Steaua a castigat derbyul etapei 18 contra lui Poli, 2-1, la capatul unui meci spectaculos de ambele parti si cu trei goluri superbe.

Steaua a dominat prima repriza, iar acest lucru s-a tradus in doua goluri rapide. Dica a deschis scorul dupa ce s-a demarcat langa bara si a primit o minge deviata cu capul, pe spate, in urma unei lovituri de colt. O actiune care a lasat fara putere de raspuns intreaga defensiva a lui Poli, inclusiv pe portarul Popa.

In minutul 22, Nicolita a reusit un super-gol, un vole de pe partea stanga plasata in diagonala. Parea a fi golul meciului, insa nu a fost asa.

Balace a redus din diferenta printr-un sut a la Robert Carlos. O bomba cu exteriorul, trimisa in vinclul portarului Stelei, care nici nu a avut timp sa mai intoarca privirea dupa minge, atat de fulgerator a fost sutul.

Raport de ocazii 2-1 pentru Steaua, toate trei finalizate cu gol...

Daca prima repriza a apartinut Stelei, partea secunda a meciului a fost a lui Poli. Hagi a intarit flancurile prin Stanici si Caramarin, nou intrati.

Poli a fost la un pas de egalare, dar o lovitura libera indirecta executata din careul Stelei de Balace a fost deviata providential in corner de capul lui Lovin.

Steaua a jucat omogen si a mai avut o ocazie mare de gol. Un sut al lui Nicolita a fost deviat cu un ultim efort de Popa, putin pe langa bara.

Cristea, intrat pe final, a avut si el o actiune frumoasa, dar a finalizat defectuos.

Lupta pentru titlu ramane deschisa, atat pentru Steaua, cat si pentru Poli, aflate in plasa liderului Dinamo.