In Ghencea, Steaua a scapat aseara printre degete victoria in fata celor de la Dinamo. In campionat, gruparea "ros-alba" n-a mai castigat pe terenul eternei rivale din 1989. Ambele echipe au avut cate o bara, iar Steaua s-a jucat cu ocaziile. Dinamo a fost mai pragmatica si a jucat cu forta, pana la final.

Steaua a inceput meciul in forta. Dupa un sfert de ora, campioana isi asigurase un avantaj linistitor. Gafeurul meciului a fost stoperul Cosmin Moti, cel caruia fanii dinamovisti ii canta: "Moti, Moti, nu ne da emotii!".

Propulsata in atac de conducatorul de joc Nicolae Dica, odihnit, dupa ce, suspendat fiind, n-a jucat joi la Oslo, campioana si-a mutat tabara de baza in terenul adversarului. Dinamo a incasat in plin loviturile, pe care le-a acuzat pe toata durata primelor 45 de minute.

Singura faza de poarta a "cainilor rosii" din prima repriza a fost transformata in gol de Ianis Zicu, cu trei minute inainte de pauza.

Goian s-a abonat la gol

Dorin Goian, autorul unei prestatii de vis la Oslo (a marcat un gol si l-a anihilat perfect pe Flo), declara cotidianului nostru dupa meciul cu Valerenga: "Sunt capabil de prestatii si mai bune". Nu se asezasera bine echipele in teren ca Goian a si gasit drumul spre gol, reluand din apropiere mingea ajunsa in mijlocul careului mic.

Ocazii mari

In prima repriza, Steaua a irosit ocazii monumentale, prin Victoras Iacob, care a trimis balonul in bara, si Banel Nicolita, care nu s-a descurcat, desi l-a avut in fata doar pe portarul Vladimir Gaev.

Suporter pe gazon

Dupa golul marcat de Dorin Goian, un spectator din peluza Stelei a invadat suprafata de joc, in genul celebrului "Jimmy Jump", care a facut cariera cu farsele pe care le face politistilor. In pauza, un alt suporter a patruns in suprafata de joc.

Revansa ratata

Steaua a fost aseara la un pas sa-si ia revansa in fata eternilor rivali de la Dinamo pentru pierderea Supercupei Romaniei. In acel meci, desi a fost condusa in Supercupa cu 1-0 si 2-1, Dinamo a izbutit sa rastoarne rezultatul, impunandu-se cu 3-2. Steaua n-a uitat umilinta si a cautat sa se razbune aseara.

Numai ca, desi aseara a condus aproape tot meciul, chiar si cu 2-0, Steaua a fost egalata de Alexandru Baltoi in minutul 87. Scor final: 2-2, iar Baltoi, care marcase si-n Supercupa, este eroul dinamovistilor.

Ambele echipe s-au prezentat la meciului direct cu entuziasmul produs de victoriile stralucite repurtate joi in Cupa UEFA. Steaua s-a impus, la Oslo, cu 3-0 in fata celor de la Valerenga, iar Dinamo a umilit-o, la Bucuresti, pe Everton, scor 5-1. Aseara, prima parte a fost de vis: Steaua a atacat in valuri, iar golurile au curs in poarta lui Vladimir Gaev.

Dinamo a avut o tresarire de orgoliu si a redus din handicap spre finalul primei reprize. In patea secunda, jocului formatiilor nu s-a mai legat. Obositi dupa efortul depus joi, jucatorii s-au intrecut in pase gresite.

Gigi Becali, ironizat de Lacatus si Prunea

Doua personaje legendare din istoria celor doua cluburi au vazut partida impreuna, la stadion. Ex-stelistul Marius Lacatus a venit insotit la meci de fostul dinamovist Florin Prunea. Cu ei ar fi trebuit sa vina si Ionut Lupescu, un alt fost jucator al "cainilor rosii". Acesta n-a mai ajuns insa la meci. Prunea, portarul echipei FC National, este prieten bun atat cu Lupescu, cat si cu Lacatus.

• "Uite-l pe vulturul Gigi!", il ironizau Lacatus si Prunea, de la masa presei, pe patronul Stelei, ori de cate ori acesta isi manifesta bucuria aruncandu-si pumnii in aer, de la nivelul lojei sale. In vocabularul lui Gigi Becali, cuvintele celor doi se numesc "arogante".

• Starea terenului a fost sub orice critica si aseara. Mingea sarea ca din coltul mesei.

• Antrenorul dinamovist Ioan Andone i-a reprosat la pauza arbitrului Alexandru Tudor unele decizii. "Ando" l-a insotit pe Tudor pana la usa vestiarului.

• Unul dintre cei doi brancardieri era mort de beat, cu cinci minute inainte de startul partidei. Vazandu-l ametit si incapabil sa tina un pahar cu apa in mana, daramite sa care un om cu targa, doi ingrijitori l-au scos pe betiv din stadion, locul sau fiind luat de un copil de mingi.

• Aparatorul stelist Sorin Ghionea l-a injurat cu naduf pe Valeri Hamutovski, dupa ce portarul bielorus efectuase, in prima repriza, o degajare gresita.