Echipa de fotbal Dinamo, vicecampioana en-titre si detinatoarea Cupei Romaniei, s-a calificat cu mari emotii in turul intai al Cupei UEFA, la capatul unui meci nebun. In turul doi preliminar, formatia din Soseaua Stefan cel Mare a eliminat gruparea cipriota Omonia Nicosia, dupa ce a pierdut aseara, scor 1-2, in Cipru.

"Cainii" si-au asigurat calificarea gratiei victoriei cu 3-1 obtinuta la Bucuresti, in meciul-tur.

Echipa lui Andone a fost la pamant in prima repriza a jocului de la Nicosia, incasand pe nerasuflate doua goluri. Vreme de 24 de minute, Omonia a fost calificata in turul urmator. Salvarea "ros-albilor" a venit de la Claudiu Niculescu. In minutul 55, golgeterul ultimei editii de campionat a executat impecabil o lovitura libera directa si a salvat rusinea.

In ultimul minut, cipriotii au trimis balonul in bara!

• Steaua, Dinamo si Rapid isi vor afla azi adversarii in turul intai al competetiei. Partidele din primul tur al Cupei UEFA sunt programate pe 15 septembrie (turul) si 29 septembrie (returul).

• Inainte de inceperea partidei, suporterii Omoniei s-au incaierat cu fani dinamovisti. Echipa a fost incurajata la Nicosia de 20 de suporterii, carora li s-au adaugat muncitorii romani de la Nicosia.

• Fotbalistii lui Andone au acuzat caldura execsiva din Cipru. La amiaza, la Nicosia erau peste 30 de grade Celsius. Din acest motiv, elevii lui Andone n-au parasit hotelul in ziua jocului.

• O parte a conducerii clubului Dinamo a ajuns in dimineata meciului in Cipru, cu o cursa speciala. Actionarul Gigi Netoiu, vicepresedinte al Consiliului Director, se afla deja de cateva zile in "Insula Afroditei", unde isi petrece concediul.

• Portarul Cristi Munteanu si mijlocasul Narcis Raducan, jucatori legitimati la prim-divizionara cipriota AEK Larnaca, n-au fi prezenti la meciul de pe stadionul "GSP". "La ora jocului am avut antrenament, iar antrenorul n-a vrut sa ne invoiasca", a explicat Narcis. Venit la AEK de la Dinamo, "Babicu'" pronosticase ca bunul sau prieten, Claudiu Niculescu, va puncta.

• Conducatorul dinamovist Cristi Borcea si-a dat iarasi in petic, dupa ce Steaua, echipa din pricina careia a plans in 1986, a ratat calificarea in grupele Ligii: "Mi-a trecut supararea dupa meciul cu Farul, dupa ce Steaua a ratat calificarea in grupele Ligii. Nu mai canta melodia aia in Ghencea! M-ar fi durut inima, daca as fi auzit-o!", a afirmat comerciantul cu butelii.

OMONIA NICOSIA-DINAMO 2-1

Marcatori: Kaiafas (29), Kittos (31)/Cl. Niculescu (55)

OMONIA: Leoni 5 - Kakoviannis 6, Papaioannou (67, Kozlej), Konnafis - Theodotou 5 (65, Grozdanovski 6), Dobrasinovici 5 (70, Magno 5), Korolovszky 6, Kaiafas 7, Kittos 6 - Vakouftsis 6, Mguni 5. Antrenor: Henk Houwaart

DINAMO: Gaev 6 - Daouda 4, Galamaz 4, Moti 5, Pulhac 6 - Fl. Petre 6, Tamas 5 (41, Grigorie 6), Margaritescu 5, Vl. Munteanu 5 (64, Baltoi 5) - Cl. Niculescu 7, Fl. Bratu 4 (79, Plesan). Antrenor: Ioan Andone

Stadion: "GSP"-Nicosia; Spectatori: 24.000; Arbitri: I. Zakharov 7 - V. Bobyk 6, L. Antonov 6 (toti din Rusia)