Nationala de rugby a Romaniei a pierdut si cel de-al optulea meci disputat in fata Irlandei. De data aceasta, "stejarii" s-au inclinat la Dublin, cu scorul de 43-12 (17-6), la capatul unui meci in care au condus cateva minute cu 6-3. Gazdele au punctat primele, din lovitura de pedeapsa si se parea ca partida va fi la discretia lor.

Surprinzator pentru cei aproape 30.000 de spectatori, romanii au echilibrat jocul, ba chiar au reusit sa preia conducerea in minutul 12, gratie a doua lovituri de pedeapsa transformate impecabil de revenitul la echipa nationala, Petru Mitu.

Minunea nu a durat insa decat aproximativ 10 minute, caci irlandezii, veniti dupa doua infrangeri pe propriul teren, cu Noua Zeelanda si Australia, au inceput sa culce balonul dincolo de linia buturilor. Au reusit acest lucru de sase ori.