Romania a invins Ungaria cu 26-24 (15-14) si s-a calificat in finala Campionatului Mondial de Handbal feminin din Rusia. In cealalta semifinala, Rusia-Danemarca 31-24. Finala se va disputa duminica de la ora 16:00. Meciul va fi comentat live pe Internet de Onlinesport.ro.

A fost un meci dramatic, in care portaritele Hutupan si Tamas au facut minuni! Romania a castigat ambele reprize cu Ungaria, 15-14 la finalul primei parti, 26-24 la final.

Lotul Romaniei este fara indoiala fara valoros, exista acolo si o armonie, oricine vine de pe banca joaca bine. Gheorghe Tadici a cerut doua time-outuri in momente decisive si a introdus-o genial in repriza a doua pe portarita Tamas, dupa ce Hutupan facuse 30 de minute aproape impecabile.

Jocul de echipa s-a vazut mai mult decat oricand cu Ungaria. Lista marcatoarelor este foarte omogena. Luca 4 goluri/din 11 aruncari, Roxana Gatzel 4 goluri/5 aruncari, Elisei 4 goluri/8 aruncari.

Urmeaza Maier si Gogarla cu cate 3 goluri, apoi cu cate 2 goluri Bradeanu, Galca (100% procentaj), Luca si Lecusanu. Lazer a aruncat o data si a dat un gol.

Tamas a aparat 8 aruncari din 13, in repriza a doua! Hutupan a parat 6 din 25.

Dupa 43 de ani, Romania are asigurat un argint la un Campionat Mondial de handbal.

Romania se afla dupa 15 ani intr-o finala de Campionat Mondial, la sporturile de echipa.

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut a noua victorie din noua partide jucate la CM 2005.

ROMANIA - Ungaria 26-24 (15-14)

ROMANIA: Hutupan - Ardean (4), Lecusanu (2), Gatzel (4), Luca (4), Varzaru (1), Bradeanu (2)

Au mai jucat: Tamas - Maier (3), Ivan, Gogirla (3), Tivadar, Lazer (1), Gilca (2)

Antrenori: Gh. Tadici si D. Musi

Ungaria: Palinger - Verten (2), Borbas (1), Gorbicz (3), Toth (2), Balogh, Mehlmann (6)

Au mai jucat: Sugar - Ferling (3), Ori, Kovacsicz (2), Siti (2), Kindl, Szucs (3)

Antrenori: Nemeth Andras si Zsiga Gyula

Arbitri: Hakansson, Nilsson (Suedia)