Min. 60: Ocazie buna pentru clujeni, Dorinel Munteanu centreaza in careu, insa Itandje iese foarte bine si prinde balonul

Min. 56: Lovitura libera de la 26 m de poarta Clujului. Jussie executa, arunca mingea in careu la Hilton, insa acesta este deposedat de fundasii romani

Min. 53: Multa nervozitate in jocul romanilor, care trebuie sa marcheze neaparat pentru a ramane in cartile calificarii

Min. 52: Assou Ekotto urca frumos pe partea dreapta si suteaza din coltul careului in bratele lui Tudor

Min. 49: Ocazie monumentala pentru RC Lens: Cousin ii paseaza lui Aruna Dindane aflat la marginea careului, acesta suteaza puternic, dar mingea loveste violent stalpul din dreapta portii lui Tudor

Min. 47: Meciul se reia, romanii fac un presing mult mai agresiv decat in prima repriza

Min. 47: Lens obtine primul corner al reprizei: executa Jussie inalt in careu, se inalta Hilton, care se ciocneste cu un fundas roman. Meciul este oprit, jucatorul clujean este cazut la pamant

Min. 46: Ambele echipe incep aceasta repriza fara nici o schimbare de efectiv

Min. 46: Arbitrul Alon Yefet da startul reprizei secunde

Min. 45+1: Arbitrul israelian fluiera finalul primei reprize

Min. 45: Cousin trece pe langa golul doi: Assou-Ekotto reuseste o incursiune extraordinara pe partea dreapta, trece de trei adversari si centreaza in picioarele lui Cousin care, aflat in pozitie ideala, nu reuseste sa controleze balonul

Min. 44: Balint il faulteaza pe Assou-Ekotto fara balon si scapa fara a primi un cartonas galben

Min. 42: Romanii au apasat pedala de acceleratie si forteaza obtinerea egalarii pana la pauza

Min. 39: La faza imediat urmatoare, CFR Cluj a iesit pe contraatac si a obtinut o lovitura libera. Munteanu a executat, insa sutul lui a trecut mult peste poarta, in fluieraturile publicului francez

Min. 38. GOL RC Lens: Hilton marcheaza cu capul din 6 m, in urma unei centrari a lui Jussie

Min. 36: O noua ocazie pentru Lens: Assou-Ekotto patrunde pe dreapta si centreaza in careul clujean, de unde Aruna Dindane reia putin pe langa poarta

Min. 34: Meciul este foarte echilibrat, mai echilibrat decat s-ar fi asteptat francezii dupa victoria cu 7-0 contra lui Auxerre

Min. 33: La acest scor Lens este calificata, ceea ce inseamna ca ardelenii vor fi nevoiti sa atace tot mai mult o data cu trecerea timpului

Min. 31: Lovitura libera pentru Lens, executa Jussie, insa balonul este respins de zid

Min. 30: Panin il lanseaza pe Anca pe partea dreapta, insa apararea franceza este vigilenta si reuseste sa-l deposedeze pe atacantul clujean

Min. 28: Ocazie importanta pentru Lens: Jussie trage plasat de la marginea careului, Tudor se arunca spre minge, iar aceasta ii atinge genunchii si revine la un fundas clujean, care respinge

Min. 25: Meciul s-a mai calmat, jocul este echilibrat, cu ocazii bune pentru ambele echipe

Min. 23: Cartonas galben si in tabara francezilor: cel care l-a primit este Keita, pentru un fault la Anca

Min. 21: Sutul foarte bun al lui Keita trece putin peste poarta transversala

Min. 20: Minteuan primeste si el un cartonas galben pentru un fault

Min. 16: Jocul este de inalt nivel, de mare angajament, miza fiind foarte importanta pentru ambele echipe

Min. 15: Cartonas galben pentru Turcu, care l-a imbrancit pe Jussie la o patrundere in viteza a acestuia pe partea dreapta

Min. 9: Sutul puternic al lui Jussie din lovitura libera trece putin pe langa poarta clujeana

Min. 5: Mare ocazie pentru francezi, Dindane intra in careu, dribleaza doi adversari si suteaza la coltul scurt. Tudor reuseste sa prinda cu dificultate, in doi timpi

Min. 3: Inceput indraznet de meci pentru clujeni, care au venit la Lens sa joace fotbal si nu sa se apere

Min. 1: Arbitrul a fluierat debutul partidei

Lens: 30. ITANDJE - 26. DEMONT, 4. COULIBALY, 3. HILTON, 15. LACHOR - 11. JUSSIE, 23. DIARRA, 8. KEITA, 32. ASSOU-EKOTTO - 9. COUSIN, 27. DINDANE

Antrenor: Francis Gillot

Rezerve: 1. Chabbert, 5. Gillet, 10. Carriere, 13. Lacourt, 18. Thomert, 22. Jemaa, 34. Barul

Suspendat: J. Leroy

CFR Cluj: 12. M. TUDOR - 4. PANIN, 28. MILOSEVIC, 30. JULA, VASAIE - 21. COROIAN, 8. D. MUNTEANU, 14. MINTEUAN, 32.TURCU - 19. TILINCA, 9. ANCA

Antrenor: Dorinel Munteanu

Rezerve: 1. Stef, 7. Oncica, 2. Balint, 25. D. Toma, 6. Miclaus, 10. Fl. Dan