1! 2!! 3!!! 4!!! 5!!!!

Dinamo Bucuresti a reusit joi seara o victorie de senzatie cu formatia engleza Everton Liverpool, cu scorul de 5-1 (1-1), in prima mansa a turului I al Cupei UEFA la fotbal. Pentru Dinamo, care a avut o repriza secunda de vis, au marcat Claudiu Niculescu (27), Ianis Zicu (51), Florentin Petre (70), Florin Bratu (75, 90+2), respectiv, Joseph Yobo (29).

Everton a inceput mai bine, dar fara a pune in real pericol poarta lui Gaev.

Dinamo a reusit sa inscrie la prima sa sansa de gol: Claudiu Niculescu a trimis cu capul in poarta din 3-4 metri, dupa centrarea lui Florentin Petre, la capatul unei combinatii cu Zicu (27): 1-0.

Din pacate, Dinamo nu a condus decat doua minute, pentru ca Everton a marcat prin nigerianul Yobo (29), care a trimis in poarta cu capul de la 6 metri, la lovitura libera executata de Davies, profitand de faptul ca portarul Gaev nu a iesit la centrare: 1-1.

Dinamo are sansa de a trece din nou in avantaj, dar lobul lui Zicu este agatat in extremis de portarul Martyn (38).

Partea a doua aduce pe teren o alta echipa Dinamo. Jucatorii lui Ioan Andone ataca mai incisiv si reusesc sa treaca din nou in avantaj in min. 51, cand centrarea de pe stanga a lui Niculescu este reluata spectaculos, din saritura, de Zicu, la coltul lung - un adevarat eurogol: 2-1.

Everton cade si dinamovistii speculeaza momentul. L. Goian are pozitie buna de sut, in careu, dar trimite complet imprecis (55).

Dinamo il pierde apoi pe Claudiu Niculescu, accidentat, dar, inlocuitorul lui, Bratu, il suplineste cu brio. Sut sau la coltul scurt este agatat de Martyn (63).

Dupa o minge respinsa de apararea engleza, Florentin Petre (70) prinde un sut naprasnic de la marginea careului, fara sperante pentru Martyn: 3-1.

Bratu ameninta din nou poarta lui Everton (72), dar sutul sau ocoleste buturile adverse. Peste trei minute (75), Bratu, aflat liber in mijlocul careului, suteaza plasat si ridica scorul la 4-1.

Si pentru ca totul sa fie perfect, pe fondul unei presiuni engleze, aflata in cautarea unui nou gol, care sa le ofere sanse mai mari de calificare, Dinamo a marcat si al cincilea gol.

A fost mai intai o sansa de gol a lui Neville, dar Gaev a salvat golul (90), pentru ca in prelungiri, pe o contra, Bratu sa ridice scorul la un incredibil 5-1 (90+2).

Partida retur este programata pe 29 septembrie, pe "Goodison Park", dar Dinamo are prima sansa de calificare in grupele Cupei UEFA, dupa acest succes istoric.

Au evoluat echipele:

Dinamo: 1-Vladimir Gaev - 14-Lucian Goian, 4-Gabriel Tamas, 5-Cosmin Moti, 3-Cristian Pulhac - 8-Florentin Petre (capitan; 15-George Galamaz, 83), 6-Andrei Margaritescu, 19-Mihaita Plesan (22-Vlad Munteanu, 78), 10-Stefan Grigorie - 9-Claudiu Niculescu (21-Florin Bratu, 61), 7-Ianis Zicu. Antrenor: Ioan Andone.

Rezerve neutilizate: 1-Adnan Guso - 27-Ionut Balan, 17-Alexandru Baltoi, 20-Adrian Cristea.

Everton: 25-Nigel Martyn - 22-Tony Hibbert, 4-Joseph Yobo, 5-David Weir, 19-Nuno Valente - 10-Simon Davies (14-Kevin Kilbane, 73), 17-Tim Cahill, 21-Leon Osman, 18-Phil Neville - 11-James McFadden (9-Duncan Ferguson, 78), 7-Marcus Bent. Antrenor: David Moyes.

Rezerve neutilizate: 34-Richard Wright - 20-Matteo Ferrari, 12-Tie Li, 6-Mikel Arteta, 31-Mark Hughes.

Stadion "Dinamo": 12.000 spectatori.

Arbitri: Gianluca Paparesta, la centru; Alessandro Stagnoli, Flaviano Lanciano, arbitri asistenti; Daniele Tombolini, arbitru de rezerva (toti din Italia).

Cartonase galbene: Cahill (33), Grigorie (35), L. Goian (35), Bent (65).