Dinamovistii au facut de rusine echipa FCM Bacau, zdrobind-o cu 6 – 0. In acest timp, rivalii de la Steaua s-au intrebuintat atat cat a fost nevoie pentru a trece de Pandurii Targu Jiu, cu scorul de 2 – 1.

In Stefan cel Mare gandurile jucatorilor si ale spectatorilor erau mai degraba la partidele cu Steaua, din campionat, si cu Everton, din Cupa UEFA, lucru ce nu a impiedicat insa „cainii rosii” sa inscrie cate trei goluri in fiecare repriza.

Claudiu Niculescu si Ianis Zicu au inscris de doua ori, iar Moti si Vlad Munteanu au completat portia de goluri pentru dinamovisti.

Partida a fost urmarita din tribuna si de antrenorul secund al adversarei dinamovistilor din Cupa UEFA, Everton; presedintele „cainilor”, Ioan Becali, jucand rolul de gazda si intretinandu-l pe oaspete pe intreaga durata a meciului.

La finalul partidei, Andone a explicat scorul urias prin faptul ca Bacaul se teme de echipele bucurestene. „Am facut o partida buna, iar de la 2-0 am jucat cu turatie redusa. Important este sa inscriem si cu Everton.

Scorul de astazi este cam mare inaintea unei confruntari de cupa europeana, insa important este faptul ca ne-a mers jocul. FCM Bacau este o formatie careia ii este frica de echipele din Bucuresti”, a spus Andone. Antrenorul bacauanilor, Cristi Popovici, a marturisit ca ii este rusine de prestatia echipei sale.

“Chiar daca am fi parcat autocarul in poarta, cum se spune in fotbal, tot am fi pierdut astazi. Le-am spus dupa meci fotbalistilor mei ca mi-e rusine ca sunt antrenor de fotbal si sper sa le fie si lor rusine ca sunt jucatori de Divizia A”, a spus Popovici.

Steaua, desi nu a stralucit, nu a avut altceva de facut decat sa astepte greselile fundasilor adversi si sa profite. Nicolita a inscris primul gol, dupa ce Ogararu i-a trimis din aut in careu, unde nu era marcat de nici un adversar.

In cea de-a doua repriza, golul egalizator al lui Iulian Stefan ii face pe stelisti sa renunte la ideea de a juca la turatie minima, iar golul victoriei este inscris de Bostina, in minutul 75, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. „Cred ca echipa mea a venit usor relaxata, luand jocul mult mai usor decat a parut.

Nu am jucat prea spectaculos, pentru ca ne-a interesat victoria si sa nu avem jucatori accidentati pentru meciul din Cupa UEFA”, a spus antrenorul Stelei, Oleg Protasov, la finalul partidei. “Imi pare rau ca nu am reusit cel putin un rezultat de egalitate.

Am prins Steaua si intr-o zi mai nefasta, pentru ca ei au stat, probabil, mai mult cu gandul la Valerenga, si cred ca am fi putut sa castigam cel putin un punct”, a declarat antrenorul Jiului, Viorel Hizo.