Rapid Bucuresti a obtinut o victorie excelenta joi seara, cu scorul de 2-0 (1-0), in fata formatiei franceze Rennes, in etapa a doua a Cupei UEFA la fotbal, Grupa G, prin golurile marcate de Daniel Niculae (42) si Mugurel Buga (67). Acesta a fost primul joc al rapidistilor in Cupa UEFA.

Rapid a jucat foarte bine, atat in faza ofensiva, cat si in aparare, unde norocul a fost de partea giulestenilor in cateva randuri.

Rapid a inceput bine jocul cu Rennes si si-a creat mai multe ocazii de gol. D. Niculae nu a profitat de gafa portarului Pouplin (5), iar peste patru minute a trimis un lob peste portar, imprecis insa. Tot Niculae a reluat cu capul (15) la centrarea lui Ilyes, dar nu a nimerit poarta.

Rennes a replicat cu sutul lui Bourillon (22), de la marginea careului, dar peste poarta. Peste trei minute, elvetianul Frei trimite slab pe centrul portii si Coman retine.

Rapid a deschis scorul in urma unei faze superbe: N. Constantin a facut un stop la 20 de metri, Buga i-a pasat lui Niculae, iar atacantul rapidist a reluat din voleu de la marginea careului: 1-0 (42).

Dupa pauza, Rennes are sansa egalarii (47), dar mingea trimisa de nigerianul Utaka a sters bara portii lui Coman.

Rapid raspunde cu o actiune a lui D. Niculae, care il gaseste bine pe Buga la marginea careului, dar sutul sau fara preluare ocoleste poarta adversa (51).

Bretonii au sansa golului prin Frei (58), dar varful elvetian rateaza sutul in doua randuri.

Rapid reuseste sa-si mareasca diferenta in min. 67, cand armeanul Karamian a centrat de pe partea stanga, Mugurel Buga a reluat cu capul din marginea careului mic, iar mingea a intrat in poarta din portarul Pouplin: 2-0.

Echipa lui Bölöni incearca sa inscrie, dar Rapid joaca excelent, atat in aparare, decat si la mijloc, creand presiune atunci cand nu are posesia.

Vasilache reuseste o actiune frumoasa, cu mai multe driblinguri, dar sutul sau este prea slab ca sa-I puna probleme lui Pouplin (78).

Rennes are o noua ocazie de gol, dar Briand a trimis mingea in bara transversala (90), iar Maftei a respins apoi de pe linia portii.

Au evoluat echipele:

Rapid: 1-Danut Coman - 23-Marius Constantin, 24-Vasile Maftei (capitan), 6-Ionut Rada - 9-Valentin Badoi, 17-Marius Maldarasanu, 11-Robert Ilyes, 10-Artiom Karamian - 29-Mugurel Buga (7-Ciprian Vasilache, 71), 21-Daniel Niculae (20-Lucian Burdujan, 88), 28-Nicolae Constantin (13-Emil Dica, 53). Antrenor: Razvan Lucescu.

Rezerve neutilizate: 32-Mihai Minca - 5-Ionut Stancu, 14-Dumitru Perja, 18-Nicolae Grigore.

Rennes: 30-Simon Pouplin - 17-Stéphane Mbia, 4-Adailton (19-Jimmy Briand, 69), 3-Abdeslam Ouaddou, 9-Erik Edman - 22-Etienne Didot (14-Cédric Barbosa, 76), 10-Yoann Gourcuff, 6-Grégory Bourillon, 18-Olivier Monterrubio - 7-John Utaka, 23-Alexander Frei (29-Moussa Sow, 84). Antrenor: Ladislau Bölöni.

Rezerve neutilizate: 16-Cheick Ndiaye - 5-Jacques Faty, 28-Arnold Mvuemba.

Stadion "Giulesti - Valentin Stanescu": 18.000 spectatori.

Arbitri: Tony Asumaa, la centru; Esa Vehvilainen, Ari Turkki, arbitri asistenti; Petteri Kari, arbitru de rezerva (toti din Finlanda).

Cartonase galbene: Buga (39), M. Constantin (52), Briand (72).