Steaua si Rapid se vor infrunta duminica intr-un meci ce s-ar putea dovedi decisiv pentru stabilirea campioanei Romaniei la fotbal. Rapidistii sunt nerabdatori sa-si ia revansa in fata Stelei dupa ce au fost eliminati de ros-albastri in sferturile Cupei UEFA, in timp ce elevii lui Olaroiu vor incerca sa mai stearga din amaraciunea meciului cu Boro.

Razvan Lucescu este de parere ca echipa sa are toate atuurile pentru a se impune miine in revansa acelui sfert european de poveste. Ramine insa cu picioarele pe pamint si recunoaste ca Steaua este favorita la titlu, chiar in eventualitatea unei victorii a echipei pe care o antreneaza. Tehnicianul din Giulesti nu crede ca trupa lui Oli se va incurca in cele doua meciuri restante.

Razvan Lucescu s-a simtit frustrat dupa ce a urmarit eliminarea Stelei de catre Middlesbrough. "Mi-a fost ciuda pentru ca am fost scosi in sferturile Cupei UEFA", a spus Razvan. El a lasat de inteles ca visiniii lui ar fi eliminat formatia engleza. Apoi, a trecut la subiect: meciul de pe National, din Complexul Lia Manoliu.

"Cred ca noi avem citeva atuuri. Momentul bun pe care-l traverseaza Rapidul, unitatea de grup si chiar posibila oboseala acumulata de stelisti", a comentat tehnicianul situatia celor doua tabere inaintea confruntarii de miine. Lucescu junior a mai spus ca, indiferent de rezultat, soarta campionatului nu se va decide dupa acest meci.

Totusi, el a recunoscut ca o infringere a echipei sale ar insemna un mare pas spre titlu al Stelei.

"Un meci egal ar fi o prelungire a suspansului", a spus Razvan Lucescu. Antrenorul a acordat prima sansa tot adversarului, chiar si in cazul in care Rapid va cistiga jocul din etapa a 25-a. Cit priveste lotul, doar Maldarasanu si Burdujan vor fi absentii lui Razvan, ambii accidentati.

Desi a aparat repriza a doua a partidei de cupa, de la Ploiesti, incertitudinea planeaza asupra lui Danut Coman, nerefa cut complet dupa intinderea suferita in urma cu o luna de zile.

"Nu cred ca voi rata acest joc", a spus insa Coman, care ieri a intrat in cantonament alaturi de ceilalti jucatori. In final, antrenorul visiniilor a reamintit ca in ultimele trei intilniri dintre cele doua echipe s-au inregistrat tot atitea rezultate de egalitate. In tur a fost 0-0, iar in mansele din sferturile Cupei UEFA, 1-1 in Giulesti si 0-0 pe National.

Revine Mugurel Buga

Pentru partida de miine, Razvan Lucescu se va putea baza si pe serviciile lui Mugurel Buga. Pele din Giulesti a fost accidentat destul de grav in returul sfertului de finala din Cupa UEFA, chiar in partida cu Steaua. Acesta a fost recuperat inca din cursul saptaminii trecute, insa a fost menajat pentru marele derby.

Coman se resimte

Portarul Dani Coman se resimte dupa ce a fost obligat sa evolueze timp de o repriza in meciul de cupa de la Ploiesti, desi nu era complet refacut. Coman a trebuit sa il inlocuiasca pe Minca, acesta gafind lamentabil la golurile petrolistilor. De pe teren va lipsi si Lucian Burdujan, accidentat in partida din campionat, cu Otelul.

Pregatesc surprize

Fanii rapidisti sint convinsi ca echipa lor va cistiga derby-ul si sustin ca au pregatit o coregrafie speciala pentru meciul cu rivala de moarte. "Avem citeva surprize pentru stelisti pe care sintem convinsi ca le vor digera foarte greu", a declarat unul dintre liderii fanilor visinii.

Conform protocolului, rapidistii au obtinut un numar de 2.500 de bilete, alte 2.500 urmind a fi achizitionate prin mijloace proprii.

Recuperare psihica

Cosmin Olaroiu va avea de lucrat cu jucatorii sai la capitolul moral pentru derby-ul cu Rapid, de duminica. Practic, Oli va avea la dispozitie doar ziua de astazi pentru a pregati partida. In formatia Stelei vor avea loc si doua modificari, Olaroiu urmind sa conteze pe serviciile lui Banel Nicolita si Sorin Paraschiv.

Acestia nu au facut parte din lotul Stelei in meciul cu Middlesbrough din cauza faptului ca au fost suspendati.

"Cu Para si Nicolita in teren, alta era istoria meciului", a spus Mihai Stoica despre returul cu Boro, managerul sperind ca ei sa echilibreze echipa in derby-ul cu Rapid.

Autor: Cristian Blanuta, Lucian Ionescu