Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat marti seara in semifinalele Campionatului Mondial din Rusia, invingand magistral Germania cu 37-26. Elisei si Hutupan au reusit un meci magnific.

Valentina Eliseri-Ardean a marcat nu mai putin de 12 goluri, din 15 aruncari, fiind golghetera absoluta a meciului. Jocul sau a fost superb. Veritabile trasoare a trimis Elisei, la capatul unor actiuni personale create pe o detenta impresionanta!

Una dintre cele mai bune jucatoare contra Germaniei a fost si Hutupan, care a aparat magistral. El a parat aproape jumatate din aruncarile adversarelor, 20 din 46.

Meciul a fost echilibrat in primul sfert de ora. Handbalistele romane s-au detasat pentru prima data la doua goluri (10-8), in minutul 16, dupa care treptat si-au impus dominatia ofensiva.

Repriza secunda a fost probabil cea mai buna reusita de echipa Romaniei la Mondialele din Rusia. Pe semicercul advers, elevele antrenorilor Tadici si Musi au facut legea. Pasele precise, demarcarea si, nu in ultimul rand, jocul in viteza, au fost principalele atuuri ale Romaniei, care s-a distantat la 10 goluri (24-14), in numai cateva minute.

Apoi, misiunea romancelor a fost facila, mai ales ca principalul pericol din tabara adversa, interul Grit Jurack, a fost departe de jocul sau obisnuit.

Avand-o pe portarul Luminita Hutupan-Dinu intr-o forma de zile mari (27 de interventii reusite), romancele s-au preocupat sa pastreze o diferenta de 8-10 goluri pe tabela de marcaj.

Finalul a fost special pentru Romania, handbalistele marcand fiecare gol cu zambetul pe buze, pentru ca stiau ca obtinusera deja calificarea in semifinale.